Uusi työllistämistuki jutska ontto

Miksi pitää odottaa 500 päivää kuluneeksi eikö voi puuttua aiemmin tilanteen parantamiseksi miksi pitää roikkua kustannukset olisivat yhteiskunnalle pienemmät- JÄRKI HOI!!!!
4452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mitähän oikein tarkoitat tällä "puuttumisella" tilanteeseen?

Useimmat työttömät kyllä ovat moninkertaisesti oman työttömyysaikansa kulut pulittaneet veroina töissä ollessaan. Ja työttömäthän tunnetusti maksavat kovempia veroja kuin työlliset tai optiopummit.

Järki hoi! Työpaikkoja 300.000 niitä haluavalle! Ja töistä palkka myös, ei pelkkää "työn iloa".

Äänestä
  • Muutettiin työvomatomistoksi jolloin "työvoimaa jämähti" kortistoon toimenpiteitä odottamaan.
    Välittäminen ihmisistä siis hakijoista ja työnvälitys päätehtävänä unohdettiin.
    Tilalle nyt polkaistu yksityisiä välistäveto vuokravälityksiä ja muita erilaisia rekrypalvelu firmoja.
    Työvoimantoimiston rinnalle tehty aika kummallinen "työvoiman palvelukeskus" välittämään ns. tukena "aktivointeja" pitkään työttömänä olleille.

    2006 alkaen "aktivointityö" työmarkkinatuki ylläpitokorvaus 8 e/pv jopa 2-4 vuoden "palvelukokonaisuudella". Suomeksi sanottuna on pakkopestit orjan ehdoilla ja rikkaat rikastuu.

    Hyvä joulumieli on ja onnellinen orjavuosi 2006

    Äänestä

Sori vaan jotka ette ymmärtäneet mitä kirjoitin tarkoitun heti työttömyyden alussa nuo yoimenpiteet pitäätehdä eikä odottaa satoja päiviä ennen kuin tehdään yhtään mitää. Yksikään ihminen ei ansaitse turhaa odotusta. Säästyy rahaa ja ihmiset pysyvät terveempinä ja työkuntoisempian kun aktiiviset toimenpiteet heti työttömyysen alussa otetaan käyttöön Joko meni asia perille mitä!!!!!!!!!

Äänestä
  • Miksiköhän työttömäksi jäänyt pitäisi ottaa toimenpiteisiin eli tekemään duunia ilmaiseksi? Ja miksi samaan aikaan rangaistaan jos joku palkkatyössä tai työttömäksi joutunut työllistäisi itse itsensä tai toisia?

    Eikö tässä ole olemassa jonkinlainen ristiriita, ikäänkuin hallitus haluaisi ylläpitää työttömyyttä ja haluaisi ottaa kaikki työttömät holhoukseensa teettäkseen heillä ilmaista työtä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rrewww kirjoitti:

Miksi pitää odottaa 500 päivää kuluneeksi eikö voi puuttua aiemmin tilanteen parantamiseksi miksi pitää roikkua kustannukset olisivat yhteiskunnalle pienemmät- JÄRKI HOI!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu