Tauko suhteesta.

Ämmä

Onko kellään kokemuksia jos suhde pistetään tauolle? Onko toiminut? Meillä rakkaus miehen puolelta väljähtänyt ja ajattelin, että jospa tauko auttaisi, ennenkuin päätetään erotaanko vai yritetään.

12

3545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meillä ainakin

      Taukoa pidettiin, mutta se tarkoitti lähinnä taukoa tiiviistä yhdessä olosta, ei "nyt saan hässiä koko kylää ihan luvan kanssa" -taukoa. Ei molemmat käyttäytyivät edelleen kuin varatut, koska eropäätöstä ei oltu tehty. Eikä muuten koskaan tehtykään, nyt vuosien jälkeen onnellisena yhdessä =)

      • ämmä

        Kiva kuulla, että on käynyt onnellisesti. :)
        Meilläkin sellainen sopimus, ettei muiden kanssa vehdata, muttie soitella tai pidetä mitään yhteyttä pitkiin aikoihin. Kuinka kauan tauko kesti?


      • kävi näin..
        ämmä kirjoitti:

        Kiva kuulla, että on käynyt onnellisesti. :)
        Meilläkin sellainen sopimus, ettei muiden kanssa vehdata, muttie soitella tai pidetä mitään yhteyttä pitkiin aikoihin. Kuinka kauan tauko kesti?

        pitkä suhde takana..nuoreen ikäännähden..asuivat yhdessä jne... no päättivät olal paussilla. muita ei saannut iskeä.. jne.. toinen asui kotipaikkakunnalla (1h matkan päässä) ja toinen muutti espooseen.
        talvenyli olivat erossa.. kyllä soittelivat välillä toisilleen jne...

        palasivat yhteen..ja menivät naimisiin siitä vuoden päästä.


    • Joo

      Meilläkin mies ehdotti tuota ollessani viimeisillään raskaana. Piti sitten itsepäisesti salarakastaukonsa ja sai kenkää.

    • Hansku83

      Jos suhde postetään tauolle jonkin ongelman takia, niin tuskinpa se ongelma siinä tauon aikana miksikään muuttuu. Yhteen kun palataan niin samat asiat siellä eteen tulee kuin ennen taukoakin. Itse en ole pitänyt taukoja suhteesta.Sitä joko ollaan yhdessä tai ei.

      • on venyvä käsite

        Tauonkin voi ymmärtää niin monella tavalla. Ei se ole suhteelle kuolemantuomio jos kaipaa aikaa selvitellä ajatuksiaan. Ja noista onnistuneista esimerkeistä huomaa, että siitäkin voi olla apua.

        Joskus liika läheisyys sumentaa pään ja pienetkin ongelmat saavat tarpeettoman isot mittasuhteet. Pieni miettimisaika ja asioiden tärkeysjärjestykseen laittaminen voi vaatia omaa rauhaa, ja koitua suhteen pelastuksesi.

        Mie tuolle kerroinkin jo omasta tauostani, joka päättyi hyvin. Olin nuori ja epäkypsä, odotin suhteelta ihmeitä. Mutta kun sain sen sopivan etäisyyden, tajusin, miten merkityksettömistä asioista olin itselleni tehnyt ongelman. Eihän se mikään "hetkessä fiksuksi parisuhdetaituriksi" -herätys ollut, mutta huomattava apu kuitenkin.


    • Nasu

      Meillä oli kovin paljon suhteessa ongelmia kun olimme olleet puoli vuotta yhdessä..
      Mies ehdotti taukoa..Taukoa oli kaksi viikkoa, jotta saa rauhassa miettiä mitä tosissaan haluaa toiselta.
      Olimme sopineet että elämme silti varattuina..Mutta siinähän kävi perinteisesti ja mies meni pettämään.Sain jopa rysän päältä kiinni.
      Sen jälkeen otin oman taukoni ja mietin mitä tehdä.
      Päätin kumminkin antaa anteeksi ja jatkaa suhdetta.
      Keskustelimme todella paljon asioista ja yritimme kaikkemme.
      Nyt asutaan saman katon alla ja vuosipäivä pian edessä.
      Suhde muuttui tauon jälkeen totaalisesti.
      Kummatkin saivat miettiä rauhassa mitä todellakin haluaa ja päätös oli yhteinen.
      Luottamuspulasta tietenkin kärsin edelleen..Annoin kyllä miehelle pettämisen anteeksi mutta siinä kärsi sitten luottamus, eihän sitä unohda kumminkaan ikinä.
      Nyt pikku hiljaa luottamusta kasvattaessa ja elämää eteenpäin eläen onnellisesti.

