MITÄ TÖITÄ SAA 13 VUOTIAS TEHDÄ?

thjös

Niin millaisia töitä saa kolmetoista (13)-vuotias tehdä? Saako mennä esim. kirjastoon, kukkakauppaan yms. palkalliseen työhön? millaiseen?
- kiitos:)

19

15408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Ilman suhteita et varmaan sen kummoisempaa työtä löydä, harva kirjasto tms ottaa 13-vuotiaan töihin, kun koulutettua kirjastohenkilökuntaakin on tarjolla, tai ilmaisia siviilipalvelusta suorittavia. Voit siis heittää haaveet kukkakaupasta, kirjastosta yms, ellet satu tuntemaan jotakuta, joka kyseisissä paikoissa on töissä.

      13-vuotias ei taida oikein muuta työtä saada, kuin mainosten jakamista tai mansikkamaalla kyykkimistä, lastenhoitoa tai koiran ulkoiluttamista. Siinä vaihtoehdot taisivat ollakin.

      • 14 vuotiaana

        saa tehdä 6 tuntia töitä. Ainakin vielä viisi vuotta sitten oli näin.


      • Frank

      • Anonyymi
        14 vuotiaana kirjoitti:

        saa tehdä 6 tuntia töitä. Ainakin vielä viisi vuotta sitten oli näin.

        Moi. Olen 13vuotias ja tästä sai apua koska ajattelin hakea kirjastoon tai sitten hoitopaikkaan kesätöihin koska on tarvetta rahalle. Kiitos vielä kerran kaikille


    • netissä surffaaja
    • Frank
    • titi

      jäätelökiskalle pääset. :D

      • Frank

        Mitä vikaa on olla töissä jäätelökiskalla?

        Tietenkin työpaikassa tärkeintä on se, että siitä maksetaan asiallista palkkaa. Heti perään tulee kysymys, että pitääkö työstään.

        Mistä sen tietää, vaikka tuo 13-vuotias on 10-vuoden päästä lukemassa yliopistolla elintarvikekemiaa ja kehittää uudet jäätelölaadut ja tekee pienen omaisuuden myytyään sen jollekin isolle firmalle.

        Itse asiassa suomen parasta jäätelöä myyvä Helsingin Jäätelötehtaan perustaja Magi, möi ensimmäisen tehtaansa Valiolle, eikä jäätelöä pidetty aikoinaan Valiolla minään. Nyt se toiminto on myyty Nestlelle, vai kenelle se nyt meni.

        Jäätelömyyjälle kehittyy kauniina kesäpäivinä (ainakin Helsingin Merisatamanrannassa) todella kovat käsilihakset. Siihen kannattaa harjoitella jollain tavalla. Itse olen käynyt samalla kioskilla joka kesä jo yli 27 vuoden ajan ja aina on hyvää tavaraa ja ilmeisesti jotkut nauttii työstään, kun ovat siellä töissä.

        Mikään työ ei ole halpa-arvoista. Vain sen tekijä tekee siitä halvan, jos ei kunnioita työtä, jota tekee.

        Sinulle 13-vuotias toivotan hyviä hetkiä ja onnea työnhakuun.


    • ...auttaa...

      ... äitiä siivoamaan, leikkaa nurmikkoo, yms kotitöitä..

    • olitylsää :D

      dogsitter vois olla kiva paikka (: ite haluisin ainaki

    • kahg

      ite meen ainaki ajaa golfautoja

    • Anonyymi

      Taidan olla vähä myöhässä :D mutta ite ainaki täytin just 13v ja alotan 3-6 vuotiaiden tuomaroinnin jalkapallossa, eli jos harrastaa jotain urheilua nii voit päästä 13v tuomaroimaan (jos on tuomaria), ite saan 20e per noin tunnin peli, mut käyn yleensä vaan kerran viikossa siellä, jos sitäkään, mut ainaki siitä jotain rahaa saa :)

      • Anonyymi

        Kiva ku oon 13 ja haluisin rahaa


    • Anonyymi

      Voit tehdä vapaaehtoistöitä esim. nuokkareilla.

      • Anonyymi

        Saaks siitä muka rahaa palkaksi ? :D


    • Anonyymi

      13 vuotias on vielä lapsi eikä lasten tule kuormittaa työmarkkinoita. Lapsen työ on leikki

      • Anonyymi

        :DDDDD mitä äpärä sepaa


      • Anonyymi

        Fack your lol Dick and your mom and your life is really facking sejjdjejedkfk


    • Anonyymi

      🍑🍆🍆😩😩😩😩😩 🫂🫂🫂🫂💀💀💀💀💀💀🫏🫏🫏🫏🫏🫏💀💀💀👄🍆👅🍆👅🍆👄🍆👄🍆👄🍆💀

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3476
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2432
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      121
      1247
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1220
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1119
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      55
      979
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      904
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      900
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      815
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      731
    Aihe