yksinäistä on

No nyt olen ollut muutaman päivän uudessa (väliaikaisessa)kodissa ja tuntuu todella pahalta.
kaikki meni edes joten kuten kun asui omassa kodissa sai nähdä vaimoa ja muksuja milloin tahtoi ja oli juttu seuraa mutta nyt tuntuu todella tyhjältä..kaikki mihin oli tottunut, arkirutiinit ja muut ovat poissa..lasten luona olen ollut päivät kun ovat lomalla ja minullakin on vielä tämä viikko lomaa.. toivoisin että vaimo näkisi parisuhteen nyt muulta kantilta ja huomaisi ne hyvätkin puolet joita meillä oli.. voihan olla että hänellä on jo uusi hemmo kierroksessa kun jouluaattona minulle "tunnusti" tavanneensa pikkujouluissa jonkun.. ei kuulemma ollut lähtenyt "lounaalle" mutta oli kuitenkin vastannut tyypin hyvän joulun toivotuksiin.. no aika näyttää..kapakassa ovat ilmeisesti ne täydelliset tyypit joiden kanssa se tylsä arkikin on kuin juhlaa.. no minä kuitenkin vaimostani tykkään ei siinä mitään..mutta helpompaa olisi kun ei tuntisi mitään.. kyllä tuntuu pahalta..

10

2499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jukkasi

      Samanlaisella paska matkalla kun ollaan, niin voimia ja vielä kerra voimia sekä jaksamista. Kyllä se sieltä vielä tulee, se parempi aika.

    • aikapaskaa

      Se noista naisista, harvemmin ne lähtee jos ei ole uutta pedattu valmiiksi. Vaikka ei ihan tietoisestikaan, niin kuitenkin sellanen mahdollinen uusi painos ainakin horisontissa.
      Itse olen siinä ajatuksessa, etten uutta ota, ennenkuin tuntuu hyvältä yksin olla. Eli käyn tämän entisen elämän läpi itsekseni. Ainakin omat virheet pitäisi kyetä löytämään, jotta olis joskus mahdollisuus parempaan.

      • yleistykses

        sopii myös miehiin, joten tasoissa olette.


      • on yksinäistä
        yleistykses kirjoitti:

        sopii myös miehiin, joten tasoissa olette.

        ettei se nyt kaikkiin miehiin päde, joten äläpäs sinä nyt liioittele.


      • karoliina

        Kuule, ei me kunnon naiset sellaisia olla. Itse lähdin muutama viikko sitten miehen luota miehen toilailujen vuoksi. Hänellä on varmaankin jotain henkisiä häiriöitä tai kummituksia entisestä elämästä. Ei suostunut edes keskustelemaan asioista. Hänellä ehkä kenties saattaa olla jotain uusia naisiakin, en tiedä.
        Minä lähdin, eikä taatusti ole uutta miestä kiikarissa. Ensin pitää nuolla omat haavat, ja ehkä sitten joskus,..
        voimia sullekin,..


    • Jii

      Onhan tää vaikeeta.Itselläni tuore ero kihlatusta.Kihlattuni oli vielä aviossa kun tavattiin,ehkä näinollen lähtökohta ei ollut paras mahdollinen.Yritin olla varovainen rakastumisen suhteen mut toisin kävi,rakastuin.Meillä eron suurimpia syitä oli varmaan kaks murrosikäistä poikaa jotka eivät hyväksyneet mua.Alkoholi näytteli jonkinlaista roolia myös;itse en ota,en kai sit oikein hyväksynyt et kihlattunikaan ottaa,varsinkin kun se oli voimakkaasti humalahakuista.Tuntuu kuitenkin kipeeltä ku tulee nk.jätetyksi.Siinä vedetään matto alta.Ero tuntuu jopa niin pahalta et oli pakko hakea apua ammatti auttajilta.Jotenkin tuntuu että ote elämään karkaa;mikään ei kiinnosta.Haluaa vaan pysytellä piilossa.Mut toisaalta on ajateltava että elämä jatkuu...vaikeeta se on mut en aio luovuttaa.Tsemppiä muillekin.

    • ///

      Niin kauan kun sinulla on mahdollista viettaa aikaa lastesi kanssa, eivat asiat ole kaikista pahimmin.

      Mitas jos alkaisit itsekin suuntaaman katseesi johonkin uuteen: ala tekemaan jotain mita et koskaa ole tehnyt aiemmin: kuntoilemaan,( jos nyt jo teet 5km lenkin- lisaa matkaa ja vauhtia puolella), opi uusi kieli, suunnittele uuden talosi pohjapiirrustukset, opettele kokkaamaan, aivan mita tahaansa joka vie ajatuksesi uuteen , terveempaan. Siita et hyody vain sina vaan myos lapsesi.

      Sinun murehtiminen naisestasi ei yhtaan auta sinua . Han on tehnyt paatoksensa joten ehka voit laittaa hanet ihan rauhassa hiukan syrjaa ja kasvattaa haneen valimatkaa aivan rauhallisella mielella.

      Paa-asia on etta voit kommunikoida hanen kanssaan normaalisti lapsiin liittyvista asioista ja etta sina voit viettaa aikaa heidan kanssaan.

      Olisiko sinulla (oikeuden mukaan)mahdollista saada yksinhuoltajuutta?

    • Nimetön

      Hei, olen saman kokenut. Ottaa tosikoville. Takana yli 20 vuoden liitto ensirakkauden kanssa. Hävisi noin vain töihin toiselle paikkakunnalle, hääpäivänämme kertoi asuvansa toisen kanssa. Hain heti eroa ja nyt kuulemma "pitäisi muistaa kuka eroa haki"!!? Miksi ei voi edes olla rehellinen, sille jota ennen rakasti ja tahtoi rakastaa?
      Voimia sinulle. Lapset minutkin pitävät elämässä kiinni. Kolmesta tosin enää teini on kotosalla. Lapsenlapsetkin tuovat lohtua.
      Oiva neuvo on tosiaan tuo, että täyttää päivänsä jollakin mieleisellä tekemisellä jotta "unohtaa" edes vähäksi aikaa, vaikka toki asiat on käytävä läpi.
      Ja muista, että jos käy liian tukalaksi, ovat ammatti-ihmiset sitä varten olemassa. Sieltä saa kuuntelijan, joka on puolueeton.
      Vaihdetaanko kuulumisia vaikka olenkin sitä toista sukupuolta?

    • leijona2

      Älä jää ympyrää pyörimään.
      Sinulla on yksi ja ainoa elämä, elä sitä ja ota
      hetkestä kiinni.Maailma on mahdollisuuksia täynnä,kunhan annat sen viedä.

    • ainakin koko etelä-Suomi tä...

      Niin, ei kaikki naiset ole vaimosi kaltaisia. Minulle kävi niin, että mies etsi (todellakin etsi!) uuden ja sitten se oli menoa.
      Jätti minut ihmettelemään...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4823
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3242
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2979
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1737
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      107
      1332
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1049
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      108
      1020
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      42
      1012
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      981
    Aihe