"palautetta"

neitiX

Olen niin täynnä meidän duunin herra täydellistä, jolle en millään ilveellä kelpaa. Hänellä on oma suosikkipiirinsä pienessä työyhteisössämme, joiden työ on aina hyvää; oikein keskinäisen kehumisen kerho. Sitten on muutama neutraali - ja lopuksi minä; syntisäkki ja se, keneen voi kohdistaa kaiken negatiivisen huomion.

Hän jättää minuun kohdistuvia "palaute"lappuja työpöydille, josta ne varmasiti ovat kaikkien luettavissa. Tokihan hänen tulee korjata kaikkea mahdollista työtäni. Minä teen asiat väärin, vaikka kenen tahansa muun (samoin)tekemänä asia olisi tehty oikein. Tai jos esim. kaksi raporttia on tekemättä, toinen minulla ja toinen jollain muulla -arvatkaa kenelle asiasta huomautetaan?!

Olen niin Vit****tunut, ettei tosikaan. Pakko kai tätä silti on ker´stää, kun on 25 vuoden asuntolaina maksettavana...

2

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wex.

      rupee ettimään uutta paikkaa. Samaan aikaan kirjoitat kaikki sen vit*uilut koneelle, ja lähetät viimeisenä päivänä esimiehen esimiehelle sen arvion.
      Pakko ei ole kuin köyhän kuolema!

      • neitiX

        Vastavalmistunut nuori nainen sosiaalialalla saa olla aika tyytyväinen, jos duunipaikassa edes jostain suunnasta vilautellaan mahdollisuutta vakituiseen työsuhteeseen. Jos lähden, minulla on mitä luultavimmin edessä yhä lisää ja lisää pätkätöitä. Tässä paikassa vakinaistaminen olisi tiedossa vuoden sisällä.

        Toiseksi, työpaikka on muuten siedettävä. Osa työkavereista on mukavia. Ja kuka sanoo, että toisessa paikassa olisi yhtään sen kummempaa? Vähän jokaisessa duunissa tuntuu olevan ainakin se yksi, joka vaikeuttaa työyhteisössä toimimista.

        Helpot vastaukset ovat ihan oikeasti harvoin niin helppoja.

        Se on kyllä fakta, että pistän totuudet tiskiin, jos (ja kun?) täältä joskus lähden. Niin moni on hyvä veli -piirin ja herra täydellisyyden toimesta ajettu ulos tästä paikasta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30893
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4215
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2735
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1901
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      591
      1670
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1596
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1570
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1506
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1250
    Aihe