Parempi/kovempi hiihto vai juoksu,kun hiihdossa syke nousee aika rajusti kun rupee kovempaa menee nouseehan se kyllä juoksussakin,kait se vaikuttaa kun pitää käyttää käsiä (perinteinen)onko missään testattu että millasia syke eroja hiihdossa-juoksussa syntyy.koska jossain luki että jos juokset 1/2 tuntii niin saa vastaavasti hiihtää tunnin en oikein allekirjottaisi väitettä,tietenkin jos luistaa todella hyvin niin sitten se on tietenkin helpompaa,mut ku ei oo mikään voitele ekspertti
kumpi
yis
5434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itselläni on tänä vuonna ollut hiihdossa (luistelutyyli) keskisyke 9 lyöntiä/min kovempi kuin juoksussa. Hiihdossa keskisykkeeseen vaikuttaa toki hyvin paljon maasto, jossa hiihdetäään.
Tämän syksyn juoksulenkkien keskisyke 149, hiihdon 158. Olettaisin, että ero vähän tasoittuu kun hiihtokilometrejä tulee lisää (nyt vasta n. 200km takana).
Juoksu on kyllä kovempaa jaloille, hiihto on puolestaan kaikkia suuria lihasryhmiä käyttävää.
Triathlonistille, että sykkeen nousuun vaikuttaa a) juoksulihakset b) sisäelinten kunto. Sinulla on ilmeisesti sisäelimet kunnossa. Mutta samassa suhteessa heikompi nopeus sekä juoksulihakset, jotka tarkoittavat hieman eri lihasryhmiä kuin joita käytät hitailla tai hölkkä lenkeillä.
Mulla keskisyke hiihdossa nousee noin 10 lyöntiä/min verrattuna juoksuun. Hiitämällä saa kovemmat max sykkeet nousuissa. Molemmissa lajeissa maastona on sama pururata ja vauhti noin 10 km /h
Triathlonistille, että sykkeen nousuun vaikuttaa a) juoksulihakset b) sisäelinten kunto. Sinulla on ilmeisesti sisäelimet kunnossa. Mutta samassa suhteessa heikompi nopeus sekä juoksulihakset, jotka tarkoittavat hieman eri lihasryhmiä kuin joita käytät hitailla tai hölkkä lenkeillä.
Usein pelkästään juoksemalla kuntoilevilla on lihaskunto keskikehossa ja käsissä niin huono, ettei pk-vauhtia pysty hiihtämään lainkaan. No, 300-500 km hissukseen hiihtämällä nousee kunto nopeasti ja alkaa homma käymään. Hiihdossa aerobinen ja anaerobinen kynnys ovat usein 5-8 sykettä korkeammalla, joten ei huolta kovemmasta sykkeestä kannata pitää. Minulla maxsyke 185 ja hiihdän pitkät lenkit yli 2 t n. 125 keskisykkeellä ja lyhyet 1-1.30 t lenkit 135-145 sykkeillä ja välillä puolen tunnin vetoja 150-155 keskisykkeellä.