Työllistämiseen ?

Moi!!!
Olisin kysynyt asiasta kun olen ollut nyt 2kk työttömänä. Ja saan kelasta siis tämän työmarkkinatuen. Olisin kysynyt että jos menisin/pääsisin työllistämiseen eli niitä 3-12 kk
"työpaikkoihin", niin paljonko niissä on palkka?
kun jotkut sanoo että sama kuin ne jotka on työvoimakursseilla, ja jotkut taas sanoo että vanhassa rahassa ois joku 3000-4000mk. kertokaa viisaat ihmiset! =)
9405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos työvoimatoimiston kursseja tarkoitat, saat saman kuin aiemminkin plus matkarahaa mikä ei riitä matkaan kuin saman kaupungin sisällä.

Äänestä
  • jos hankkisin itselleni työllistämispaikan..semmoisen 6kk. paljonko sillon sais kelalta ?

    Äänestä

  • jos hankkisin itselleni työllistämispaikan..semmoisen 6kk. paljonko sillon sais kelalta ?

    Äänestä

  • jos hankkisin itselleni työllistämispaikan..semmoisen 6kk. paljonko sillon sais kelalta ?

    Äänestä

  • :)

    Äänestä

Ensinnäkin epäilen että niihin otetaan vain pitkäaikaistyöttömiä (1 v työttömänä?) Toiseksi jos kyse on työharjoittelusta, palkkaa ei tipu, mutta normaalin päivärahansa saa. Jos kyse on yhdistelmätukityöllistyksestä työssäoloa ei kerry kuin 4 kk vuoden ajasta, ja palkka on kunnalla tuon mainitsemasi verran, jollakin yhdistyksellä kenties vieläkin vähemmän. Yksityisen on pakko maksaa minimipalkka.

Tietoni eivät ole 100 % varmaa faktaa, mutta tämmöisiä kuvittelen vastaan tulevan.

Äänestä
  • Hanki ensiksi mahdollisimman hyvä ammattikoulutus. Se johtaa "todellisiin" töihin ja kilpailukykyisen palkan kautta tyydyttävämpään elämään. Työvoimatoimiston, Kelan ja sosiaaliviraston asiakkuus ei ole elämän kannalta mikään tavoite. Panosta itseesi, panosta tulevaisuuteesi hieman pitemmällä tähtäimellä!

    Äänestä

  • työttömien asiamies kirjoitti:

    Hanki ensiksi mahdollisimman hyvä ammattikoulutus. Se johtaa "todellisiin" töihin ja kilpailukykyisen palkan kautta tyydyttävämpään elämään. Työvoimatoimiston, Kelan ja sosiaaliviraston asiakkuus ei ole elämän kannalta mikään tavoite. Panosta itseesi, panosta tulevaisuuteesi hieman pitemmällä tähtäimellä!

    On tällä "työttömien asiamiehellä".
    Kannatan 110 %:sti.

    Äänestä

Hei

Ilmeisesti sinulla on termit sekaisin. Jos olet ollut 2kk työttömänä, sinä et pääse työllistämistuellä minnekkään ts. työvoimatoimisto ei myönnä työllistämistukivaroja vaikka sinulla olisikin paikka jos tiedossa. Ilmeisesti tarkoitat kuitenkin työmarkkinatuella harjoittelua. Silloin saat normaalin työmarkkinatuen (eli 22.75€ -ennakonpidätys).
Mikäli tosissaan tarkoitit työllistämituki hommaa niin niiden palkat vaihtelee riippuen oletko töissä valtiolla/kunnalla vai yksityisellä työnantajalla. Valtiolla/kunnalla palkat yleensä on samat kuin virassa olevillakin, yksityisellä se on vähemmän kuin mitä saisi jos olisi "normaalissa" työsuhteessa. Toivottavasti selvensi termiviidakkoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jemina kirjoitti:

Moi!!!
Olisin kysynyt asiasta kun olen ollut nyt 2kk työttömänä. Ja saan kelasta siis tämän työmarkkinatuen. Olisin kysynyt että jos menisin/pääsisin työllistämiseen eli niitä 3-12 kk
"työpaikkoihin", niin paljonko niissä on palkka?
kun jotkut sanoo että sama kuin ne jotka on työvoimakursseilla, ja jotkut taas sanoo että vanhassa rahassa ois joku 3000-4000mk. kertokaa viisaat ihmiset! =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu