Minulta poistettiin viisaudenhammas toissapäivänä. Kaikki meni aluksi hyvin ja puudutus tehosi kerralla. Pääsin kotiin ja olokin tuntui ihan hyvältä. Noin tunnin kuluttua kävin wc:ssä ja sieltä tullessa pyörryin eteisen lattialle. Iskin naamani lattiaan ja kun heräsin nenästä tuli tosi paljon verta. Olo oli tosi sekava ja päässä kamala jomotus. Poikani oli soittanut ambulanssin ja minut käytettiin terveyskeskuksessa. Pyörtymisen syyksi todettiin puudutusaine, jolle olin tietämättäni allerginen. Nyt tässä istun molemmat silmät turvoksissa ja mustana ja nenä ja huuli turvoksissa. Vielä vihloo päässä eikä pysty kunnolla liikkumaan. minnekään ihmisten ilmoille ei huvita lähteä saatika töihin. Naama on niin kamalan näköinen että itseäkin pelottaa katsoa peiliin. Toinen viisaudenhammas pitäisi poistaa parin viikon päästä, mutta taidanpa siirtää sitä aikaa. Tämä kokemus jos mikä toi minulle hammaslääkäri pelon. Tavallinen tarkastus tai hammaskiven poisto ei tee mitään, mutta puudutusta ja hampaanpoistoa pelkään.
Viisaudenhampaan poisto ja pyörtyminen
marke
33298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sulla oli tosi huono tuuri mutta ihmettelen että miten puudutusaine allergia voi ilmetä tuolla lailla? En ole moista ennen kuullu. Aika outoa. Soita sille hamppilekurille ja kerro miten kävi niin saat sieltäki varmuuden asiasta. Ota myös selville ja laita ylös mikä puuduteaine se on ollu että tiiät vastaavalla kerralla.
Kävin terveydenhoitajalla ja tällä hammaslääkärillä uudemman kerran ja aine on ylhäällä. Kuulema iän myötä saattaa herkistyä sellaisille aineille joita on nuorempana sietänyt hyvin. Aine on yleinen puudutusaineissa.
Saa nähdä kuinka seuraavalla kerralla käy toisen puudutusaineen kanssa. Ilman puudutusta ei viisaudenhampaita voi poistaa.
turvotusta poiston jälkeen. Jos poski on kovasti turvonnut, se saattaa herkillä ihmisillä häiritä tasapainoelintä (korvassa) ja aiheuttaa pyörtymisen. Ainakin itsellä epäilen syyksi tätä, sillä pyörryin viisaudenhammasleikkauksesta parin päivän päästä ja samoin kun oli sikotauti.
Mahdollinen allergia kannattaa selvittää testeillä, varmuuden vuoksi.