Jos esim. olut on päässyt jäätymään ulkona, niin onko siitä mitään haittaa, jos oluen sulattaa huoneenlämmössä ja sen jälkeen juo sen?
Oluen sulatus
8
11203
Vastaukset
- hggh
En oo kuollu sulatetun oluen juomiseen, mutta ei se hyvälle maistu.
- sierra
pääsee sulatuksessa karkuun, mikäli korkki on auki. Hiilihapoton, väljähtänyt olut maistuu pahalta.
- Mahdollistako
Juu, pahallehan se sillon maistuu, mutta onneksi jäätynyt olut pullo oli korkkaamaton, eli korkki on ollut kiinni.
- kustaan pojat..
Mahdollistako kirjoitti:
Juu, pahallehan se sillon maistuu, mutta onneksi jäätynyt olut pullo oli korkkaamaton, eli korkki on ollut kiinni.
Vaikkois hapot karannu, niin alkoholi säilyy ja kunnon kännäri juo kivat pois!!
- Löytö?
Onko joku löytänyt lahden moottori tielle jonkin huoltamon lähelle dumbbaamani jäätyneet oluet? :D
Ovat ihan hyviä että juopi pois vaan, heitin mäkeen kun ei jäätynyt oikein maistu.- Mahdollistako?
Ei ole tapana etsiä pulloja pitkin ojia. Vaikkakin Lahti on Suomen Chicago!
- Anonyymi
Ei ole. Sulata hitaasti, vaikka jääkaapissa ja voit juoda sen jälkeen. Edes maku ei muutut, mikäli pakkaus ei ole vuotanut kumpaankaan suuntaan.
Kun olut on puoleksi sulanut niin kannattaa heittää jäät pois ja lopputuloksena on vahvempaa olutta eli eisbockia eli jääpukkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2301743- 1861581
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä451192Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad47893- 14750
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30731Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21730- 36701
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23682Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46627