    • Jäähyllä

      Tauolla on parisuhteen velvollisuudet, muttei oikeuksia. Erossa ollessa eivät puhumatta asiat selviä. Ikävä ja läheisriippuvuus ajavat joko takaisin vanhaan ongelmaiseen suhteeseen tai uuteen syliin.

      Kaiken huippu on tauon ehdotus, kun ei uskalleta suoraan sanoa, että suhde on ohi. Toinen odottaa, eikä surutyö pääse käyntiin. Toinen osapuoli suhteen miettimisen sijasta kokeilee muita.

      Ex:ni ehdotti aikoinaan taukoa. Näin sen "miettimässä suhdettamme" paikallisessa soittoruokalassa. Koska ajattelin olla tauolla tasapuolinen, kävin panemassa sen (nykyisin) entistä bestistä. Asia kun selvisi, ei meillä mukamas mitään taukoa ollutkaan.

    • Maaret

      Minulla on noita taukokokemuksia kahdestakin suhteesta, joissa kummassakin mies on ollut äskettäin eronnut pitkästä avioliitosta. Jossain vaiheessa vaan niille tuntuu tulevan suuri oman ajan tarve, vaikkei yhdessä asutakaan. Mies haikailee sitä menetettyä nuoruttaan, mitä ei voi oikeasti elää, vaikka niin luuleekin.

      Ensimmäisessä suhteessa pidimme viiden viikon tauon puolentoista vuoden seurustelun jälkeen. Suhde jatkui siitä vielä puolisen vuotta, mutta päättyi sitten siihen, että vaikka kaikki olikin ihan ok, niin se ei miehelle riittänyt. Tämä tapahtui keväällä 2004. Sen jälkeen hän seurustellut yhteen kertaan 4 kk ja uusin suhde on nyt kestänyt 3 kk. Eli lyhyempää kuin meidän 2,3 vuoden yhdessäolo.

      Toisessa suhteessa pidimme taukoa 6 kk seurustelun jälkeen, kun mies oli omien sanojensa mukaan menettänyt tunteen. Tavallaan jo erosimmekin, mutta hän soitti 5 päivän jälkeen ja selitti, ettei halua menettää minua. Pidimme kuitenkin yhteisestä sopimuksesta kuukauden verran etäisyyttä, minkä jälkeen hän rakastui minuun uudelleen. Tänä syksynä oman ajan tarve tuli taas esille ja johti liki saman tien riitoihin ja eroon, sillä kolmanteen rakastumiseen en enää jaksanut uskoa. Helppoa hänen oli ainakin aloittaa uusi suhde heti samana iltana, kun meillä oli päivällä ollut puhetta erosta.

      • toinen samanlainen

        hei maaret!

        minulla on aika samanlaista vemplausta miesten kanssa, aina ne haluaa omaa aikaa tai jotain loppujen lopuksi, haluaisinkin miettiä yhdessä että onko meissä jotain mikä laittaa ne tekemään näin. Olisitko valmis kirjeenvaihtoon?


      • Maaret
        toinen samanlainen kirjoitti:

        hei maaret!

        minulla on aika samanlaista vemplausta miesten kanssa, aina ne haluaa omaa aikaa tai jotain loppujen lopuksi, haluaisinkin miettiä yhdessä että onko meissä jotain mikä laittaa ne tekemään näin. Olisitko valmis kirjeenvaihtoon?

        Kyllä sopii. Ajatus tuntuu minustakin hyvältä.


    • Ämmä.

      Kiitos kaikille, jotka kerroitte omista kokemuksistanne. Oma suhde historia on hyvin lyhyt, joten sain uusia asioita mietittäväksi ja toisenlaisia näkökantoja. Kiitos siis kaikille. En olisi uskonut, että noin moni olisi ollut kiinnostunut kertomaan omista ajatuksistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30893
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4215
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2735
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1901
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      591
      1670
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1596
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1570
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1506
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1250
    Aihe