no saivatko ay miehet sovittua neuvottelussa mitään,eikös niillä eilen ollu palaveeri? outokummun ay-miehet kyllä antavat mitä tahdotaan,isot pamput varmaan aattelee et nuohan antavat mitä tahotaan,no ei tahota nyt kaikkia,otetaan vuoden päästä lisää
outokumpu YYYYTTTTEEEE
RUOSTEHOUSU
31440
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä nyt on alkanut vakavasti mietityttään, että kannattaako metallin jäsenmaksuja maksaa, kun tosipaikan tullen ei siitä näytä mitään hyötyä olevan. Näinkö meidän maksamia jäsenmaksuja käytetään, kun pitäisi puolustaa jäseniä, niin mitään ei tehdä, ei edes julistettu ylityökieltoa tehtaalle, aina löytyy joitain taulapäitä jotka tekee ylitöitä yt-neuvottelujen aikana, ellei niitä erikseen kielletä. Kyllä se on liiton tehtävä hoitaa meidän jäsenten asioita, eikä yksittäisten työntekijöiden. Mitä siitä tulisi jos joku alkaisi yksinään töissä huutelemaan, kuinka ei ole tyytyväinen Outokummun toimintaan, taitaisi vain joutua lähtevien joukkoon.
Mitenkähän vuoden päästä suu pannaan, kun aletaan jälleen vähentämään väkeä, eikä ole enää vapaaehtoisia eläkkeelle jääjiä kun kaikki vapaaehtoiset on jo lähtenyt.
On meillä vaan surkea ammattiliitto takanamme.
Johtuuko tämä ammatttiliiton suhtautuminen siitä, että eihän Outokummussa ole vakituisilla työntekijöillä mitään hätää nyt käytävissä yt-neuvotteluissa, mutta pitäisi se vähän ajatella liitonkin nokkaa pidemmälle ja puolustaa myös määräaikaisia työntekijöitä.
Uhotaan kyllä muka lehdessäkin, että ylitöitä tehdään saman verran mitä nyt irtisanomisilla säästetään. Mutta mitä tekee liitto? Ei yhtään mitään!!!
Kyllä paperiliiton Jouko Ahonen on sitten kova jätkä, sen kun saisi metallin johtoon, niin ei tällaista pääsisi käymään!
kun sen omat työpaikat on kyseessä. Muuten pitävät matalaa profiilia, sitäpaitsi lainsäädäntö on työnantajan puolella vastoin vanhoja käsityksiä...
meillä on voimassa työehtosopimus joka velvoittaa antamaan yt-neuvottelujen käydessä työ-rauhan jos liitto menee kehoittamaan jäseniään ylityö kieltoon,voidaan liittolle asettaa tuntuva sakko rangaistus.