Väheneekö seksintarve ajan myötä?

sophia l.

tai toisin sanoen iän myötä... En nyt puhu 60-vuotiaista tai vanhemmista, vaan esim. yli 30-vuotiaista. Monesti kun teen aloitteen, ni jos miehen ei tee mieli silloin, ni hän saattaa "puolustella" asiaa sillä, että on jo niin vanha :) (itse olen nuorempi). Että nuorempana sitä jaksoi sekstata aina kun siihen oli mahdollisuus, mutta libido on heikentynyt iän myötä. Onko tämä yleistäkin, siis kaikilla/monilla miehillä? Eikö 30-40-vuotias voi haluta yhtä usein seksiä kuin parikymppisenä? Kerran päivässä tai kahdessa on jo liikaa vaadittu tässä suhteessa :) Noo, en valita vaan tyydyn siihen hyvään seksiin mitä meillä on... mutta mietin vaan "kauhulla" tulevaa, että mitä se elämä makkarissa on sitten 20 vuoden päästä :)

5

1179

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Manfred

      Siis suhteen iän myötä, ei miehen.

    • sentään.

      Onpa sullakin ongelmat.

      • joo

        kuolema varmaan tulee huomenna


    • olen huomannut

      Lienee yksilöllistä, miten libido muuttuu iän myötä, mutta olen kuullut, että lähipiirissäni monet sanovat, ettei jaksa samalla tavalla kiinnostua seksistä, kun on lopen uupunut työpäivän jälkeen. Kiireinen elämäntahti kuluttaa loppuun ihmisiä, en usko että haluttomuudessa on välttämättä kyse vanhenemisesta sinänsä.

    • mara

      Moi,

      Kyllä siinä niin käy, vaikka vaimo olisi fyysisesti ns. timmikunnossa itsestä puhumattakaan. Arkipäivän asiat, työ, lasten koulukäynti, harrastukset ja jne. tunkevat edelle.

      Tulee puhuttua pikkutuhmia, joista kumpikin osapuoli tuntuu ottavan entistä enemmän välimatkaa toisiinsa. En tiedä, mitä se on, ehkö kyllästymistä.

      Joskus kun huomaa jonkun miehen katsovan vaimoa sillä silmällä, niin hetkeksi ajatukset lentävät vallattomasti, mutta sitten mustasukkaisuus tulee esiin. Sitä varmaan kuitenkin rakastaa toista, vaikka ei osaakaan sitä oikein ilmaista.

      Vaimolla on selvästi samat ongelmat havaittavissa. Tiedän, että pitäisi olla hienotunteinen, eikä heti tarttua itse aiheeseen, mutta kun hiukankin koskettaa, niin vastareaktiona on heti "älä nyt vanha äijä".

      Yhdessä on oltu yli kaksikymmentä vuotta ja nyt viime ajat (monta kuukautta) emme ole rakastelleet juuri lainkaan. Sängyn koko leveys ellei enemmänkin, on hyödynnetty erittäin hyvin- selät eivät ole olleet todellakaan vastakkain.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      164
      3583
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      53
      2040
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1098
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1034
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe