Minkälainen meno on Wäiskissä? Kuulin, että siellä voi tavata ihmisiä eri kulttureista. Käyvätkö suomalaiset naiset siellä ainoastaan hakemassa seuraa tummista miehistä?
Ravintolalaiva Wäiski
12
4177
Vastaukset
- mikä ihmeen ja
Mikä ihmeen wäiski laiva?????
ikinä kuulut moista? - oli juttu
pari viikkoa sitten. Todella moraalittomalta vaikutti koko touhu. Miesten Tallinnan ja Thaimaan matkat ovat viatonta puuhastelua sen rinnalla kun ylipainoiset suomitytöt lähtevät hakemaan mustaamakkaraa Wäiskin afrikkabileistä. Koko juttu oli suorastaan oksettava!
- RKM
Halla-Ahon tekstissä taitaa olla koko artikkeli lainattuna:
http://jussi.halla-aho.com/itsenaisyys.html - '''
Koko juttu oli "aika" provosoivasti kirjoitettu. Vain lyhyesti mainittiin, että bileissä oli myös nuoria ja nättejä naisia. Muuten koko artikkeli keskittyi juuri näihin vanhempiin ja pulleampiin naisiin. Ihmiset, jotka kyseisessä paikassa ovat käyneet, ovat kertoneet ettei se oikeasti vaikuta miltään "epätoivoisten naisten iskupaikalta".
- beth
On varmaan hyvä muistaa et jos siellä jonkun mielestä näytti tollaselta menolta ni se on tasan yksi totuus ja rajottunut sellanen.
Itse olen nuorena, nättinä ja sinkkuna tyttönä käynyt tuolla ihan vaan musiikin, tanssimisen ja kavereiden merkeissä. En todellakaan hakemassa mitään miestä yhtään sen enempää kun mistään muualtakaan. ja näin niin afrikkalaisia naisia kuin suomalaisia miehiäkin. Oman kokemuksen mukaan suomalaisia naisia on paljon sen takia kun tykkäävät tanssia kovasti, mistä miehet ei niin välitä.
- utelias
laittoi naurattaa kun artikkelissa suomineito sanoi että afrikkalaiset miehet tietävät mitä ei tarkoittaa toisin kuin suomalaiset. Helsingissä tapahtuvista raiskauksista tehtailevat nämä afrikan lahjat yli puolet, ilmeisesti uhrit eivät älyä vaan sanoa yksinkertaisesti ei!
- kaikkea voi sattua tyhmille
niin voi olla..jos ekana kyhnäät ittees tanssilattialla ukkoa vasten ja otat kaikki drinksut vastaan mitä se pikimies tarjoaa ja sitten vielä lähdet kämpälle, sen kämpälle siis!, keskellä yötä kahden sen kanssa ympäri kännissä, niin saapa sanoa että syyttäköön itteesä. Kukaan fiksu nainen ei lähde niitten kanssa mihinkään. Fiksu nainen sanoo jo siinä baaritiskillä "kiitos ei".
- Matula
Löytyy sieltä tummia naisiakin. Itse olin siellä tansittamassa mm. somalinaista :)
- UVI rules
Joo, mun afrikasta kotoisin oleva todella kaunis ja ihana kihlattuni tykkää käydä siellä silloin tällöin tanssimassa suomalaisten ja ulkomaalaisten tyttöystäviensä kanssa.
Mun pitäisi kuulemma lähteä mukaan joskus. On ollut vain kiireitä mutta nyt tuntuu että on pakko lähteä katsomaan meininkiä heti kun vain ehtii, kun on kuullut ja lukenut näitä erilaisia versioita.
Ns. 'ilmaista ohjelmaa' on oletettavasti luvassa ihan vain ympärilleen katsellessa, jos ei koko ajan jaksaisikaan tanssia... :)
- pepper
joka baarista löytyy niitä epätoivoisia seuran etsijöitä, niin miehiä kuin naisiakin, eikä wäiski mikään poikkeus tässä ole!
suurin osa miehistä on todellakin afrikkalaisia ja suurin osa naisista suomalaisia. itse en ehkä sinkkuna sinne menisi, mutta poikakaverin kanssa olen muutaman kerran käynyt ja ihan hauskaa on ollut. tykkään siitä musiikista jota siellä soitetaan ja tunnelma on rento! suosittelen ainakin kertakäyntiä.- Nonparelli2
Missähän päin tällainen Wäiski laiva mahtaa olla,ja onko siellä varsinaisia Afrikka pippaloita silloin tällöin vai esim.joka viikonloppu kansainvälistä menoa?Kertokaa ihmeessä lisää paikasta.
- Veli-Matti.
Lainaisin tuolta tekstistä olennaisen kappaleen, jotta ei tulisi tunnelmaa, että ravintoloitsija olisi samassa veneessä Halla-Ahon pikkusieluisessa kansallissosialismissa:
"Noin vuoden ajan järjestetyt bileet ovat Helsingissä ja koko Suomessakin ainutlaatuiset. Juhlissa käy joka kerta 300-450 vierasta. Johanssonin (ravintoloitsija) mielestä African Night- bileet ovat vähentäneen myös laivan suomalaisen henkilökunnan ennakkoluuloja ulkomaalaisia kohtaan."
Omasta puolestani voin sanoa, sekä kävijänä että soittajana, että noissa afro/reggae-illoissa on mukava ja lämmin tunnelma. H-A:n Tekstit jotka artikkeliin olivat päässeet, läpäisivät tarkoituksellisesti propaganda-arvon, eikä niillä voi mitenkään kuvata miten asiat oikeasti ovat. Wäiski on Helsingin leppoisimpia paikkoja istuskella, kuunnella ja tanssahdella maukkaan musiikin tahdissa. Minun mielestä on tärkeää, että on olemassa paikka, joissa ihmiset voivat ilman varauksia, katsomatta omaa taustaansa, viettää iltaa ja tavata uusia ihmisiä. Wäiski on ihmisen näkökulmasta katsottuna ihan tavallinen paikka.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073195GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831152
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521075Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351022- 67878
- 45867
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862- 53857
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24831