Missä

voisi liimauttaa?

Ostin itselleni uuden kuivapuvun ulkomailta ja tuossa kun ei ole kiinteää huppua,ongelma on se koska puvussa kaulamansetti on neopreenia ja ei pidä vettä kunnolla samaten ranteissa hihat jatkuvat ja kapenevat manseteiksi ovat liian väljät.jos irtohupun laittaa päähän tulee vettä silti mansetin välistä ja rannemansetit ovat edelleen löysät ja vuotavat

mitä kannattaisi tehdä puku ei ollut todellakaan kallis,muuten hyvä mutta tämä pikku ongelma,vuotoa ei ulkomailla sukellellessa edes huomannut muuta kuin pukua riisuttaessa kun sisällä oli märkää,kesällä kokeilin pukua suomessa ja pienikin pään liike vuodattaa vettä sisään ranteista puhumattakaan jo noin puolentunnin pulikoinnin aikana vettä oli puvussa jo aika rutkasti,

saumat eivät vuoda mutta mansetit ovat onnettomat kaulassa varsinkin kun mansetin sauma on niin röpelöinen että siitä tihkuaa vettä.

1

309

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikkio

      Voisko kyseessä olla ns. semidry puku? Kuulosti nuo kapenevat hihat siltä. Yleensä kuivapuvussa ei ole ranteissa neopreenimansetteja juuri tuon tiivistysongelman kanssa. Poikkeuksia tietysti varmasti löytyy.

      Liimauksia voi kysellä pukutehtailta, Ursuk ja Polarsafety (polarsukellus), sen lisäksi löytyy muutamia kavereita jotka tuollaisia pystyvät tekemään. Kimmo Kaseva niminen kaveri jossain turun suunnalla on joskus liimaillu mm. kuivahuppuja kuiviksiin.

      Siis jos kyseessä on oikea kuivis, eikä semidry puku. Semidry puvusta ei kannata yrittää tehdä kuivaa pukua. Helpommalla pääsee ostamalla oikean kuiviksen, vaikka sitten käytettynä. Minkä merkkinen pukusi on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1433
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      109
      885
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      741
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      710
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      687
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      655
    8. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      69
      651
    9. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      647
    Aihe