Noniin, taas se aika vuodesta. Takana jo neljä joulua muut synttärit yms. kaupan päälle. On siis yhä vaikeampi keksiä jotain uutta ja yllättävää joululahjaa toiselle! Perinteisen villapaidan meinasin ostaa, mutta mitä muuta? Enää ei omat ideat meinaa riittää, mutta olisiko teillä jotain hauskaa lahjaa mielessä, jonka voisi näyttää myös appivanhempien edessä? Makuuhuoneen puolella joululahja on jo suunniteltu. Kyseessä olisi 22-vuotias mies, jolle se lahja pitäisi ostaa.
Joululahja poikaystävälle?
Ehdotuksia!
71524
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos te olette jo neljä vuotta olleet yhdessä, luulisi lahjan keksimisen olevan helppoa. Tiedät varmasti miehesi mieltymykset jo läpikotaisin.
Eli osta hänelle vaikka joku mieluinen kirja tai CD. Itse ainakin tykkään kirjalahjoista, sillä joulunpyhien aikaan on hyvää aikaa lueskella. Ja jos kirjan kyytipojaksi saisi vielä vaikkapa pullon hyvää punaviiniä, olisin onnellinen mies!
Tai jos teillä on joku lempiravintola, voit vaikka kustantaa hänelle siellä illallisen. Kun jouluruokaa on mätetty kupuun muutama päivä, saattaa joku vähän eri tyyppinen ateria tuntua loistavalta idealta.
Tai jos poikaystäväsi on urheilumiehiä, voit ostaa hänelle vaikka uuden pelikassin ja sinne pyyhkeen ja pesupussin.
... löytää sopivaa lahjaa vaikka onkin seurustellut pitkään. Vaikka viestisi oli muuten asiallinen ja vinkkisi varmasti auttoivat alkuperäistä kyselijää, haluaisin kiinnittää huomiosi lauseeseesi "Jos te olette jo neljä vuotta olleet yhdessä, luulisi lahjan keksimisen olevan helppoa." Ehkä ymmärsit alkuperäisen kysyjän kysymyksen tarkoituksen hieman epätarkasti: itse olen ollut mieheni kanssa pian kymmenen vuotta ja siinä ajassa on tullut annettua monet syntymäpäivä-, vuosipäivä- ja joululahjat. Joskus koen vaikeaksi löytää jotain uutta, samalla sekä toivottua että yllättävää lahjaa miehelleni. On niin helppoa vain lisahtaa joka vuotiseen kirjaan tai dvd-elokuviin (näitä lahjoja täysin kritisoimatta sillä mieheni pitää niistä). Tänä jouluna koin lahjanhankinnan erityisen hankalaksi, mutta onneksi sain läheisiltäni hyviä ehdotuksia (joiden lisäksi ostan myös perinteisesti kirjan).
Mukavaa joulunodotusta sekä alkuperäiselle kirjoittajalle että sinulle!
eli samassa tilanteessa: en halua antaa "sitä samaa" kuin ennenkin, joten uudet vinkit tervetulleita!
mitä vinkkejä sait??
Jos hän on tupakkamiehiä, osta Zippo, tilaa harrastukseen liittyvän lehden vuosikerta, koru... Nää on tullu itse kokeiltua ja mies on kyllä tykännyt!
Joululahja aiheuttaa päänvaivaa täälläkin... Mieskin on saman ikäinen, eli 22 :)
Haluaisian ostaa jotain, joka kertoisi rakkaudestani häneen, esim. jonkun korun. No hän ei ole oikein koru ihmisiä, tai siis joku kunnon panssari ketju kaulaan varmaan kelpaisi, mutta ne maksaa niin hemmetin paljon. Opiskelijana ei tuota rahaa ihan hirveästi ole. Korkeintaan n. 70-100 euroa hänen lahjaansa voisin kuluttaa.
Joku kirja olisi mieleinen, mutta niin auttamattoman tylsä ja ennalta-arvattava. Kutoa en osaa, muuten tekisin varmasti hänelle villapaidan tai ainakin sukat.
Tuntuu, että bokserit ja deodoranttit on niin kulunutta kamaa listalla: "mitä ostan tänä vuonna".
Tästä ei ollut taas kellekään mitään hyötyä, mutta tulipahan avauduttua.
poikystävälle, seurusteltu reilu vuosi...
uudet ihanat untuvatyynyt, leivänpaahtimen ja katson vielä jotakin... ehkä joku makee t-paita.. tai jotakin kivaaa.. vähän turhempaa =)
..mies ei halunnut mitään turhaa, niin ostin vähän käytännöllisempää ja paahtimesta oli puhunut jo aiemmin.. otin vinkistä vaarin jo hyvissä ajoin =)
lahjaidoita, joita itse olen kokeillut: tyylikäs pieni linkkuveitsi, partakone, elokuvia, tuoksuja, uusi lompakko, vaatteita (mainittiinkin jo) yms..
hauskaa joulushoppailua kaikille =)