EU:n asemaa syytä vahvistaa

environment

EU:n asemaa sivistyneenä demokraattisena maailmanpoliittisena vaikuttajana tulee lisätä. Tämä tapahtuu parhaiten pyytämällä Venäjä mukaan. Nykyiset EU-maat vahvennettuina Venäjällä, jäsenneuvotteluissa nyt mukana olevilla mailla sekä sopivilla täydennyksillä kasvattaisi EU:n asukasluvun lähelle miljardia. Lisäksi kun tämä voimakas maailmanpoliittinen mahti aikanaan muuttuu - kuten toivoa sopii - liittovaltioksi sisäisine puolustuslaitoksineen, olemme osaltamme maailmanrauhan takuumiehiä kymmenille tuleville sukupolville.

EU yhteistyössä muiden nousevien tulevaisuuden suurvaltojen kuten Kiinan, Intian, yhdistyvän Afrikan sekä yhdistyvän Arabiyhteisön kanssa tulee muodostamaan tukevan rungon, jossa jokaisen kansakunnan rauhanomainen hedelmällinen rinnakkaiselo turvataan, vieläpä kestävän kehityksen keinoin.

Kulutusjuhlat - joita viettää nyt 1/3 maapallon väestöstä - , ovat lopuillaan. Olemme saavuttamassa luonnon voimavarojen haaskaamisessa kulminaatiopisteen, eikä nykyiseen itsetuhoiseen elämäntapaan ole enää koskaan paluuta. Siirtymävaihe kestävän kehityksen linjoille voi olla miellyttävä eli hallittu, tai kaoottinen eli hallitsematon - joka tapauksessa väistämätön. Luonto ei tarvitse ihmistä, mutta ihminen tarvitsee luontoa. Laajemmin: ihminen osana luontoa kykenee tuhoamaan korkeintaan itsensä, kaiken muun paikkaa aika.

Halonen on valttikorttimme maailmalla; suunnannäyttäjä kohti ihmisarvoista tulevaisuutta, globaalisti.

5

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hölmistynyt

      ...

      • environment

        Tulevaisuus tuo tullessaan olosuhteet, joissa yhteisön vaikuttavuus riippuu pääasiassa sen jäsenten lukumäärästä. USA:n väkiluku suhteutettuna maailman väkilukuun on hyttysen kakki. Näin ollen demokraattisessa maailmassa sen kansainvälinen vaikutusvaltakin tulee olemaan mitätön. USA:n itsetuhoinen omien tarpeiden itsekkääseen tyydyttämiseen perustuva ulkopolitiikka on niin ikään tiensä päässä. Samanlainen ihminen se on jenkki kuin venäläinen, kiinalainen, savolainen tai kuka hyvänsä muu, ei pätkääkään muita huonompi tai arvokkaampi.


    • Keskustademari

      Me emme sitä varmaankaan ehdi näkemään, mutta väestönkasvu, saastuminen, ilmaston lämpeneminen, köyhyys jne. taittavat vielä joskus kamelin selän. Ehkäpä jopa pikemmin kuin myöhemmin.

    • Oikea tuntuu olevan suunta, sanottiin aikoinaan sillimainoksessakin. Venäjän integroiminen mukaan EU:hun on periaatteessa erinomainen asia, mutta valitettavasti se tuntuu kovin teoreettiselta idealta.

      Ehkä EU:ssa pitäisi ensin saada muodostettua tehokas ja selkeä päätöksentekojärjestelmä sekä hahmottaa EU:n rooli tarkemmin. EU:n perustuslakia siis kyllä tarvittaisiin. Muuten EU:sta voi tulla vain areena, missä kansallisvaltioilla on tilaisuus riidellä ja esitellä eriäviä kantojaan tai vastustaa vain muuten asioiden etenemistä. Varsinkaan arvonsa tuntevaa Venäjää ei saada sellaiseen liittoon, mihin se ei pyri varaamaan itselleen jonkinlaista veto-oikeutta.

