Moi! oon 16vpoika, ja oon käynyt parisen kuukautta kohta salilla. Sain treeniohjelmani tossa kuukausi sitten, ja mua mietityttää et onko tää paras mahdollinen mulle. Ohjelmassa käydään kaikki lihakset läpi, mutta toistoja on uskomattoman paljon ja painoja vähän, esim. 2x150x25kg vatsalihakset & 2x20x15kg haius- &ojentajatalja. Olen kuullut että noin 5-8 toiston ja parin sarjan tekeminen olisi paras tapa treenata lihasta. Haluaisin kauniit luonnolliset lihakset, en mitään massiivisia ns. "kehonrakentajalihaksia". Minulla on tässä noin vuosi aikaa saada kehoni mallikkaaseen kuntoon. Kysyn siis teiltä, onko ohjelmani huono tavoitteeseeni (vuodessa kauniit & seksikkäät luonnolliset lihakset) nähden?
Kunto-ohjelmani huono?
poika16v_
71200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
PUNTTISALILLA KUN KÄY, NIN TEE SITÄ LIIKETTÄ, JOS TEKEE KIPEÄÄÄ, NIIN TEE. MUT EI TARVI TEHDÄ, JOS ET JAKSA...
nimen omaan tehdä pitkiä sarjoja kevyillä.
myöhemmin voit vasta siirtyä lyhempiin sarjoihin raskaammilla painoilla.
moi,
Kuntosali/punttitreenin aloittaminen vie oman aikansa. Vasta parissa kolmessa kuukaudessa kannattaa siirtyä lyhyisiin raskaisiin sarjoiohin.
Ensimmäisen kuukauden ajan kehitys tapahtuu lihaksen hermotuksen paranemisella, käytännössä kun treenaat saat käynnistettyä useampia hermosoluja osallistumaan voiman tuottamiseen. Jos treeni on aluksi liian kovaa, tämä ei onnistu.
Noin lyhyesti: Aluksi pienillä painoilla ja sopivan rauhallisella tahdilla opetellaan liikeradat ja hermotetaan lihakset.
Vasta alkuvaiheen jälkeen lihassolut (ja samalla lihasmassa) alkaa kasvamaan!
Samalla kannattaa kiinnittää huomiota liikelaajuuteen - siis että pienillä painoilla saadaan aikaan laajat liikkeet.Lämmittely ja venyttely kannattaa muistaa alusta saakka osana treeniä!!
Kysy uutta ohjelmaa siinä kolmen kuukauden jälkeen! Tällöin esim. ylävartalon ja alavartalon ohjelmat erikseen.
Saamasi ohjeet ovat asialliset, ja ohjelmaa menisin muuttamaan vasta sen jälkeen kun tämän alkuvaiheen avulla olet saanut lisäättyä painoja muutaman kilon lisää - idea on että paino tuntuu ja pitkän sarjan jälkeen tuntee treenanneensa yhtä lujaa.
Tässä vaiheessa alkaa olla hermotus ja aineenvaihdunta kunnossa, ja halutaessaan voi siirtyä lyhyempiin sarjoihin ja samalla tuntuvampiin painoihin.
Kaikki ovat siis oikeassa.
Toistoväli 5-8 on hyvä. Itse en ole yli kaseja tehnyt nyt puoleen vuoteen ja koskaan en ole näin hyvin kasvanut. Piakkoin aion ottaa lyhyen jakson ylipitkiä sarjoja vaihtelun vuoksi.
"Haluaisin kauniit luonnolliset lihakset, en mitään massiivisia ns. "kehonrakentajalihaksia". "
Tuosta ei ole pelkoa. Pyri maksimoimaan lihaskasvu, lihaksen muotoon et voi vaikuttaa.
Salilla keskity perusliikkeisiin vapailla painoilla. Älä tee mitään ojentajia ja haboja taljassa vaan dippeja ja leuanvetoja lisäpainoilla. Maastaveto ja kyykky ehdottomasti mukaan.
Alussa kehotetaan aina tekemään pitkiä sarjoja, mutta liika on liikaa eikä mielestäni tarvitse tehdä yli 12 toiston sarjoja milloinkaan paitsi vatsalle ja pohkeille. Kuitenkin kun lihasta haluataan kehittää ja mahdollisimman nopeasti olisi syytä pysytellä toistovälillä 8-12 siitä syystä että tätä lyhemmät sarjat kehittävät enemmän voimaa ja pitemmät kestoa. Tokikin se on aina yksilöllistä mikä kenellekkin sopii.
