DAN-sukellusvakuutus

onko tietoa?

Vuoden alussa reissu Thaimaaseen ja tarkoitus olisi myös sukellella. Jos ja kun haluaa ottaa itselleen sukellusvakuutuksen, niin onko DAN paras/järkevin vaihtoehto?
Ilmeisesti kyseessä on maailmanlaajuinen kattavuus, eli jos sattuu esim.Thaimaassa/Malesiassa sukellukseen liittyvä haveri, niin kattaako vakuutus OIKEASTI JA KOKONAISUUDESSAAN kaikki hoidosta koituvat kulut???

daneurope.org-sivuja olen itsekin selaillut, mutta onko henk.koht.kokemuksia?

3

7456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ottaa

      DAN:n vakuutus. Kattaa tärkeimmät ainakin, eli mahdollisen pönttö/sairaalahoidon ja kuljetukset kotiin jne.

      • TJ..

        Kannattaa ottaa tuo DAN-vakuutus (itseasiassa kyse on jäsenyydestä johon sisältyy vakuutus).

        Ompahan varmemmalla pohjalla jos jotain sattuu, nimittäin tavallinen matkavakuutus EI korvaa sukellusjuttuja (esim pönttökeikkaa). Eikä ole mitään takeita että sukelluskeskuksella on mitään vastuuvakuutuksia asiakkaalle sattuvan vahingon varalle.


    • dan sukeltaja

      Kannattaa tutustua snorkkeli.net sivustoon ja sen keskustelupalstaan. DANista on siellä puhuttu paljon ja sivuillakin on hyvät ohjeet DANin vakuutuksen hankkimisesta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      29
      11161
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      52
      8760
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5415
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3714
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3618
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3574
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3308
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2628
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      59
      2265
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      30
      1857
    Aihe