      Itse en ole enää yhtä varma kuin ennen siitä, että EU on kaikissa suhteissa tarpeellinen yhteenliittymä. Toisaalta se luo kyllä intressien yhteisyyttä ja siten yhteistä motiivia ponnistella eteenpäin. Toisaalta se voi tuoda käsiteltäväksi paljon sellaisia asioita, joissa kansalliset eripuraisuudet korostuvat, vaikka ne ehkä muutoin jäisivät syrjemmälle. Nykyinen brittien ja Ranskan vastakkainasettelu voi olla esimakua tällaisesta.

      EU:ta ei voi verrata Amerikan Yhdysvaltoihin sen vuoksi, että kansalliset identiteetit ovat Euroopassa paljon korostuneempia kuin kansojen sulatusuuniksi sanotussa USAssa. EU:sta ei tule kansojen sulatusuunia ja siksi nationalistisetkin pyrkimykset jäävät henkiin ja voivat paksusti.

      EU:n pitäisi pyrkiä eroon kiistanlaiista asioista ja jättää ne kansallisvaltioiden päätettäväksi tai globaalisti sovittaviksi. Tyypillinen tällainen asia on maatalouspolitiikka. EU:n tulisi mieluummin pyrkiä visioimaan sellaista uutta taloudellista nousua, missä koko yhteisön edut ovat selkeän yhtenevät. Teknologian kehittäminen on tässä ilmeinen yhteinen asia. Toinen yhteinen asia ovat ympäristökysymykset, vaikkakin jo selvästi monta astetta vaikemmat kuin teknologiaedistäminen. Nämä kaksi asiaa on tosin mahdollista niputtaakin ottamalla tavoitteeksi uusien energiantuotantomahdollisuuksien kehittämisen.

      Yhteisten intressien kehittäminen on kuitenkin tärkeä suunta, koska tulevaisuudessakin tulee varmasti olemaan uhkia, jotka helposti kärjistävät kansojen suhteita. Tulevaisuuden suurina uhkina voi nähdä esim. perinteisten energialähteiden hupenemisen sekä valatkunnan rajat ylittävien ympäristöongelmien seuraukset. Voi olla jopa niin, että näiden rinnalla nykyiset kulttuuriset ja maailmankatsomukselliset ongelmat kehittyneiden ja kehitysmaiden välillä ovat vähäisiä ongelmia.

      • environment

        Lähtökohtaisesti on selviö, että ympäristöongelmat tulevat määrittelemään ihmisen toiminnan rajat. 50 vuotta eteenpäin - mitätön aika ajan jatkumossa - muuttaa olosuhteitamme ratkaisevasti.

        Näen EU:n roolin muuttuvassa maailmassa paljon yhtenäisempänä kuin sinä. Realiteettisi pohjautuvat nykytilanteeseen ja historiaan, omani ovat toivomus tulevasta.

        Kun ihmiskunnan olemassaolo vaarantuu -hupenevien luonnonvarojen ja saastumisen myötä - ei ihminen jää toimettomaksi. Tällöin muodostunee voimakkaita keskenään kilpailevia suurryhmittymiä, jotka toiminnallaan estävät minkään yksittäisen kansanosan ylivallan maailmassa. EU:n mahdollisuudet toimia yhtenä tällaisena vaikuttajana ovat erinomaiset.

        Vielä EU:n vaikutusvallan kasvuun ... edellytyksenä sille lienee yhtenäinen toimiva lainsäädäntö, keskushallinto ja yhteinen puolustus. Nykyvalossa mainitsemani integraatiokehitys ei näytä todennäköiseltä, mutta lienemme jo 50 vuoden päästä tilanteessa, jossa kansalliset pyrkimykset väistyvät globaalien uhkien edessä ja tällöin yhdistynyt Eurooppa olisi erinomainen turva jäsenvaltioilleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      600
      2136
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1078
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      19
      1008
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      887
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      845
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      79
      795
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      87
      727
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe