Hiusrajani on hieman noussut viimevuosina ja olisi mukava pitää se vähintään siinä missä se nyt on, tällä hetkellä se menettelee.
Televisiossa mainostetaan kaikenlaisia hiustenlähtöön kehitettyjä lääkehoitoja ja muita vastaavia aineita.
Mutta toimiiko ne?
Olisi mukava kuulla joltain kokemuksia? Esimerkiksi Rogaine joka on ymmärtääkseni jotain voiteen tapaista jota levitetään päänahalle.
Mainkoset lupaavat paljon mutta en pelkkien mainosten perusteella osta mitään.
Televisiossa mainostetaan kaikenlaisia hiustenlähtöön kehitettyjä lääkehoitoja ja muita vastaavia aineita.
Mutta toimiiko ne?
Olisi mukava kuulla joltain kokemuksia? Esimerkiksi Rogaine joka on ymmärtääkseni jotain voiteen tapaista jota levitetään päänahalle.
Mainkoset lupaavat paljon mutta en pelkkien mainosten perusteella osta mitään.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kriittisyys on hyväksi, siitä pojot. Mutta käsittääkseni Rogaine on apteekkituote, ja apteekissahan ei myydä kuin tieteellisesti testattuja ja toimivia tuotteita. Eli niitä voi toki ostaa. Luontaistuotekaupan mömmöt ovat ihan eri asia. Mutta tieteellinen testaaminen ja toimivuus ei tietenkään tarkoita, että tuote toimii 100% tapauksista. Oliko se Rogainen kohdalla niin, että se toimii neljässä tapauksessa viidestä..? No niin tai näin, et voi tietää kuulutko tuohon joukkoon, jolla se toimii vai siihen toiseen, jos et kokeile.
Ja tarvitseeko edes mainita, että jos tuloksia halutaan, niin tuotetta on käytettävä ohjeiden mukaan ;-)
Kuten jo edellä tuli, Rogaine toimii todistetusti neljällä viidestä. Sillä on saatu todella hyviäkin tuloksia, mutta toimiiko se sinulla, selviää vain kokeilemalla.
Rogaine on neste, joka levitetään hiuspohjaan aamuin illoin. Sitä on kahta vahvuutta, 20 ja 50mg/ml, joista kevyempi on tarkoitettu enemmänkin naisille. Kuivattaa jonkin verran, varsinkin talvella hiuspohjaa. Vahvempi tuote hiukkasen tahmaa olemassa olevia hiuksia. 50mg/ml vahvuudelle on olemassa myös hiukkasen edullisempi rinnakkaistuote, Recrea, jossa kuitenkin vain yksi suutin, jolla voi olla hiukka vaikea saada tuote päänahkaan, jos hiuksia kuitenkin on. Rogainepakkauksessa on 3 erilaista suutinta.
Minoksidiili- tuotteita on käytettävä melko kauan, ennenkuin tuloksia alkaa näkyä, puoli vuottakin saattaa olla vähän lyhyt aika. Jos tuote sitten tehoaa, on sen käyttöä jatkettava "ikuisesti", eli kun tuotteen käytön lopettaa, alkaa hiustenlähtö uudelleen.
Keskustelupalstan Terveys otsakkeen alta löytyy alaotsikko Kaljuuntuminen, jossa käydään paljonkin keskustelua mm. näistä tuotteista. Kurkkaapa sinne.