tälläinen ohjelma, toimiiko?

mvm

Moi kaikille voimailun ja kehoilun ystäville! Laadin seuraavan ohjelman, jossa otin huomioon teidän mainiot vinkkinne raskaista perusliikkeistä. Nyt pyydän teitä kommentoimaan tätä laatimaani treeniohjelmaa. Lähinnä minua askarruttaa se, että onko liikkeitä tuossa jo ihan liikaa massanhankinnan osalta? teen maanantaina rinnan selän kanssa, koska en saa olkapäistä, enkä ojentajista parhainta voimatasoa irti rintatreenin jälkeen.

Maanantai- Rinta ja selkä

Penkkipunnerrus levytangolla
Penkkipunnerrus käsipainoilla
Vinopenkkipunnerrus käsipainoilla
Pec Deck

Maastaveto
Kulmasoutu levytangolla
Ylätalja leveällä myötäotteella
Alatalja kapealla
Leuanveto kapealla vastaotteella
Selänojennus

Ke- Reidet, pohkeet ja vatsa

Syväkyykky
Jalkaprässi
Reiden ojennus
Reiden koukistus
Maastaveto suorin jaloin

Pohkeet seisten
Pohkeet istuen
Pohkeet jalkaprässissä

Vatsarutistus simpukkakoneessa
Istumaannousu
Jalkojen nostot

Pe- Olkapäät, hauikset ja ojentajat

Smith- punnerrus olkapäille
Pystypunnerrus käsipainoilla
Vipunostot sivuille käsipainoilla

Olankohautus laitteessa
Hauiskääntö seisten
Scot- hauiskääntö
Hauiskäännöt käsipainoilla istuen

Kapea penkkipunnerrus
Dippi
Ojentajapunnerrus taljassa


Sarjat ja toistot kaikissa liikkeissä 3x8-10. Palautumisaika puolestaan sarjojen välissä on 1.5min- 3minuuttia.


Tälläinen on tuo minun treeniohjelma, jota nyt pyytäisin arvioitavaksi. Lihasryhmäjako voi olla vähän outo, mutta minun kohdalla tuo varmaan toimivin ratkaisu, koska olkapäät ja ojentajat jumiutuvat minulla niin helposti rintareenin yhteydessä ja hauikset jumiutuvat puolestaan selkätreenin yhteydessä.
liikkeitä voi olla ehkäpä liikaa, mutta en osaa päättää, mistä liikkeestä luopuisin, koska nuo kaikki liikkeet tuntuvat niin hyviltä.

Kasvaako tuolla ohjelmalla ja mitä parannuksia siihen olisi hyvä tehdä? olen alottelija, joten en vielä tässä vaiheessa osaa varmastikaan tehdä mitään huippu-ohjelmaa. Apu on siis enemmän kuin tarpeen. Ohjelma on kolmijakoinen, koska en kiireiltäni ehdi käymään salilla viikkoa kohti kolmea kertaa enemmän. kiitos avusta

2

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liika on liikaa

      punttitreenin tulisi ehdottomasti mahtua tunnin sisälle, tuolla ohjelmalla menee reippaasti kaksituntiseksi.

      itse valitsisin vain yhden/pari pääliikettä ja jonkun tehokkaan apuliikkeen sitä täydentämään.

      tuolla jaolla alaselkä saa turhan paljon rasitusta, keskiviikkona se ei todennäköisesti ole vielä palautunut kyykkyä varten. (jakaisin alaselän ja yläselän omiksi treenattaviksi alueiksi)

      eli oma ehdotukseni

      maamantai
      penkki käsipainoilla, sivultanosto käsipainoilla (tehokkaampi kuin pec deck), leuanveto leveä myötäote, kulmasoutu tangolla

      keskiviikko
      syväkyykky, prässi, good morning, pohjenostot (seisaaltaan tai prässissä), vatsarutistukset, jalannosto

      perjantai
      pystypunnerrus käsipainoilla, vipunostot sivulle, kapea penkki, ranskalainen punnerrus, hauiskääntö tangolla, keskitetty hauiskääntö

      ottaisin joka kolmas viikko maastavedon syväkyykyn tilalle

      • asd

        Siinä ekassa ohjelmassa oli liikaa liikkeitä. Se reeni saisi olla max 1,5 h. Itse en laittaisi rintaa ja selkää samalla. Ne on aika isot lihasryhmät kuitenkin.Tässä mun versio:
        1.päivä

        Penkki 3*
        vinopenkki 3*
        peck deck? 2*
        ylätalja 3*
        alatalja 3*
        kulmasoutu 3*

        2.päivä

        kyykky 3*
        prässi 3*
        pohkeet istuen 2* seisten 2*
        maastaveto 3*
        jos jaksaa niin hack-kyykky 2*

        3.päivä

        vipunosto 2-3*
        pystypunnerrus smith-koneessa 2-3*
        vipunosto vaakatasossa 2-3*(tai siten, että liike ottaa olkapään takaosaan.)
        ojentajapunnerrus 3*
        ranskalainen punnerrus 3*
        hauis suoralla tangolla 3*
        hammer 2-3*
        käsipainoilla 2-3*

        Nooh tämä 3.päivä on vähän liian pitkä ja suosittelisin kuitenkin sijoittamaan esim. hauiksen ja selän samalla päivällä, sekä rinta olkapää ojentaja omalle päivälle. Saisit kerralla rasitettua kunnolla lihasryhmän kierron aikana. Mielummin näin kun esim. antaa hauiksen rasittua selkäreenipäivänä ja varsinaisena hauis-päivänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe