Alkoholismin vuoksi

Millaisia kokemuksia teillä on miehen alkoholismista?

Mieheni on koko naimisissaoloaikamme ollut ns. tuurijuoppo. Välillä kauankin aikaa juomatta. No, kuukauden tai silleen. Sitten kolmoiskaljan lipittelyllä pikkuhiljaa aina alkanut uusi juopumuskausi, joka joskus on ollut välillä pitkäkin.
Vauhtia riittää ja tultu pää tikattuna kotiin, yms... Joskus maattu milloin missäkin hiekkakuopan pohjalla tai minne sitten onkin sammuttu.

Nyt meille on tullut ero eteen. Hän on löytänyt uuden rakkaan ja sanoo minulle lopettaneensa juomisen kokonaan, että huomaa kuulemma miten tyhmää se on.

Luuletteko että hän pystyy pysymään päätöksessään vai jatkuuko sama meno kun arki uudessa suhteessa koittaa?

Tämä minua askarruttaa, että olenko minä ollut niin huono vaimo, että sen tähden on pitänyt ryypätä? Mielestäni meillä on mennyt ihan hyvin. Hän on ollut ihana mies, tuo viinan juonti on vain pilannut paljon. Ja riippuvuus siihen. Hän meni omasta tahdostaan kerran AA-kerhoon, mutta se jäi yhden kerran käynniksi.

Olen sietänyt mieheni menoja kai liikaakin. Ollut liian kiltti hänelle. Jospa tämä seuraajani on sellainen pirttihirmu, ettei hän enää uskalla ryypätä.

Onko kenelläkään kokemuksia moisesta asiasta?
Luuletteko että hän voi noin vaan parantaa tapansa?
141560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

noin vain juomistaan pysty lopettamaan vaikka uusi ihastus siihen houkuttelisikin. Missään tapauksessa älä itseäsi syytä hänen juomisestaan.

Alkoholismi on sairaus, josta ei parannuta pelkällä tahdonvoimalla sen paremmin kuin esimerkiksi diabeteksesta. Alkoholiriippuvainen voi olla jonkin aikaa raittiina, jopa useampia kuukausia, mutta riippuvuutta se ei paranna vaan uusi putki alkaa taas seuraavasta huikasta (alkoholiriippuvaisen on paljon helpompi olla kokonaan ottamatta jonkin aikaa kuin pystyä ottamaan vaikka vain yksi olut päivässä mutta lopettaa siihen).

Alkoholistin maailmankuva on sairaudesta johtuen kieroutunut ja hän syyllistää mielellään läheisiään juomisestaan, jos nämä yhtään antavat siihen aihetta. Hän itse ei haluaisi tuntea olevansa vastuussa mistään.

Hanki faktatietoa alkoholismista (esim. http://www.juwanet.org/sosterv/alkoholi/default.htm) ja läheisriippuvuudesta/kanssariippuvuudesta.

Äänestä

heti kallosta pois ajatukset että olisit itse ollut mitenkään vastuussa miehesi juopottelusta!Kun viina vie miestä, niin se vie ihan pohjaakin syvemmälle ja ikävä kyllä moni omainen saa tästä kalliin hinnan maksaa. Holisti örveltää eteenpäin tajuamatta sitä tuskaa jonka lähimmäisilleen aiheuttaa.

Kuusi vuotta jaksoin tuurijuopon rinnalla kunnes olin itse jo niin lopen uupunut että oli pakko pelastaa lapsi ja itseni. Heitin hänet pihalle.

Ja minä kokeilin jokaikistä mahdollista keinoa vaikuttaa hänen juopotteluunsa jotta liittomme olisi voinut jatkua paremmissa olosuhteissa.Olin kiltti ja ymmärtäväinen. Vaikenin. Kokeilin pirttihirmun roolia. Nalkutin. Yritin kiristää. Yritin saada hoitoon. Vaan eipä sillä koskaan syttynyt lamppu pään päälle että olisi tiedostanut olevansa sairas ja avun tarpeessa.

Toistamiseen tämä tuurijuoppo menetti perheensä. Enkä usko että ihmeitä tapahtuu. Kolmas vaimo varmaan kohta kuvioissa ja hänkin varmaan lähtee lätkimään lapsensa kanssa, enemmin tai myöhemmin...viimeistään silloin kun tajuaa ettei voi holistia pelastaa ja rakastaa terveeksi.

