Kaikille huipputyö

kertasinko

Kouluta itsesi, näin saat hyvän työpaikan, eikö? Näin minulle on kerrottu. En ole kouluttanut itseäni, joten en voi tästä kertoa mitään. Haluaisinkin mielipiteitä siitä, miten pärjää hieman vähemmillä lahjoilla varustetut ihmiset.

Turha varmaan kuvitella että kaikki ihmiset olisivat samalla viivalla oppimaan ja tekemään asioita. Toiset hoksaavat vaikeatkin asiat paremmin ja nopeammin, kuin toiset.

Jos kuitenkin työpaikoille kelpaa vain ne huippuyksilöt, niin mitä näille "luusereiksi" kutsutuille sitten käy? Täytyisi ajatella asioita myös toisesta suunnasta. Tarjota sopivaa työtä sopiville ihmisille. En nyt tarkoita töiden lokeroimista jyrkästi, tyhmille ja fiksuille tarkoitettuihin, vaan halusin vain kärjistää, jotta pointti tulisi esille.

Esimerkkinä eräs kaveri, josta ei varmasti tule raketti-insinööriä, vaikka väkisin yritetään kouluttaa. Mutta, hänellä on silti hyvän työntekijän ominaisuuksia. Tulee ajoissa työpaikalle, tekee annetut työt asiallisesti, korjaa mahdolliset virheensä, tulee muiden työntekijöiden kanssa toimeen.

Voi olla, että nykyajan julmassa kilpailuyhteiskunnassa on lapsellista toivoa parannusta asioihin, mutta saahan sitä toivoa lottovoittoakin.

4

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täsmentäjä

      Muuten oikein, mutta älä sekoita keskenään koulutusta ja lahjakkuutta.

    • kapitalisti

      Siinähän se juuri on, että kaikki ihmiset ei ole samoilla lahjoilla varustettuja, mutta kaikille pitäisi kuitenkin maksaa lähes samaa palkkaa, mikä on epärealistista ja johtaa väkisin työttömyyteen heikompilahjaisten kohdalla. Jos todella halutaan parempaa työllisyyttä ja talouden kehitystä, tulisi hyväksyä paljon nykyistä suurempi palkkahaitari. Kyllä kaikille jotain hommaa löytyy, mutta ihan kaikesta ei voi mitenkään maksaa kovin korkeaa palkkaa. Tätä ei vaan ay-liike tajua, seurauksena nykyinen tilanne jossa hyvin suoriutuvat tekee varsin pienellä palkalla hulluna töitä ja huonommin pärjäävät ei tee mitään. Onko se sitten hyvä? Palkat pitäisi ilman muuta voida sopia yritys- ja tehtäväkohtaisesti aivan vapaasti.

      "nykyajan julmassa kilpailuyhteiskunnassa"

      Ei nykyajan yhteiskunta ole ollenkaan julma, päinvastoin. Julmaa on vain se, että kaikki yksilöt yritetään tasa-arvon nimissä puristaa samaan tasapäämuottiin. Kukaan ei saisi olla huonompi, mutta ei myöskään parempi kuin keskiarvo. Kaikki samaa massaa vaan. Miksei eroja voi reilusti tunnustaa kuten urheilussakin ja toimia sen mukaan? Antaa lahjakkaiden menestyä jos pystyvät ja heikompien tehdä mitä pystyvät ilman mitään negatiivisia arvolatauksia. Korvaus vaan sen mukaan mihin pystyy, niin kaikille riittää kyllä hommia.

      • kertasinko

        Nyt on herra kapitalisti, vai lieneekö rouva, sekoittanut hieman asioita päissään, tai päässään. Myönnät kuitenkin että "pitäisi" maksaa sama palkka. Eihän nykyään makseta lähellekään samaa palkkaa. Unohda nyt hetkeksi nämä ideologiset asiat ja mieti sitä, millä tullaan toimeen.

        Käsittääkseni työtä tehdään toimeentulon takia. Jos työstä ei saa riittävää toimeentuloa, toimeentulo hommataan muualta. Vaikkapa sitten rikollisin keinoin. Näin se vaan menee. Ei ne ongelmat poistu palkkahaitaria venyttämällä. Suomesta löytyy jo nyt aivan nälkäpalkkoja, jotka on AY-konklaavi siunannut.


      • työtön76

        unemployment is good for capitalism - (also called Marxian unemployment) having a reserve pool of labor ensures that there is competition for work, which helps keep wages and inflation down. Governments, if they choose can adjust their economic, monetary or immigration policies to ensure that the number of job seekers somewhat exceeds the jobs available."

        Suom. Työttömyys on hyvä juttu kapitalismin kannalta (kutsutaan myös Marxilaiseksi työttömyydeksi): kun varalla on aina työvoimaa, se varmistaa jatkuvan työvoiman kilpailuttamisen, joka auttaa pitämään palkat ja inflaation alhaalla. Hallitukset voivat, jos haluvat, vaikuttaa työttömyyteen esim. ekonomisilla ja siirtolaisuutta koskevilla politiikoilla, jotka varmistavat sen, että työtä etsivien määrä ylittää aina jossain määrin sen, minkä verran työpaikkoja on tarjolla.

        Eikö olekin ihqua, meidän nykyinen massatyöttömyytemme - tai pikemminkin siihen johtavat syyt - on ennustettu kirjassa, joka on kirjoitettu noin 150 vuotta sitten! >:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30637
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4096
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2697
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1865
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      589
      1643
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1579
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1555
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1477
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1228
    Aihe