Eli kiinnostaisi tietää, kuinka tärkeää teille naisille, etenkin nuorille 16-25-vuotiaille on seksi parisuhteessa? Oletetaan, että suhde on kehittymässä pitempiaikaiseksi ja yhdessä ollaan oltu VÄHINTÄÄN kuukausi ja risat... Kuinka menettelette yleensä ensimmäisten viikkojen aikana seksin suhteen, annatteko sitä ja tuntuuko se teistä luontevalta, sanotaan vaikka ensimmäisen 2 viikon jälkeen jo? Vai annatteko vain että kundin mielenkiinto pysyy yllä ja hän ei pety...?
Sitten vielä haluaisin kysellä, että kuinka usein saatte keskimäärin orgasmin seksin aikana ja onko se tärkeää teille? Vai meneekö hellyys ja läheisyys orkun edelle?
Ylinpäätään omasta suhtautumisesta parisuhteeseen ja seksiin saa kertoa :)
Sitten vielä haluaisin kysellä, että kuinka usein saatte keskimäärin orgasmin seksin aikana ja onko se tärkeää teille? Vai meneekö hellyys ja läheisyys orkun edelle?
Ylinpäätään omasta suhtautumisesta parisuhteeseen ja seksiin saa kertoa :)
Vastaukset 16
Vanhimmat
Alussahan se seksi nimenomaan on hyvää, jos ei, vaihda. Ei se ainakaan seuraavien vuosien aikana parane paitsi jos harjoituksenpuutteesta on kyse, yleensä se vaan on kemioissa, toimii tai ei.
Orgasmi: 70% naisista EI saa orgasmia yhdynnässä. Itsekään en saa USEIN (1krt/vuosi tjtn), katsos kun nainen on vähän sillätavalla suunniteltu ettei sisäosat paljoa tunne. (millä sitä muuten synnyttää)
Läheisyys EI mene orkun edelle. Kun panettaa niin se on saatava ja sitävarten on klitoris, jonka avulla kyllä taatusti saan aina. (-ennemmin tai myöhemmin)
Selvä.
Sinäpäs oletkin erikoinen tapaus, yleensä kaikki naiset vaahtoavat esileikin tärkeydestä ja siitä että läheisyys on suhteessa parasta :p (tyyliin pelkkä sohvalla leffan katselu miehen kainalossa ja kuhertelu ennen nukkumaan menoa)
Joo, no mutta joka tapauksessa, se ettei orgasmi olisi tärkeä on oikeastaan naiselta kuin naiselta vähän sellaista lohduttelua.
Tietysti läheisyyskin on tärkeää mutta kyllä kai jokainen terve naisihminen haluaa myös sen orgasmin, vaikka ilmankin kestäisi elää.
Monella kokemattomalla on myös sellaisia estoja, ettei kehtaa oikein kertoa mitä haluaa, monella (mukaan lukien minulla) menee vuosia ennen kuin "oppii" oikeasti saamaan miehen kanssa.
Naisilla myös kaikenlaiset orgasminsaantiongelmat ovat paljon yleisempiä kuin miehillä. (riippumatta siitä että naisella pitäisi olla 10 000 kertainen hermotus kriittisissä paikoissa mieheen verrattuna)
Mistä noita tilastoja olet vääntänyt? Tietääkin nyt arvostaa omia orgasmejaan enemmän....
Omassa ystäväpiirissäni, viidestä parhaasta naisystävästäni, vain yksi saa ehkä joka toinen kerta. Loput saavat kerran vuodessa, tai eivät koskaan. Nauti toki, jos se sinulle on helppoa!
Useimmilla taitaa vaatia "vähän" muutakin *wirn*
Silti olen kiitollinen etten kuulu siihen osaan naisista joka ei saa ikinä, millään keinoin. 40min ei kuitenkaan mikään tavattomuus ole mullekaan, että sellaista.
Pääasia että odottaminen palkitaan, eikös? Miehet älkää oikeasti luulko ettei se olisi tärkeää naisellekin, vai haluaisitteko itse jättää homman kesken? Mulle kun on sattunut vain sellaisia jotka ovat suuttuneet juttujen jäädessä puolitiehen jonkun kivun tai muun epämukavuuden takia.
vastata vaikka oon jo 26? Itse toimin elämässä realistina kuiteskii enemmän tunteella, olenhan Nainen. Jos on vaikka naisella mies, että se saa tuntemaan itsensä hyväksi ja hienoksi ja arvokkaaksi ja kauniiksi ja HUOM. tärkein pointti TURVALLISEKSI, niin hommat sujuu kuin tanssi. Miehet miehinä ja naiset naisina, eihän tää nyt mitään vaikeeta oo. Höh.