Äänestä
  • et ole missään nimessä syyllinen kuten jo aiemmat kirjoittivatkin, kun meillä oli miehen kanssa lyhyt ero, (Palattiin tyhmät yhteen) ja hänellä uusi. hän ja tuo uusi päättelivät miehen juoneen suhteessamme, koska ei ollut onnellinen eikä rakastanut minua.. Loukkasihan tuo, mutta tiesin että kun mies oli selvinpäin meillä oli oiken ihanaa ja rakastavaa aikaa.. alkoholisti juo koska on alkoholisti. Syitä kyllä hakee itsekin aina jostain muualta. Joku tarjosi, vaativat kuskiksi, sinä olit pahalla päällä tai väsynyt... Nyt ero harkinnassa, lopullisesti tälläkertaa. aion olla mahdollisimman vähän miehen kanssa tekemisissä sen jälkeen, muuten tuntuu liian pahalta nuo syytökset ja uuden onnen ihastelu ja kaikinpuolinen muka paremmuus. minä olen ratkeamis pisteessä ja nyt on jonkun muun vuoro kärsiä tuon allkkiksen kanssa.. Ikävää että lapset jäävät puoliväliin.. hyvä että saavat isäänsä nähdä, huono että joutuvat mahdollisesti myös alkoholismista kärsimään. ja ihastuminen muuten erittää jotain hyvänolon hormonia joka voi väliaikaisesti toimia korvikkeena alkoholiin, ja ihastushan laantuu nopeasti..

    Äänestä

Riippuu naisesta ja miehestä miten ne kemiat yhteen sopii. Joskus mies tarvii hieman kuria ja ennen kaikkee älykästä kuria. Se on kuin koiran kasvatusta vertaakseni siihen niin että täytyy olla tiukka ja sitten taas osata palkita sopivassa kohtaa. Ei pidä olla liian ankara ja miestä pitää osata käsitellä oikein, myös kehumalla ja rohkaisemalla harrastaan muitakin harrastuksia kuin juomista. Liian lepsu ei saa olla. Ehkäpä seuraajasi on hieman sinua älykkäämpi miehen käsittelyssä. Monet miehet ovat kuin pikkukakaroita, että tarvitsee olla rajoja ja rakkautta. Ja mies ei tottele naista jos ei kunnioita sitä. Samoin eläimenkin kasvatuksessa.

Ehkä aika näyttää sen miten sen ex miehesi juominki tavat ovat muuttuneet vai onko muuttuneet vain hetkeksi uuden muijan löydyttyä.

Äänestä
  • Ei kuule älyllä ole mitään tekemistä sen kanssa saako miehen luopumaan viinanjuonnista tai ei. Ei siinä auta vaikka Mensan jäsen olisit jos toista ajaa eteenpäin silkka viinan himo. Aitoa holistia ei kyllä älyllä ohjata oikealle radalle. Sen älykkyyden pitää asua siellä juopon pääkopassa ja sen on itse tajuttava että on sairas ja tarvitsee apua.

    Alkoholisti ei kunnioita ketään muuta kuin itseään ja kuningas alkoholia.

    Äänestä

siitä enää huolehdi onnistuuko uusi suhde,,ole vaan mielissäsi, että pääsit itse eroon miehestäsi, eikä tarvi katsella juomista..varmaan on nyt ihana mies sinunkin silmissä, kun toiselle kelpaa..

Äänestä
  • Sanoin että on ollut ihan hyvä mies muulloin. Kaljottelu on vain pilannut yhteisoloamme. Tai kai hänellä on ollut mukavaa tai sitten ei. Sitä en tiedä.

    Hän tulee olemaan aina tärkeä henkilö minulle ja olen varmaan huolissani hänestä tulevaisuudessakin. Sentään niin kauan olen hänen touhujaan katsellut. Ja onhan hän lapsiemme isä. Sitä vain ei hänkään koskaan uskonut, että olin hänestä huolissani kun hän oli noilla ryyppymatkoillaan. Koskaan ei tiedä mitä siellä voi tapahtua. Onneksi ei ole vielä tapahtunut mitään pahempaa vain meinannut tapahtua. On ollut onnea mukana kulkeissaan.

    Aika näyttää onko hän todellakin parantanut tapansa. Olisin tietty toivonut että olisi tehnyt sen jo aiemmin.

    Äänestä

Muista aina tämä. Alkoholistilta saat aina katteettomia lupauksia, vuodesta toiseen. Anna miehen mennä, niin saat sinäkin välillä hengittää ja elää vain itsellesi.

