Paljain jalkapohjin vietetty aika lumen keskellä tai kovalla jäällä tuntuu mielenkiintoiselta. Ensin nipistelee muutamia minuutteja ja sitten kävelee kuin mokkasiinein vaikka onkin avojaloin.
Tässä lienee kyse pikemminkin avantokahlaamisesta, jos pitää muutoin vaatteet päällä. Vaan löytyykö Helsingistä hyviä avantokahlaamispaikkoja ja innokkaita harrastajia vaikkapa opiskelijaporukan pystyttämiseen?
Avojaloin
1
1698
Vastaukset
- hangessa
Et ole harrastuksesi kanssa yksin. Lumihangessa on mahtava kulkea paljain jaloin. Itse olen kotona aina paljain jaloin ja kun pitää piipahtaa nopeasti ulkona viemässä roskat, sytyttämässä pihalyhty tai laittamassa auto lämpiämään en laita kenkiä jalkaan vaan menen ulos avojaloin kelistä huolimatta. Myös talvella. Se virkistää mukavasti.
Etelä-Suomen sanomissa oli tästä aiheesta juttua...
"Mutta entä, jos ei ole avantoa? Tai jos avannolle on pitkä matka?
Ei hätää. Vastaavanlainen virkistäytyminen on mahdollista ilman avantoa. Lumihangessa kieriskely, lumikylpy, vastaa hyvinkin avantouintia.
Nipistelyä ja kuumotusta
Ennen vanhaan lumihangessa käytiin aina talvella saunomisen yhteydessä. Etenkin raavaat miehet pitivät sitä melkoisena rohkeuden merkkinä. Ulkosaunoihin hilppaistiin paljain jaloin.
Voi, miten kovasti pakkaslumi nipisteli ja kuumotti nahkaa ja sen jälkeen kroppaan levisi mahtava hyvän olon tunne. Koko olemus rentoutui.
Mutta mihin on unohtunut tämä ikiaikainen tapa hakea mielihyvää hangesta?"
Ja juttu jatkuu...
"Tai sitten voi juoksennella syvässä lumessa paljain jaloin"
"Lumessa piehtarointia voi harrastaa yksin tai yhdessä ja melkein missä tahansa, kunhan pääsee lämpimiin sisätiloihin kuivattelemaan ja pukeutumaan.
Yhdessä kylpeminen on hauskaa. Mikäpä virkistäisi illanistujaisia enemmän kuin kimppasauna ja lumessa käynti?
Saunasta voi hangessa piipahtaa monta kertaa. Mutta ei nietoksiin heittäytyminen vaadi saunan lämpöä. Sen voi tehdä vaikka television mainoskatkolla."
Lue koko toimittajan kirjoittama juttu lehden web-sivuilta:
http://www.ess.fi/Article.jsp?article=73073&category=30&main=-1&days=7&dept=2
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432997Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612931- 422357
- 311853
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251709Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721654- 481576
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771255- 361236
- 791070