voi mun elämää-
olen naimisissa. elämä on mitä on. minä olen pettänyt miestäni monesti,mutta puolustan itseäni sillä, että hän ei ole ollut hyvä mies minulle. elämässämme on väkivaltaa mieheni taholta. ja mies muutenkin on...vaikeampi tapaus..hänellä tuntuu olevan mielenterveys ongelmia, ja eikä halua saada apua siihen. hän saa esim. ns raivokohtauksia kahden viikon välein.
olen monesti miettinyt avioeroa, mutta se on niin vaikeaa. eräänkin miehen kanssa, suunnittelimme jo yhteistä tulevaisuutta,mutta sitten en uskaltanut ottaa sitä riskiä- eli jättää miestäni. hän on taloudellinen turvani.
miksi en uskalla ottaa tätä suurta riskiä elämässäni?miksi kidutan itseäni ja elän sikamaisesti viikonloppuisin? miksi eroaminen on niin vaikeaa? kaikki jotka tietävät tilanteemme, vain ihmettelevät miksi olen hänen kanssaan yhä yhdessä..vai lastenko takiamme olemme yhdessä? tiedän että haluaisin erota..mutta toisaalta taas rakastan miestäni..vaikka vaikea sitä on itsenikin uskoa :/
miksi elämä ei ole yksinkertaista :(
ps. miten avioliitossa eron tullen asuntovelka jakautuu?
niin monimutkaista?
7
1182
Vastaukset
- Silja
Olet käsittääkseni sitä laatua ihminen, että voit hoitaa tärkeimmän eli seksiasiasi itseäsi tyydyttävällä tavalla.
Ei asia miksikään muutu kumppania vaihtamalla. Mielitiettysi raivarit ovat hankala juttu, mutta luulen että pystyt nekin hoitamaan parhain päin.
Toivotan onnea jatkossakin. - Justiinsa
toisin sanoen
"ps. miten minä saan mahdollisimman paljon rahaa."
Toivottavasti et tule saamaan penniäkään!
Mieti jos ne raivarit johtuu siitä, että miehesi tietää sinun puuhastelut yrittää olla välittämättä, Taistelee tunteitansa vastaan ja yrittää olla sinun miehesi kun on sen papin edessä niin Jumalalle vannonut. Jos teillä yhteinen asuntovelka, olette molemmat siitä velkavastuussa (50/50 ellei toisin olla sovittu kirjallisesti).
Joko asunto myydään, ja velkakuitataan pois ... loppu jaetaan.
Jos toinen lunastaa exänsä osuuden asunnosta, yleensä hän ottaa velan kokonnan vastattavakseen. Se tosin riippuu myös pankista, kyse kun käytännössä uudesta luottopäätöksestä.- sun touhujas
sanon minä, vähän sekavaa oli sun ajatuksenjuoksus, ottais eron, mutku,mutku..rahakin hyvää tekee, ja vielä päällimäiseksi rakastan miestänikin..voi,voi
- se on
sun touhujas kirjoitti:
sanon minä, vähän sekavaa oli sun ajatuksenjuoksus, ottais eron, mutku,mutku..rahakin hyvää tekee, ja vielä päällimäiseksi rakastan miestänikin..voi,voi
ajatukset on sillon sekaisin, kun pitää päättää näinkin tärkeä asia.Pohtia asiaa joka kantilta, toisten pilkka ei paljon selkeytä ajatuksia.
sun touhujas kirjoitti:
sanon minä, vähän sekavaa oli sun ajatuksenjuoksus, ottais eron, mutku,mutku..rahakin hyvää tekee, ja vielä päällimäiseksi rakastan miestänikin..voi,voi
Sen ymmärrän, että ilmeisesti vahingossa kommentoit minun vastaukseeni (asuntolainojen hoidosta) kun tarkoiti alkuperäiselle.
Mutta sitä en ymmärrä, mistä päättelet alkuperäisen varsinaisesti rahojen perään olevan... toki toimeentulostaan on luonnollistakin olla huolissaan, jos/kun eri talouksissa elamistä pohtii. Ja tervettä selvittää oikeutensa erossa.
Valitettavasti väkivaltaisesta suhteesta lähteminen on vaikeata, läheisriippuvuus voi estää, eikä kai rikos ole sekään että rakastaa/rakasti miestä joka nyt hieroo naamataulua.
Ettei vinoilusi syy ole se perinteinen "se koira älähtää johon kalikka kalahtaa" ??
- elää kurjaa
elämää, joka rampauttaa heidät parempaa hakemastakaan. Ensiksikin nämä ulkopuoliset suhteet ovat usein lähinnä hyväksikäyttöä, ja sinun olemattoman itsetuntosi rippeiden syöjiä.
Toiseksi tuo sinun loukkusi jota suhteeksi kutsut on seurauksiltaan vielä pahempi asia, kun miehesi on väkivaltainen, mitä tapahtuu kun jäät kiinni??????
Sinun pitäisi hakea ammattiapua itsellesi, niin läheisriippuvuuteen, ja sitä kautta myös saada ohjeistusta kuinka elämäsi saataisiin raiteilleen, sekä eroon nykyisestä nyrkkireiskasta.
Toivotan onnea, ja että lopetat itsetuhoisen käytöksesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874088Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822- 11760
Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756