Akateeminen miesleski

Raymondo

Tässä eräs mies valitteli, ettei löydä itselleen tarpeeksi älykästä naista, mutta jos nainen uskaltaa tiedustella, löytyisikö akateemista/oppinutta vapaata miestä vanhemmasta ikäpolvesta elämänkumppaniksi, niin heti nuo ei-akateemiset miesressukat käyvät kimppuun syyttäen hakijaa kummalliseksi, itseään joksikin erinomaiseksi luulevaksi naaraaksi, jolle ei "työmies" muka kelpaa. Kysehän on vain
sivistystasosta ja kumppanista, jolla on samanlainen tietotaso, jolloin hänen kanssaan voi keskustella monista kulttuurin eri aloista eikä VAIN jääkiekosta ja urheilusta ja formuloista !!!!

4

569

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiasta huvittunut

      Jos vaivauduit lukemaan ketjun, johon viittaat, huomasit varmasti, että myös ko. miehen persoonaa vastaan hyökättiin hyvinkin aggressiivisesti.

      Mun puolestani kukin etsiköön ihan minkänäköistä ja -kuuloista seuraa tahansa.

    • Ei-akateeminen

      Akateemisuutta kohtaan tällä palstalla koetaan jotenkin suurta aggressiivisuuta. Olen huomannut. Miksi ei saisi toivoa älykästä, akateemista kumppania jonka kanssa voi keskustella kuten mainitsit kaikista maailman asioista politiikkaa, kulttuuria, taiteita, yhteiskunnallisia asioita myöten?

      Itsestäni voin sanoa, että jos olisin akateeminen (alempi kk-tutkinto nyt) niin en etsisi esim.peruskoulu/ammattikoulun pohjalta olevan seuraa. Koska haluaisin, että kumppani ymmärtää mitä on opiskelu yliopistossa, mitä se vaatii (pitkäjänteisyys), tieteellinen ajattelu/arvomaailma tuttua ym. Nämä asiat ei ole välttämättä kovin tuttuja esim.peruskoulun/ammattikoulun käyneelle. Haluaisin, että kumppani pystyisi ymmärtämään ajatusmaailmaan tätä taustaakin vasten ja omaavan sen verran laajan yleissivistyksen tason, että voi keskustella yllämainituista asioista.

      Kyllä sitä haluaisi, että kumppani olisi suht.koht.samalla tasolla. Siksi varmaankin on harvinaisempia ns."epäsuhtaiset parit" - toisella yliopistokoulutus, toisella ammattikoulu tai ei mitään. Näin ainakin tuttavapiirissäni. Sama pätee varallisuuteen, toinen huomattavan varakas, toinen rutiköyhä (kun mennään yhteen).

      • Akateeminen...

        On virheellistä olettaa, että akateemiset automaattisesti ovat kaikesta keskustelukykyistä kansaa. Omaan ystäväpiiriini kuuluu ihan vain ammattikoulun käyneitä ihmisiä, jotka ovat huomattavasti sivistyneempiä kuin useat tuntemani akateemiset. Kaikki eivät esimerkiksi edes ymmärrä äänestämistä heille suoduksi keinoksi vaikuttaa asioihin. Toki akateemisten ja ammattikoulun käyneiden välillä jonkinlainen "epäsuhta" on, mutta hyvin merkittävä syy tällaisten parien harvinaisuuteen on kuitenkin varmasti se, että nämä ihmiset eivät yksinkertaisesti kohtaa missään.


    • Tiinaliina

      Olen itse miettinyt tuota akateemisuutta, koska siitä useissa profiileissa puhutaan.

      Itse en ole akateeminen, mutta silti paljon kouluja käynyt. (400 ov) Sitä toivoisi, että nämä jotka pelkästään tuijottavat koulutustasoa, huomaisivat että myös vaihtoehtoisissa kouluissa voi saada hyvän sivistystason ja keskustelutaitoa, kuin pelkästään yliopistossa. (olen työskennellyt yliopistossakin) On jokseenkin turhauttavaa ensi viestissä alkaa selittämään, että vaikken olekaan yo:sta valmistunut, osaan keskustella ja olen sivistynyt. Olen useasti huomannut, että minulle jätetään vastaamatta, jos heti kättelyssä kerron, etten ole varsinaisesta yo:sta valmistunut. Mikäli jätän asian kertomatta ja annan ymmärtää muuta, ei ole ongelmia. Perään kuulutankin rehellisyyttä ja vähän avarakatseisuutta akateemisilta ihmisiltä. Tsekkailen tässä kuitenkin hyvän sivistyksen omaavaa miestä itselleni, on hän mistä koulusta tahansa valmistunut.

      -Nainen 32v-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4188
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3163
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      929
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe