Kävin katsomassa HCM:n martooni koulua, jotta olisi löytänyt hyviä vinkkejä harjoitteluun. Valitettavasti seillä homma toimikin niin, että ohjeita oli viikoksi vain tarjolla. :/ Olisin toivonut löytäväni paremman ohjelman, jossa oltaisi kerrottu esim. tavalliselle hyväkuntoiselle kuntoilijalle miten kannattaa treenata puolivuotta jos haluaa juosta alle 4 tunnin maratoonin heti ekalla yrityksellä. Taaplaan siis edelleen omalla tavallani.
Tällä hetkellä 20 kilsaa su ja 10 ke ja ti ja to 2 tuntia sulkapalloa. Yhtenä päivänä viikossa kuntopiiriä kotona. Sitten kun läpötilat nousee lähelle 10 astetta, niin lisään lenkin määriä.
Tällä hetkellä 20 kilsaa su ja 10 ke ja ti ja to 2 tuntia sulkapalloa. Yhtenä päivänä viikossa kuntopiiriä kotona. Sitten kun läpötilat nousee lähelle 10 astetta, niin lisään lenkin määriä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Otsikon Naisille alla löytyy 6 ohjevihkoa naisille. Ne saa myös ilman kirjautumista. Niistä voi olla iloa, vaikkei ne annakaan vastausta harjotteluusi, kun olet jo puolimaraton kunnossa.
http://www.helsinkicitymarathon.com/hcm/naismaraton/s_etusivu.html
http://www.helsinkicitymarathon.com/hcm/s_faq.html
marathon.se ja klikkaa träning,
my asics running tekee sulle ohjelman kunhan kirjaudut sisään, holtrunning ja mcmillanrunning auttanevat myös etteenpäin ja tietysti seponkotisivut.com
Jos ymmärrät ruotsia jotenkuten niin tässä olisi linkki Tukholman Maratoniin. "26 veckors träning inför St. Maraton". Se on tämän vuoden ohjelma mutta kaippa se kelpaa ensi vuodeksikin (ja pätee varmaan Hesankin maratoniin ;). Meinaan alkaa itse noudattamaan sitä ensi vuoden puolella. Ei hullumpi minusta, voi valita omalle tavoiteajalle sopivan.
Tässä tämä unohtunut linkki:
http://www4.marathon.se/traningsprogram/