Nyt jos sulla on vain vuosi "aikaa", mikä tuntuu riittämättömältä ajalta mihinkään- niin pitää kasvu saada optimaaliseksi tästä hetkestä lähtien.Sinun ei pidä pelätä mitään massiviisten "kehonrakentajalihasten" kasvuahyökkäyksiä sillä se vaatii useinmiten vuosien laajamittaisen omistautumisen ja/tai lääkeaineita avuksi.On siis hyvin todennäköisenpää että saat tehdä lujasti töitä saadaksesi nuo "kauniit-ja-seksikkäät" lihakset.
Olen sitä mieltä, että sun kannattaa ottaa käyttöön raskas perusohjelma jossa suoritat näitä liikkeitä:
Rinta: penkkipunnerrus,vinopenkki (vaikka käsipainoilla)
Olkapäät:pystypunnerrus joka levytangolla tai käsipainoilla.
Selkä:maastaveto (ei ykkösiä ym- ikäsi takia,kulmasoutu,ylätalja,alatalja,olankohautus joko levytangolla tai käsipainoilla.
Jalat: kyykky 90-asteen kulmaan,jalkaprässi
Kädet:tavallista hauiskääntöä joko käsipainoilla tai levytangolla, ranskalaista punnerrusta käsipainolla, pull downia taljassa,kapeaa penkkipunnerrusta.
Vatsa: perus istumaannousuja ja rutistuksia lisäpainoilla.
Sarjoja per lihas teet n. 3-6 ja liikkeitä aluksi vain 1-3 per lihas. Toistot 8-12.
Keskity isoihin perusliikkeisiin ja tee jaloille,selälle ja rinnalle eniten sarjoja tässä järjestyksessä: jalat,selkä,rinta...
Lisää painoja tasaisesti liikkeisiin tietysti tosi pieniä määriä kerrallaan- sillä tavoin se lihas syöstään kasvuun.
Suosittelen että hankit tietoa lihasten kasvatuksesta,perus ravinto asioista vaikka kehonrakennuksen kirjallisuudesta ja opettelet liikkeiden oikeat suoritus tavat ja hieman lihashuoltoa josta tulikin mieleeni , että muista aina lämmitellä hyvin ja treenin jälkeen kevyt n.20-40sekuntia kstävä venytys per lihas olisi aika kova sana.Suhtaudu aina terveen epäilevästi tietoon mitä luet äläkä kopioi kenenkään ohjelmia suoraan ala tekemään ensin kysymättä kokeneemmilta.
Syö kunnolla ja riittävästi ravitsevaa ruokaa ja laadukasta proteiinia.1,7 grammaa per lihaspainokilo on ihan taatusti enemmän kuin tarpeeksi. Jos tuntuu siltä että tarvitset niin varmista proteiinin ja energian saanti lisäravinteilla kuten heraproteiinilla ja maltodekstriinillä. Näistä aineksista saa myös hyvän treenin jälkeisen palautusjuoman.Vitamiinilisästä myöskään on tuskinpa kenellekkään haittaa.
Tsemppiä treeneihin ja muista välillä levätä ja nukkua paljon sillä lihas kasvaa levossa!
pohkeet unohtui kuviosta eli pohkeille pohjenousua-seisten joko koneessa tai vapailla painoilla.
Ensinnäkin näyttää siltä että haluat vuodessa lihaksikkaaksi. Ei onnistu varsinkin jos et saa heti jostain oikeanlaista treeniapua(siis laadukasta). Alussa monella taitaa olla tavoitteet vähän taivaissa. Luullaan että ne lihakset kasvaa kun vain käy salilla. Punttien nosto on vain n. 50% koko hommasta. Täytyy muistaa venytellä, syödä 2,5g proteiinia/kg+kasviksia+sopivasti hiilihydraatteja+syödä max 3 tunnin välein.Itse jouduin käydä salilla 2 v ennnen kuin tajusin. ja kaikkia hienoja laitteita kannattaa käyttää treenistä vain joku 1/4. Perusliikkeet tuo massaa ja voimaa paremmin.