Paljonkos on minipalkka, jos haen ensi kesäksi töihin julkiseen (yksityiseen) apteekkiin? Olen 15-vuotias, eikä minulla ole alan koulutusta, eli paljonko on:
1. Minimipalkka, jota minulle saa maksaa?
2. Palkka, jota minun kannattaa pyytää, vai antavatko yleensä ihan reilun palkkatarjouksen? Vai tyydynkö hommiin minipalkalla?
Apteekkiin kesätöihin
6
2087
Vastaukset
- Nimetön
Et taatusti alaikäisenä pääse lääkkeiden kanssa tekemisiin. Paikat annetaan alan opiskelijoille, farmanomeille, farmaseuteille ja proviisoreille.
- noinkaan mene
Ei se nyt ihan noinkaan mene, terveisin farmaseutti.
- el-
et sä pääse apteekkiin sil sun täytyy olla koulutus eli farmaseutti ja lisäks täytyy osata aikalailla latinaa..
- ...
Höpöhöpö on siellä töissä muitakin kuin farmaseutteja!
- abi
mä pääsin apteekkiin ensi kesäks kesätöihin, mutta olen abi ja aion alalle... en tiiä otetaanko noin nuoria kun vanhempiakin olisi tarjolla.. mutta kysy! Onnea ja menestysta!
- muuten hyvä mut...
ystäväni, 15.v oli viimekesänä töissä apteekissa,, jos apteekkiin menee ala ikäisenä töihin niin se EI tarkoita että mennään lääkkeitä liikutteleen, taka huoneessa kaiken näköistä tekemistä, esim. tehdään/suunnitellaan näyte pöytiä, keitetään kahvia jne,, pestään pyykkejä,, että voitte pitää pääne kiinni !!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869