Minulla on aika herkkä, punoittava sekaiho. Syksystä lähtien ongelmani on ollut se, että kaikki neljä syys-talven aikana kokeilemaani meikkivoidetta ovat jättäneet nenään, poskille ja leukaan kuivaa kohtaa niin paljon, että se näkyy "hilseenä" kasvoilla. Todella rumaa siis. Mitään kuivuutta ei näy jos en meikkivoidetta käytä.
Onko tässä kyse pintakuivasta ihosta? Näin olen aina olettanut, mutta aloin miettimään tuota, ettei kuivuus näy muuta kuin meikkivoide kasvoilla. Olen koittanut kosteuttaa ihoa paljon, mutta ei ole auttanut. Mitään ihon kiristelyä ei ole ollut.
Mikähän tähän auttaisi?
Pintakuiva sekaiho
3
919
Vastaukset
- ongelmaaa
Tuttua! Todella monet meikkivoiteet on heitetty roskiin kun tulee tuo sama inhottava ilmiö naamatauluun vaikka mitä keinoja kokeilisi.
jos jollakin on neuvoja niin please, vastatkaa...- Marini
..Kuulla etten ole ainoa. Kaikkien muiden kasvot näyttävät aina tasaisen kauniilta ilman virheitä. Mietin jo jos jättäisin koko meikkivoiteen pois, mutta ihon epätasaisuus estää..
- pintakuiva iho
Ihoni hilseilee silloin kun laitan meikkivoidetta, varsinkin näin talvella. Oon kuitenkin löytäny ainakin mun iholle juuri passelin tuotteen, Biodrogan puhdistusöljyn (jotkut kosmetologit myy). Se ei jätä mitenkään öljyistä kalvoa ihon pinnalle, niinkuin nimestä voisi kuvitella, vaan ihosta tulee ihanan pehmeä ja siloinen, kuin vauvan peppu :) Oikeasti!! Puhdistuksen jälkeen meikkivoide levittyy tosi tasaisesti iholle. Eipä se ole näppyjäkään tuonut yhtään. Siitä on jo aikaa kun sen oon hommanu, mut muistaakseni se makso jotain kymmenen euroa, aika iso puteli..
Suosittelen! Huono juttu on vaan ettei monikaan kosmetologi myy biodrogan tuotteita, mun paikkakunnalla ei yksikään. Mut sitä kannattaa vähän kauempaakin hakea :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331910- 69834
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28787Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?258717Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64698Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132669- 10653
- 26633
- 77633
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200626