Juu, en estä sinua vastaamasta tai sivuuta vastaustasi :D
Juuri näitä vastauksia odotinkin... Yleensä naiset tuntuvat arvostavan rakkautta, läheisyyttä ja turvallisuuden tunnetta. Ja näin on todella hyvä, tuokin nykyinen tyttöystävä kun on sen verran tärkeäksi tullut että ei enää kiinnosta pelkkä päätön naiminen vaan sitä kaipaa jo muutakin :p
aiheesta tuli mieleen kysyä kun tässä tuli erottua pitkäaikaisesta poikaystävästä, hänen kanssa opeteltiin seksin salat ja voin sanoa hyvällä mielin että sain melkein joka kerta orkun ja seksiä oli vähintään 5kertaa viikos(5vuotta)
nyt olen pähkällyt (ihan tyhmää) että miten jonkun toisen kanssa enää voi olla niin hyvää ja paikat osuis sopivasti toisiinsa..?!
oli seksi tärkeetä ja on muuten edelleenkin. Ja ne orgasmit on tärkeitä, sillä juuri niiden vuoksi sekstailenkin. Hellyys ja läheisyys ei mene orkun edelle.
Yleistä suhtautumista seksiin... Sen verran, että se on parisuhteen liima; ilman sitä suhde ei pysy kasassa.
Seksi on minusta osa parisuhdetta. Ei tärkeämpi kuin muu vaan osoitus siitä, että suhde on jo kehittynyt tietylle tasolle. En missään nimessä harrasta seksiä ensimmäisten kuukausien aikana, jos henkilö on minulle ennestään täysin tuntematon. Asiahan ei kuitenkaan ole niin, että seurustelu aloitetaan seksin vuoksi. Mielestäni kiinnostusta on pidettävä yllä muunlaisilla konsteilla, kuten toiseen tutustumalla ja juttelemalla. Seksi antaa niin paljon enemmän, kun toisesta tietää enemmänkin kuin vain nimen ja vähän jotain muuta.
Itse saan orgasmin lähes joka kerta seksin aikana, mutta on tietenkin aikoja joilloin ei tule ja sekin on ihan ok. Olen todellakin niitä ihmisiä, jotka laittavat läheisyyden ja hellyyden orgasmin edelle.
En sano, etteivät parit saisi harrastaa seksiä ensimmäisten viikkojen tai kuukausien aikana. Omat kokemukset osoittavat minulle kuitenkin, että mitä paremmin toisen tuntee, sitä nautinnollisempaa kaikki on. Vaikka epäonnistuisikin toinen on aina siinä ottamassa sinut vastaan avoimin käsin eikä katso tuomitsevasti. Jokaisella on tietenkin päätösvalta itse ja menettelyt ovat erilaisia. Näin minä kuitenkin uskon ja ajattelen.
"Kuinka menettelette yleensä ensimmäisten viikkojen aikana seksin suhteen, annatteko sitä ja tuntuuko se teistä luontevalta, sanotaan vaikka ensimmäisen 2 viikon jälkeen jo? Vai annatteko vain että kundin mielenkiinto pysyy yllä ja hän ei pety...? "
Seksiä harrastan, jos tuntuu siltä, että haluan sitä harrastaa. :) Jos tunnelmat etenee nopeasti sellaiseen suuntaan niin kaksi viikkoakin on jo aika pitkä aika itselleni odotella. Jos siis nähdään lähes päivittäin jne. Jos "antaisin" sen takia, ettei mies pety niin miksi ihmeessä jatkaisin näkemistä sellaisen ihmisen kanssa? Nuorempana ehkä suhtauduin asiaan hieman eritavalla, mutta silloin seksin harrastaminen oli monella tapaa eri asia.
"Sitten vielä haluaisin kysellä, että kuinka usein saatte keskimäärin orgasmin seksin aikana ja onko se tärkeää teille? Vai meneekö hellyys ja läheisyys orkun edelle? "
Orgasmin saan aika usein, mutten joka kerta. Se on erittäin tärkeää minulle, mutta yhdynnässä saan todella harvoin.
Hellyys ja läheisyys ovat myös tärkeitä asioita, mutta ne eivät mielestäni voi korvata orgasmia. Seksuaalista tyydytystä ne eivät luonnolisestikaan tuo, mutta liittyvät parisuhteeseen muilla tavoin, pitävät sitä koossa ja vaikuttavat tunnepuoleen kovasti. Kaksi eri asiaa ovat siis, mutta hellyyden ja läheisyyden kautta voi varmasti helpottaa naisen rentoutumista ja saamista paljonkin.
Olen seurustellut nyt melkein kolme vuotta ja ollaan kummatkin 20v. Seksi on meidän suhteessa erittäin tärkeä asia, mutta ei tietenkään se kaikista tärkein. Ensimmäisen kerran harrastettiin seksiä kun oltiin seurusteltu kuukausi. Miehelleni olisi sopinut jo aikaisemmin, mutta minä halusin tutustua ensin kunnolla, koska halusin suhteen kestävän (ei ollu eka seksikumppani).
En ole ikinä saanut orgasmia itse yhdynnässä. Suuseksissä kylläkin. Tietenkin haluaisin saada orgasmin, mutta mielestäni seksi mieheni kanssa on aivan ihanaa ilman sitäkin. Hellyys ja intiimi kanssakäyminen menee orkun edelle :)
Kun aloitimme seurustelemaan, emme hypänneet sänkyyn, muistaakseni viikon kuluttua rakastelimme ekan kerran ja se tuntui ihan luontevalta, nykyään seksiä on vaihtelevasti, enkä ole kertaakaan saanut orgasmia, enkä oikeastaan pidä sitä tärkeänä.
seksi on edelleenkin erittäin tärkeä ja "harrastammekin" mieheni kanssa sitä keskimäärin 3 kertaa viikossa.
Minulle ainakaan ei orgasmi ole se pakollinen juttu (toki sen saan kun vain tunnen tarvetta saada).Seksistä voi nauttia ilman orgasmiakin.Riippuu tietenkin paljolti miehestä kuinka paljon hän viitsii panostaa siihen, miltä naisesta tuntuu.
Esileikkiähän voi harrastaa pitkin päivää eri tavoin, vain mielikuvitus on rajana...
Ja minun mielestäni seksistä nauttii eritavalla vanhempana varsinkin kun on kokeneempi mies eikä kaikki aika mene hänellä suorituspaineeseen.
Todellakin on paljon naisia jotka eivät kehtaa myöntää, etteivät saa orgasmia, mutta sitä ei tarvitse häpeillä.Kun on mies joka vaivautuu antamaan naiselle erilaisia nautintoja, tulee se orgasmi siltä melkeen kuin itsestään.
Hyvää jatkoa kaikille!
Hmm. Olen 19-vuotias. Tapasin nykyisen avomieheni ollessani 14-vuotias. Lakanoiden väliin päädyimme muistaakseni minun aloitteestani neljän viikon kuluttua seurustelun alkamisesta.
Tämä on ainoa seurustelusuhteeni ja ainoa seksikumppanini, joten en osaa vastata miten nyt tämän ikäisenä ja uuteen henkilöön tutustuneena toimisin tuon seksiasian suhteen, mutta veikkaisin, että kyllä siihen se 4 viikkoa lämmittelyä menisi edelleen. Pari tapaamiskertaa on ihan liian vähän! Omalla kohdallani järjestys olisi se, että ensin luodaan jonkinlainen seurustelusuhde ja sitten vasta lisätään siihen seksi. Mutta kuukauden jälkeen voisin jo harkita... riippuu asianhaaroista =)
Hellyys ja läheisyys menee ehdottomasti orgasmin edelle, koska orgasmin saan kyllä itsekin järjestettyä itselleni mutta vain itsensä kanssa läheisyys on vähän tylsää =) Yhdynnässä olen saanut orgasmin yhden kerran yli viisivuotisen suhteemme aikana, mutta esileikkeihin kuuluvan suuseksin aikana saan orgasmin lähes poikkeuksetta joka rakastelukerta... sitkeä mies, kiitos hänelle! Toisaalta oli niitäkin aikoja, että elelin ilman orgasmia ehkä puolisen vuotta. Kyllä tälläkin alueella on ylä- ja alamäkensä.
Orgasmi ei ole kovin tärkeä juttu. Surullisinta on se, että monet tekevät siitä niin tärkeän jutun itselleen mielessään, ettei se varmasti onnistu. Itse asiassa ihan tutkimuksissa on todettu että orgasmin muodostuminen edellyttää tietyn aineen erittymistä aivoissa (en muista aineen nimeä), ja stressin seurauksena erittyy ainetta joka voi estää "orgasmiaineen" erittymisen. Eli kun asiasta tehdään liian iso ongelma, siitä tehdään samalla mahdotonta. Tärkeintä on sekä fyysinen että henkinen hyvä olo, mutta ei siihen välttämättä sitä orgasmia tarvita, kumpaankaan noista.