Onko epäkohteliasta

sellaisen kaverin puheluihin, josta ei yhtään tykkää ja tuntuu, että se roikkuu vaan mukana. Aika tylyä, mutta paljon helpompaa kuin loukata toista sanomalla toiselle päin naamaa, että ei halua olla hänen kaveri. Kokemuksia, ajatuksia???
61164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On epäkohteliasta, mutta tuo väsytystaktiikka myös toimii. Tuskinpa se kovin kauaa jaksaa soitella..itse oon harrastanut samaa, ei ehkä mikään kunniallisin vaihtoehto. Mut hei, ihmiset on sikoja eikä ne muakaan ole niin kunnioittavasti kohdelleet :)

Äänestä

Olet kyllä totisesti vaikeassa tilanteessa. Minusta sinun kannattaa olla vastaamatta, jospa kaverisi ymmärtää teidän kahden välisen tilanteen ajan mittaan ? Voi tietysti olla, että hän ei ymmärrä, mutta sitten hän on tyhmä. Yksi vaihtoehto on sanoa suoraan mitä ajattelet. Minusta kannattaa sanoa suoraan vain jos hän ei ole luonteeltaan kovinkaan herkkä, tiedät kyllä. Toinen voi pahoittaa mielensä todella kovastikkin.

Äänestä

Joo olen kyllä itsekin harrastanut samaa, toiset epäilemättä mulle myös. Piinaako se kaveri ehkä päivittäinkin?

Nimittäin itse kyllä pidän pari kuukautta taukoa jos mulle ei yhden kerran vastata ja näitäkin on. Siinä kyllä tulee mieleen et eikö nyt v*ttu ees tän kerran voi vastata, että oonko niin h*lvetin tunkeileva vai mikä on, ihan suoraan sanottuna tulee sellanen olo että tekis mieli paukkoa turpaan.

Äänestä

tykkäis tulla vastamattä, eiköhän se tuntuis törkeä.

Äänestä
  • ainankaan aikuinen ihminen.Luurijuoppous on sairaus.
    On epäkohteliasta olla vastaamatta tekstareihin, puhelimeen ei aina kerkiä vastaamaan,päivät töissä eikä se luuri lenkille mukaan tule..tekstarit onkin jo toinen juttu.

    Äänestä

  • olla tavoitettavissa kirjoitti:

    ainankaan aikuinen ihminen.Luurijuoppous on sairaus.
    On epäkohteliasta olla vastaamatta tekstareihin, puhelimeen ei aina kerkiä vastaamaan,päivät töissä eikä se luuri lenkille mukaan tule..tekstarit onkin jo toinen juttu.

    Mutta en minä kehtaa aina töissäkään viestiä naputella. Hiemanpa voisi työtoverit ja asiakkaat katsella kun tämä tyttö vaan naputtelee viestiä. Pyrin kyllä vastaamaan viestiin heti kun sopiva sauma tulee.
    Itse en jaksa keuhkota jostain tekstiviestistä tai puhelusta. Ei aina todellakaan tarvitse olla tavattavissa. Eihän sitä ollut silloinkaan kun ei kännyköitä vielä ollut

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


olla vastaamatta kirjoitti:

sellaisen kaverin puheluihin, josta ei yhtään tykkää ja tuntuu, että se roikkuu vaan mukana. Aika tylyä, mutta paljon helpompaa kuin loukata toista sanomalla toiselle päin naamaa, että ei halua olla hänen kaveri. Kokemuksia, ajatuksia???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu