Tämä meni nyt täydellisesti nappiin Lauri.
(11000 eur/kk).
Rahat on maksettu pankkilillesi Virossa.
jatketaan samaan malliin!
(11000 eur/kk).
Rahat on maksettu pankkilillesi Virossa.
jatketaan samaan malliin!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
sijoituksina valunut peräti 1,3 mrd euroa.
Aika kaksinaamaista peliä porvareilta puhua "ulkopoliittisesta uhasta" (=venäjä) ja samalla sijoittaa juuri sinne kaikki matilta ja maijalta nyhdetyt voitot !!!
...kanssakäyminen ja hyvät välit olekaan parasta ulkopolitiikaa?
Taloudelliset yhteydet hyödyttävät molempia ja rauhoittaa kummasti, molempia osapuolia.
Kerrotko mikä on KITU-Tupo, viime Tupoissahan jaettiin palkankorotuksia vaikka jättityöttömyys vaivaa.
Mutta se että Ihalainen tienaa n. 10ke/kuussa on harmittavaa veronmaksajien kannalta.
Liiton jäsenmaksut kun saa vähentää verotuksessa ja siten kaikki joutuvat maksamaan kollektiivisesti Laurinkin liksaa.
Se että yritykset investoivat voittoja ulkomaille on myös positiivinen seikka.
Sitten kun saadaan tänne suomeen täystyöllisyys, niin sen lisäksi saadaan vielä ulkomailtakin tuloja muiden maiden kansalaisten tehdessä työt.
Sillähän se Japanikin osaksi vaurastuu, kun autotehtaita pitkin maapalloa ja ne vielä tuottaa voittoakin hyvin, jotka sitten jossain määrin valuvat takaisin Japaniin.
Miksi kaamea ja hirviömäinen KOMMUNISMI viehättää KAPITALISTIA niin paljon, että investoinnit esim. Kiinaan ovat kasvaneet räjähdysmäisesti.
Voisiko yksi syy olla se, että kommunistinen puolue sanoo ei AY:lle...? =))
Puheet KITU-Tupoista on totta. Monta maltillista TUPO-sopimusta tehtiin nimenomaan työllisyyden ja suomeen investointien takia. Työnantaja-leirissä puhuttiin isoon ääneen näiden syiden puolesta ja AY-liike kantoi oman vastuunsa tekemällä kitu-tupoja.
Että se siitä
Kirjoitit että tehtiin monta Kitu Tupoa.
Missä menee raja mikä on kitu tupo, ja mikä on
taas avokätinen tupo.
Ja kun kerrot missä se raja menee, niin ota siihen huomioon myös verotuksen muutos.
Kerrotko vielä minkälainen KOMMUNISMI kohtaa yrityksiä Kiinassa, vai kohtaako siellä yrityksiä vapaa markkinatalous??
Kiinan ihmisoikeusasiat ovat sitten asia erikseen.
valtiossa VOI olla vapaata markkinataloutta.
Suomenkin valitetaan olevan vasemmiston/kommunistien hallinnassa, ja siksi markkinatalous/voitot kärsivät.
Jokin ei nyt täsmää...
kuinka pieni/suuri pitää voiton olla, että työpaikat säilyy. Missä menee raja, ettei uutisissa ole jatkuvasti YT-neuvotteluista ja ulkoistamisesta.
Vekkulia venkoilua puolin jos toisin.
Riippuu alasta, YT-neuvottelut eivät aina tarkoita sitä että työpaikat häipyy maasta.
Esimerkiksi HK:n tapauksessa, kilpailijat (perhefirmat) olivat investoineet rajusti ja kehittääneet tuotantoa jonka seurauksen työt siirtyivät pienempiin perhe yrityksiin.
Sitten on kotimaan huolto, kunnossapito ja sosiaalialan työt jotka eivät häviä mihinkään.
Voitot/tappiot eivät yksistään sano työpaikkojen valumista ulkomaille vaan kokonaiskilpailukyky, se voi olla myös sitä, että kotimaasta ei saa tarpeeksi pätevää työvoimaa.
Kevyenä esimerkkinä. Mclaren ei saa Brittanniasta tarpeeksi päteviä kuljettajia vaan ottavat ne Kolumbiasta ja Suomesta. Toyota olisi liian kaukana Japanissa pyörittääkseen F1 tallia joten se tuli saksaan.
Muuten se ahtaajien laiton lakko on aika koominen, eihän siinä työt mihinkään häviä, ainostaan tekijä saattaisi tietyissä tapauksissa vaihtua.