Hei kaikki te jotka olette lähteneet työn hakuun ulkomaille työttömyyskorvauksen turvin, kertoisitteko kokemuksianne. Onko työttömyyskorvauksen siirtäminen toiseen maahan ja sen nostaminen siellä tuottanut ongelmia? Miten asia käytännössä tapahtuuko, tarvitseeko suomen päässä täyttää paljon lomakkeita? Olitteko ensin sen pakollisen 4 viikkoa suomessa ja lähditte vasta sitten, vai onnistuuko lähtö heti työttömäksi jäännin jälkeen. Tätä kysyn siksi, sillä jos itse jään 4 viikoksi suomeen, osuu ulkomaille lähtöni kohdemaan lomakuukaudeksi jolloin työnhaku siinä maassa on aivan turhaa koska joka paikka on kiinni.
Entäs onko joku nostanut työttömyyskorvausta suomesta ja elänyt sen turvin ulkomailla eli ei ole ilmoittanut suomeen oleskelevansa ulkomailla? Kokemuksia tästäkin olisi mielenkiintoista kuulla.
Entäs onko joku nostanut työttömyyskorvausta suomesta ja elänyt sen turvin ulkomailla eli ei ole ilmoittanut suomeen oleskelevansa ulkomailla? Kokemuksia tästäkin olisi mielenkiintoista kuulla.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Viimeeksi olin työnhakijana Espanjassa 3-vuotta sitten.
En usko, että sen jälkeen ovat systeemit muuttuneet.
Muutaman kerran olen asiaa kommentoinut näillä palstoilla mutta porukka tuntuu olevan hyvin perillä asioista tai se ei kiinnosta.
En viitsi linkittää osoitettani mutta jos joku vaivautuu kirjoittamaan niin: [email protected]
Hei,
Olen lähössä viikon päästä Lontooseen työnhakuun. Ainakin tähän asti kaikki on mennyt sujuvasti. Käytännössä olen ollut jo puoli vuotta yhteydessä työkkäriin omaan ammattiliittoon ja eures-neuvojiin suomessa ja Lontoossa. Pakollinenhan se 4 vk työttömyys Suomessa on, mutta itse sain tänään lausunnon työkkäristä, joten voisin lähteä vaikka heti. Virallisesti muutan helmikuun alussa, eli odotan sen 4 vk, jottei ansiosidonnaista evättäisi. Periaattessa lähen kuitenkin sinne lomailemaan mieheni mukana jo viikon päästä. Tätä tietoa en kuitenkaan ole työkkäriin tietenkään kertonut, joten hys!
Työkkäristä saat lausunnon ulkomaille lähdöstä. Tämän he toimittavat automaattisesti joko kelalle tai sun ammattiliiton kassaan. Itse saan ansiosidonnaista päivärahaa, jonka pitäisi olla sen 3 kk ajan sama kuin Suomessa ollessani. Kelalta tai liitosta saat mukaasi e lomakkeet, joilla siirrät työhistoriasi uuteen maahan. 7 vrk sisällä sun pitää ilmoittautua siellä työkkärissä. Itse selvitin työkkärin sijainnin netistä jo etukäteen, jotta ennätän toimia viikossa. Aika yksinkertaista tuo loppujen lopuksi oli vaikka lappuja kylläkin sai täyttää. Sitten olen käännättänyt kaikki työ- ja opintotodistukseni, jotta saisin niitä töitä...kohtapa sen näkee.
Mietiskelin itsekin tuota "huijaamista" mutta sitten mietin et kun menen virallisesti, voin tulla virallisesti poiskin. Työnhaku on helpompaa, koska saan apua paikallisesta työkkäristä ja pääsenpähän mukaan elämään tuollakin tavoin. Kysele multa lisää jos on jotakin kysyttävää! Osoitteeni on [email protected].
Ensi viikolla olen varmaan vähän viisaampi asiasta!
Onnea työnhakuun!
Sitä itse mietinkin, että saako kaikki tarvittavat paperit jo etukäteen vai pitääkö suomessa olla 4 viikkoa ja vasta sen jälkeen annetaan ulkomailla tarvittavat paperit! Mikäli asia on niinkuin kirjoitit niin taidan tehdä niinkuin sinä, lähteä "lomailemaan" heti paperit saatuani ja muuttaa virallisesti sitten kun tuo 4 viikkoa on kulunut! Onnea matkaan myös sulle :)
Kyllä kannattaa ihan omalla nimellä(?) ja sähköpostiosoitteella varustetussa viestissä kertoa omista huijausaikeistaan. Senhän jo tiedätkin ettei korvausta saava työtön saa lomailla ulkomailla kolmea viikkoa, edes "periaatteessa" niinkuin asian ilmaiset. Jo jokainen toimii niinkuin parhaaksi näkee..
lähetin kyseisen threadin molliin...
Kateus, suuri suomalainen voimavara.
No hyvä, että sullekin löytyy tekemistä niin tarvitse koko ajan niitä ruudun säästäjiä telkkarissa tuijotella. Varmasti menestyt elämässäsi vielä hyvin...hehe heh heh! :)