Miten suuri moka on voinut olla yksi hairahdus, jos se lopetti suhteen? Kuinka paljon on kaduttanut vielä vuosienkin jälkeen että meni pettämään sen yhden ainoan kerran? Eräs ystäväni totesi, että hänestä tuntuu että tulee ikuisesti katumaan tätä yhtä tapausta, joka lopetti hänen suhteensa.
kuinka suuri moka
se oli
51234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olin nuori plikka ja ensimmäisessä suhteessani, joka ei enää hengittänyt minun kannaltani, joskin kieltäydyin näkemästä tunteideni haalenemista ja suhteen kulkua kohti loppua. Niinpä sitten hairahduin pettämään, kun satuin erään kaverin tapaamaan ja hän pystyi herättämään minussa sellaisia seksuaalisia väreitä, joita silloinen poikaystäväni ei ikinä. Kerran vain ja järjetön morkkis, koska käsitin niin monella tavalla tehneeni väärin.
Eikä asiaa helpottanut juuri se, että erehdykseni johti eroon, joka ei kuitenkaan jälkeenpäin surettanut. Eniten olin pettynyt itseeni ja periaatteideni rikkoutumiseen. Siihen, että annoin sen tapahtua.
Nyt jälkeenpäin kun asiaa miettii, on ehkä hyväkin, että se helvetti tuli koettua kantapään kautta ja sai nähdä ja kokea paitsi omansa, myös muiden osapuolien kärsimyksen. Nyt tiedän, etten ikimaailmassa enää halua sellaista tehdä kenellekään ja tiedän myös sen, miten pahasti se haavoittaa minua itseäni. Opetti paljon, vaikka tuottikin niin paljon tuskaa. Tärkeimpänä pidän sitä, että opin typeryydestäni toimimaan vastaisuudessa fiksummin. Että tiedän nykyään, ettei sitä ratkaista viittä vaille h-hetkeä, että pettääkö vai ei, vaan on vaarallista antaa itsensä edes ajautua yhtään tuttavallisuutta syvempiin väleihin kenenkään kanssa, joka värinöitä sattuu herättämään. En nykyään parisuhteessa ole ollenkaan kiinnostunut tutustumaan uusiin vastakkaista sukupuolta oleviin ihmisiin ja jos huomaan itsessäni sellaista, alkaa iso itsetutkiskelu eikä todellakaan minkäänlainen yritys tutustua tähän kiinnostavaan ihmiseen paremmin.
Mutta en siis itseäni ruoski, ellen sitten erehdy tekemään uudestaan jotakin yhtä typerää.
Riippuu vähän henkilöstä, mitä on valmis antamaan anteeksi. Jos elää hyvässä suhteessa, kuten minä, yksittäinen teko ei välttämättä kaada avioliittoa. Toisaalta, jos mies vaikka pieksäisi minut henkihieveriin, voisi homma olla kerrasta poikki. Keksitkö pettämisen lisäksi muita hairahduksia tai ikäviä temppuja, joilla voi olla kohtalokas vaikutus suhteeseen? Jos et, minä voin auttaa.
sai miehen kostamaan ja "tasaamaan peliä" eikä kuulema vieläkään olla tasoissa, hänellä työkaverin kanssa pidempiaikainen suhde ja kahden kanssa virityksiä rakastelusuhteen saamiseksi. Yhteiselämän jatkuvuus on kadonnut, alituiset riidat seuralaisena. Haluaisin erota, kun puhuminen hänen kanssaan ei onnistu, mies uskoo meidän olevan loppuelämän yhdessä.
taidat olla taloudellisesti kiinni
ukossasi..
Ei se ole raha-asia, pärjään taloudellisesti hyvin. Pitkä suhde takana, vaikea erota ja siinä katoaa tietty sosiaalinen verkosto ympäriltä.