Ja sinäkö olisit syyllinen hänen juomiseen. Älä nyt usko itsekkään. Itse hän lasinsa nostaa ja muista alkoholistilla löytyy aina syy juomiseen.

Äänestä
  • Niinpä.

    Äänestä

Siinäpä otsikossa se tärkein. Mutta tosiasia on sekin, että ns liika kiltteys ja ymmärtäminen on alkoholistille kuin lupa juoda. Ihmeitä kyllä tapahtuu ja alkoholisti raitistuu. Usein vasta sitten kun on jo kaiken menettänyt; perheen, työn, terveyden... Iso osa eivät raitistu silloinkaan. Päinvastoin, ehkä vajoavat vielä syvemmälle. Monenlaista kohtaloa olen nähnyt ammattini puolesta.

Äänestä
  • Totta, että aikuinen vastaa itse itsestä. Mutta siinä vaiheessa, kun ollaan jo tuossa tilanteessa, että kaikki on menetetty. Niin onko sen alkoholistin päässä ikinä käynyt ajatus siitä, miten paljon hän on aiheuttanut huolta, pelkoa ja tuskaa läheisilleen.

    Ja edelleen tämä, ei se alkoholisti tarvitse lupaa juomiseen. Alkoholistin juomiseen ei voi vaikuttaa kukaan muu, kun hän itse. Raitistumispäätös on lähdettävä hänestä itsestään.

    Äänestä

  • -nainen- kirjoitti:

    Totta, että aikuinen vastaa itse itsestä. Mutta siinä vaiheessa, kun ollaan jo tuossa tilanteessa, että kaikki on menetetty. Niin onko sen alkoholistin päässä ikinä käynyt ajatus siitä, miten paljon hän on aiheuttanut huolta, pelkoa ja tuskaa läheisilleen.

    Ja edelleen tämä, ei se alkoholisti tarvitse lupaa juomiseen. Alkoholistin juomiseen ei voi vaikuttaa kukaan muu, kun hän itse. Raitistumispäätös on lähdettävä hänestä itsestään.

    Josko hän on nyt päätöksensä tehnyt ja pystyy lopettamaan.

    Aika näyttää!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • pystyy kirjoitti:

    Josko hän on nyt päätöksensä tehnyt ja pystyy lopettamaan.

    Aika näyttää!!!!!!!!!!!

    Toivotaan niin. Joku viisas joskus sanoi minulle;

    -Niin kauan kun on elämää, niin kauan on toivoa-

    Hyvää Uutta Vuotta!

    t. -nainen-

    Äänestä

  • -nainen- kirjoitti:

    Toivotaan niin. Joku viisas joskus sanoi minulle;

    -Niin kauan kun on elämää, niin kauan on toivoa-

    Hyvää Uutta Vuotta!

    t. -nainen-

    Joku kirjoitti omassa viestissään vapaasti hengittämisestä. Muitan, kun aikoinaan juopon kanssa aviossa haaveilin vapaasti hengittämisestä.

    Kaikki viestiketjulaiset antoivat kannustavia terveisiä. Yksi iso asia kuitenkin taas puuttui.
    Ohjaaminen vertaistuen äärelle Al-Anon-ohjelman pariin toipumaan. Hiljaa hyvä tulee päivä kerrallaan....

    Minunkin exän nykyinen puoliso on joutunut tunnutamaan voimattomuuden tämän salakavalan sairauden parissa. Nainen on koulutukseltaan sairaanhoitaja ja väitti monta vuotta, että mies potee vain vaikeaa masennusta. Jopa lääkärit menivät diagnoosissa metsään.

    Toissakesänä mies tuli pummaamaan minulta rahaa.
    Pariskunta oli vuosia aikaisemmin hankkinut minulle lähestymiskieltoja. Annoin rahaa ja pidin pitkän ja perusteellisen puheenvuoron. Jotain naksahti miehen päässä. Sanoin, että en halua lasteni isän olevan noin alhaalla elämässään.

    Mies hakeutui vapaaehtoisesti katkaisuhoitoon Hyvinkäälle. Hoidon tuloksena on koitunut paljon ihania asioita. Mies tanssi nuorimman tyttäremme vanhojen tanssiaisissa. En ole ollut koskaan onnellisempi. Tanssin jälkeen hän katsoi suoraan silmiini. Hyvä olo suorastaan paistoi hänen silmistä. Hän kaipasi kiitosta ja hyväksyntää.
    Mies selvästi vielä pelkää minua. Olen näyttänyt hänelle kaikki maan ja taivaan merkit.

    Varmasti jokainen viinaan sortuva on erilainen tapaus. Kahta samanlaista ei ole eikä tule.

    Olen aina ollut Kaunarit koukussa. Nyt siellä käsitellään Deaconin alkoholismia. Hän on ollut jo pitkään kuivilla. Juonikas nainen kaataa alkoholittomaan lasiin jotain ihmeviinaa. Hajutonta ja mautonta alkoholia. Mies jää koukkuun ja kosto toteutuu.

    Saippuasarjojen jutut ovat mitä ovat. Niissä kuitenkin käsitellään juurta jaksain alkoholismia. Al-Anon-ohjelma on tullut Suomeen Amerikasta 50 vuotta sitten. Vaikka käännökset ovat köykäisiä ja hyvin amerikkalaishenkisiä, niin tuon ohjelman avulla pääsin sairaudesta kunnnolla selville.

    Miksi ammattiauttajat vierastatatte ohjelman antia. Tietoa pantataan kuin kapista koiraa.
    Sain aikoinaan tietää ohjelmasta ex-seurakuntani naispapilta. Tuntui siltä, että asiaa salattiin minulta kuin valtakunnan salaisuutta.

    Kun sitten myöhemmin laitoin oman vertaistukiryhmän pystyy, minua kohdeltiin kuin kapista koiraa suvun taholta. Petturi, joka häpäisi perheensä.

    Ammattiauttajat yllyttivät unohtamaan koko miehen ja hommaamaan uuden tilalle.

    Ap. teet miehellesi elämäsi suurimman palveluksen antamalla hänen mennä uuteen elämään. Älä roiku hänessä vaan anna mennä.
    Vuosien päästä hän alkaa arvostamaan sinua uusin silmin.

    Niin minullekin on käynyt. Ex on sanonut moneen kertaan, että olen onnistunut loistavasti lasten kasvatuksessa. Olen itsekin samaa mieltä.

    Lapset viihtyvät seurassani liiankin hyvin.
    Kyse ei ole kuitenkaan läheisriippuvuudesta.

    Kun aikoinaan hain apua sieltä sun täältä, joka parantaja sanoi minulla joskus olevan jokin erikoistehtävä. Kun tuo tehtävä odotuttaa itseään, länkytän "tyhjää elämääni" täällä netin sivuilla. Juttuja voidaan lukea kellon ympäri missä päin tahansa maailmaa.

    Joku pitää juttujen avulla kontaktia äidin kieleen, joku toinen vain etsii jutuistani äidinkielen kirjoitusvirheitä. Meitä on moneen junaan.

    Vertaistukiryhmässä puheenvuoro kestää muutaman minuutin. Netissä ei ole "munakelloa". Kirjoittaa voi niin kauan kuin näppiksessä riittää kirjaimia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rempallaan ja kai muutenkin kirjoitti:

Millaisia kokemuksia teillä on miehen alkoholismista?

Mieheni on koko naimisissaoloaikamme ollut ns. tuurijuoppo. Välillä kauankin aikaa juomatta. No, kuukauden tai silleen. Sitten kolmoiskaljan lipittelyllä pikkuhiljaa aina alkanut uusi juopumuskausi, joka joskus on ollut välillä pitkäkin.
Vauhtia riittää ja tultu pää tikattuna kotiin, yms... Joskus maattu milloin missäkin hiekkakuopan pohjalla tai minne sitten onkin sammuttu.

Nyt meille on tullut ero eteen. Hän on löytänyt uuden rakkaan ja sanoo minulle lopettaneensa juomisen kokonaan, että huomaa kuulemma miten tyhmää se on.

Luuletteko että hän pystyy pysymään päätöksessään vai jatkuuko sama meno kun arki uudessa suhteessa koittaa?

Tämä minua askarruttaa, että olenko minä ollut niin huono vaimo, että sen tähden on pitänyt ryypätä? Mielestäni meillä on mennyt ihan hyvin. Hän on ollut ihana mies, tuo viinan juonti on vain pilannut paljon. Ja riippuvuus siihen. Hän meni omasta tahdostaan kerran AA-kerhoon, mutta se jäi yhden kerran käynniksi.

Olen sietänyt mieheni menoja kai liikaakin. Ollut liian kiltti hänelle. Jospa tämä seuraajani on sellainen pirttihirmu, ettei hän enää uskalla ryypätä.

Onko kenelläkään kokemuksia moisesta asiasta?
Luuletteko että hän voi noin vaan parantaa tapansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu