Tiedämme, että Suomessa on 50-vuotiaita miehiä n. 20-vuotiaan aasialaisvaimonsa kanssa. Heillä voi olla hieman hankaluuksia oleskeluluvan saamisen kanssa, kuten olemme täällä niin monesti saaneet lukea.
Miten UVI suhtautuu, kun nuoripari onkin meidän ikäisiä; 19 ja 20 vuotta? Olemmeko mekin "lumejutska"?
Miten UVI suhtautuu, kun nuoripari onkin meidän ikäisiä; 19 ja 20 vuotta? Olemmeko mekin "lumejutska"?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Myös minua kiinnostaisi.
Iät on tuossa otsikossa. Meidän liittomme on ainakin lumetta UVIn mielestä. Asia riippuu lähinnä siitä, mistä maasta puolisosi on kotoisin (Uvilla on lista ei-toivotuista kansalaisuuksista, jopa poliisi myöntää sen) ja miten olette tavanneet/ miten puolisosi on tullut Suomeen.
Mitkä ne maat sitten on? Kovasti kiinnostaa!!
Turkki ja Suomi. Poikaystävälläni ei ole vielä oleskelulupaa, mutta hän haluaa kovasti lapsen.
4EVER!
Typerä provo, asiaa joskus tänne!!!
Muistan, että vuonna 2004 turkkilaisista hakijoista n. 60% sai oleskeluluvan ja thaimaalaisista peräti 97%! (Vai oliko se 90,7%..?)
Varmasti johtuu suomalaisten viranomaisten huonosta luottamuksesta turkkilaisia viranomaisia kohtaan.
Kiinnostavaa!
mut kumma, et kuitenkin thaimaalaisista suurin osa saa sen luvan... ja nopeesti. kun ovat niin luotettavia...
johtuu suomalaisten viranomaisten tietämättömyydestä ja nähtävästi myös siitä, että suomalaisilta, thaimaalaisia postimyyntivaimoja hankkivilta miehiltä löytyy fyffee.
siis turkki, länsi-afrikan maat, samoin pohjois-afrikka, arabimaista moni.
Joo, suhtautuuhan se...