Luonnollinen meikki

Millainen on luonnollinen meikki ja miten se tehdään?!?
Mulla on epätasavärinen iho eli posket ovat todella punaiset ja aina silloin tällöin mulle tulee jokunen finni. Kysynkin siis miten tälläiset ihon pikku virheet saadan peittoon, ilman että tarvitsisi käyttää meikkivoidetta. (En pidä meikkivoiteesta, koska se tekee kasvoista luonnottoman ja tummemman näköiset. Vai voiko tälläisia vieheitä muuten peittää?
2531
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meikkivoide ei tietenkään tummenna jos otat tarpeeksi vaalean ja omansävyisesi voiteen. Ja voidetta ei saa pistää paksusti, vaan ohut kerros vaikka käsillä levitettynä. Sienellä levittämällä tulos saattaakin olla hiukan "kökköinen". Kannattaa siis oikeesti panostaa siihen meikkivoiteeseen ja sen päälle käyttää sitten peitepuikkoa. Peitepuikkoa tai -väriä ei kuitenkaan yksinään kannata käyttää, sillä siitä jos mistä tulee epäluonnollinen lopputulos.

Kannattaa siis toimia kutakuinkin näin:

- hommaat meikkivoiteen, joka on yhtä vaalea kuin oman ihosi sävy. Näin se ei tummenna ihoasi. Kannattaa testata voidetta kaupassa kämmenenselälle.

- laitat meikkivoidetta kädellesi pienen herneen kokoisen tipan, hierot hellästi käsiisi ja levität kasvoillesi tasaisesti ja joka kohtaan.

- Jos punaisuus kuultaa vielä meikkivoiteen läpi, voit peittää punaiset kohdat peitepuikolla, jonka taputtelet kevyesti sormenpäällä tasaiseksi.

- Kevyt, ohut puuterikerros vielä meikin päälle, se nimittäin kiinnittää meikkivoiteen koko päiväksi.

Jos meikkivoiteesi ja peitevärisi sävyt ovat sujut ihon värisi kanssa, ei lopputuloksen pitäisi olla epäluonnollinen tai tumma. Kyllä se siitä alkaa luonnistua ;)

Äänestä
  • Meikkivoiteen väri pitää kokeilla kaulaan tai leuan pieleen, eikä missään nimessä kämmenselkään, kun kämmenselän väri todellakaan useastikaan ei ole saman sävyinen kasvojen iho kanssa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joku vaan kirjoitti:

Millainen on luonnollinen meikki ja miten se tehdään?!?
Mulla on epätasavärinen iho eli posket ovat todella punaiset ja aina silloin tällöin mulle tulee jokunen finni. Kysynkin siis miten tälläiset ihon pikku virheet saadan peittoon, ilman että tarvitsisi käyttää meikkivoidetta. (En pidä meikkivoiteesta, koska se tekee kasvoista luonnottoman ja tummemman näköiset. Vai voiko tälläisia vieheitä muuten peittää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu