Emme halua kihlajaisia!

Anopin painajainen

Poikaystäväni suvussa on ollut tapana, että kun mennään kihloihin täytyy kutsua koko suku kylään ja pitää kunnon juhlat. Lahjoja tulisi kuin sammakoita sateella--heh!

Minä ja poikaystäväni olemme tätä vastaan: emme välitä kihlajaisista. Meidän toiveemme on mennä kihloihin niin, ettei siitä hiiskuta kenellekään-annamme jokaisen huomata vuorollaan sormuksemme.

Minun perheessäni tällaista tapaa kunnioitetaan jos se on meidän toiveemme, mutta meitä mietityttää nyt varsinkin anoppi: hän nostaa metelin jos emme pidä kihlajaisia. Minusta se on kuitenkin meidän asia, sillä kyseessä on meidän suhteemme ja -ehkäpä- meidän tuleva avioliitto.

En haluaisi aiheuttaa pahaa mieltä anopille, mutta emme halua elää suhdettamme hänen mukaansa. Minusta on aina ollut hölmöä ajatella, että pidetään kihlajaiset...tai no, eniten siinä häiritsee se, että sukulaiset tuovat lahjoja. Minusta se ei ole mikään syntymäpäivä...siis jotenkin ne lahjat tekevät siitä teennäisen (en osaa selittää).

Lisäksi meidän suvuilla ei ole mitään yhteistä, ja molempien mielestä on melkeinpä parempi jos he kohtaavat ensimmäistä kertaa vasta häissämme! x) Olemme kuin Romeo ja Juliet!!

8

1828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta...

      yksi asia herätti hämmästystä. Käytit sanaa -ehkäpä- kun puhuit avioliitosta. Eikös se ole jo luvattu, jos kosintaan on vastattu myöntävästi? Vai onko tämä kihlajaisjuttu nyt paisunut niin isoksi asiaksi, että heti ollaan heittämässä sormuksia kaivoon? Tuskin sentään. Oudosti vain sitä sanaa käytit...

    • höpsöanoppi

      Eläkää niin kuin elätte. Anoppi tajuaa tai on tajuamatta, se on hänen ongelmansa.
      Poikani ja miniäni avioituivat niin salaa, että sain tietää asiasta vasta viikon jälkikäteen.
      Eipä sen puoleen, ei miniäni äitikään ollut tietoinen avioon menosta.
      Tietysti olisin halunnut olla todistamassa noinkin vaikuttavaa tapausta, mutta ajattelin, että omapahan on elämänsä.
      Osataan sitä olla riippumattomia äitienkin puolelta, jos kerran nuoret niin vapaita suvuistaan tahtovat olla.

    • häitäkään...

      Ensimmäiset kummajaiset olimme, mutta seuraavalla samassa tilanteessa olevilla olikin jo helpompaa. Lapsille on järjestetty ristiäiset...

    • hihihihi

      kihlajaiset, olette vain sopivasti matkoilla sinä päivänä
      tai auto hajoo matkalla anoppilaan
      tai tulee ripulia perheeseen
      anna anopin juhlia! ja kokea ittensä tärkeäksi.
      Voihan sitä myös ilmoittaa etukäteen kaikille EI lahjoja.

    • ///

      Kukaan ei tieda kihlajaisistanne mitaan ellette te itse sita toitota muille.
      Mikali haluatte pitaa sen salassa niin olkaa hiljaa. Teista itsestannehan se on kiinni!

      Sitten myohemmin (jos kaytatte sormuksia) voitte ohimennen vastata kysymyksiin sormuksesta aivan yksinkertaisesti etta "se on kilhasormus". Ei muuta.
      Mahtaneeko tuo olla niin kovin vaikeaa.

    • Vekka

      Onko kihlajaisten pitämättömyys kuitenkin sinun idea kun kerran kirjoitat:
      En haluaisi aiheuttaa pahaa mieltä anopille.
      En halua loukata häntä.

      Laita poikaystäväsi keskustelemaan äitinsä kanssa asiasta ja kertomaan, että ette järjestä kihlajaisia. Niin anopin kanssa toimitaan, oma poika hoitaa ongelmat. Sinun ei tarvitse niistä stressata.

    • Kaikennähnyt

      Eihän teidän tarvitse kenellekään mitään selittää etukäteen. Senkun menette kihloihin rauhassa just silloin ja sillä tavalla kun haluatte, itse valitsemassanne paikassa.

      Kyllä asia selviää muille sitten jälkeenpäin itsestään.

      Jos anoppi ottaa nenuunsa niin se on tietenkin hänen ongelmansa eikä teidän kahden.

    • minä

      Me mentiin salaa kihloihin. Ihan vaan kaksin. Oma äitini huomasi heti, kun näki (samana päivänä), anoppi vasta seuraavana päivänä (vaikka ois ollu mahdollista jo heti).

      Vähän oli anoppi yllättynyt ja sitten toitottikin kaikille, että me ollaan kihloissa. Sitte jotku sen sukulaiset raahas lahjoja, kippoja, joita ei olis tarvittu... Mut omapa on asiansa.

      Häät anoppi kielsi pitämästä salaa, mutta eipä tuota oo pakko kuunnella, jos ei siltä tunnu. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4078
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2901
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe