Presidenttiehdokkaat Lahti ja Kallis..

..näyttävät epäilevän ihmisen evoluutiota alemmista eläimistä.. ja lisäksi Arto Lahti uskoo myös astrologiaan ja muutenkin humbuugeihin kallellaan.

http://www.skepsis.fi/lehti/2005/2005-4jarv.html

"Väitteen ihmiset ovat kehittyneet aiemmista eläinlajeista, kuten esimerkiksi apinoista todennäköisyyteen Kallis vastasi – kuten olettaa saattoikin – ”väärin.” Lax ja Soini vastasivat diplomaattisen viisaasti ”en osaa sanoa”. Lahden vastaus oli ”väärin tai en osaa sanoa”. Hänen mukaansa Raamatun luomiskertomuksen ja tieteen käsityksen välillä ei ole ristiriitaa. ”Geneettisesti kaikki luodut ovat sukua keskenään, mutta luomakunta on paljon muutakin kuin genetiikkaa. Uskon, että luonnon järjestelmä on paljon nerokkaampi kuin osaamme edes aavistaa.”

"Lahdelle tuttuja olivat kiropraktikon palvelut, akupunktio ja luontaistuotteet."

"Paranormaaleihin ilmiöihin uskoi vain ehdokas Lahti."

HS blogissa

http://blogit.helsinginsanomat.fi/tiede/?p=65

Gröhn kertoo Arto Lahden omassa kirjassaan tunnustavan uskoaan astrologiaan:

Kysymys: “Uskotko astrologiaan?”
Arto Lahti: “Kyllä. En osaa selittää miten. Siinä on kuitenkin hyvin johdonmukaisia piirteitä. Kysymyksessä on tietämätön alue. Me ihmiset olemme aikamme lapsia ja syntymä kenties lataa meidät jollakin erikoisella tavalla. Toki elämä sitten hioo ja muokkaa ihmistä.”

8

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karjula

      Todella hienoa. Jälleen yksi syy lisää äänestää Lahtea.

      • kunhan se on joku muu kuin Halonen

        Ylen vaalikone ehdotti minulle:
        1.Lax
        2.Hautala
        3.Kallis

        Valtapuolueet piti perää
        (ja minä räjähdin epäuskoiseen nauruun).


      • MrKAT kirjoitti:

        kunhan se on joku muu kuin Halonen

        Ylen vaalikone ehdotti minulle:
        1.Lax
        2.Hautala
        3.Kallis

        Valtapuolueet piti perää
        (ja minä räjähdin epäuskoiseen nauruun).

        Allekirjoittaneelle tuli Ylen kyselyssä riviksi samansuuntaisesti

        1.    Hautala, Heidi    Vihr.    
        2.    Lax, Henrik    RKP    
        3.    Niinistö, Sauli Kok.

        Hautala vastaili lähimmäksi omiani myös muilla vaalikoneilla, kun taas Halonen näytti jäävän etäisimmäksi - jopa Kallis oli edellä kaikilla vaalikoneilla...

        Hautalaa nostaa allekirjoittaneen osalta eniten hänen halunsa karsia presidentin valtaoikeuksia.

        Meillä on näköjään hyvin vallanhimoinen presidentti tällä hetkellä.


      • One Way or Another..

        Oletko aivan looginen. Miksi et samantien voisi myös uskoa että Suomi ei tarvitse presitenttiä, eikä hallitusta, puhumattakaan eduskunnasta.
        Sinun Jumalasi pystyisi yksinään hallitsemaan pientä Suomea ihan kevyesti ja ilman yhteiskuntaa jäytäviä hallinnollisia kuluja..


      • Karjula
        MrKAT kirjoitti:

        kunhan se on joku muu kuin Halonen

        Ylen vaalikone ehdotti minulle:
        1.Lax
        2.Hautala
        3.Kallis

        Valtapuolueet piti perää
        (ja minä räjähdin epäuskoiseen nauruun).

        Pahalta vaan näyttää, että Halonen ryssii tiensä jatkokaudelle. Voisi noita vastaehdokkaita olla muutama vähempi kun nyt kaikki Halosen vastustajien äänet jakautuu liikaa.


      • King Gustav IVA
        Karjula kirjoitti:

        Pahalta vaan näyttää, että Halonen ryssii tiensä jatkokaudelle. Voisi noita vastaehdokkaita olla muutama vähempi kun nyt kaikki Halosen vastustajien äänet jakautuu liikaa.

        Harmi että Halosen vastaehdokkaat on kaikki niin nössöjä.
        Hautalassa tuntuisi olevan ruutia mutta hänellä ei taida olla mahdollisuuksia joten menen sittenkin Halosen taakse.


    • En Jävel

      Onkohan presitentti-ehdokkaiden joukossa ketään jolla ei olisi jonkunlaiseen mystiikkaan uskomisen taustaa??
      Jos ei, niin jatkokysymys: voiko Aku Ankkaa äänestää?
      Kovasti näyttää presitentti-ehdokkaiden käsitykset todellisuudesta olevan sumeat, ketä tässä voi äänestää kun mustaa hevosta ei ole mahdollisuus putkahtaa esiin mistään päin.

    • PekkaPakana

      Enpä ole Lahden kanssa monessa muussakaan asiassa samaa mieltä, mutta ääneni saa kumminkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      31
      2443
    2. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      70
      1163
    3. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      87
      1130
    4. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      43
      1125
    5. Tiedätkö mikä mulle

      On vaikeaa?
      Ikävä
      44
      920
    6. Mitä antaisit nainen ensimmäiseksi?

      Kaipaamallesi miehelle.
      Ikävä
      79
      914
    7. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      92
      874
    8. Helpottaisi paljon

      jos saisin tietää miten sulla menee.
      Ikävä
      54
      851
    9. Koirahyökkäys filpuntiellä.

      Poliisi määräsi koiran lopetettavaksi välittömästi. Kerrankin selkärankaista toimintaa poliisilta. Toivottavasti hoituu
      Pori
      88
      788
    10. Paavi on kuollut

      Suuri humanisti ja kirkollinen johtaja, Paavi Fransiscus on kuollut 88 vuoden iässä. Katolinen maailma (suurin kristill
      70 plus
      115
      769
    Aihe