Kuinka voin aloittaa vesijuoksun? Olen erittäin huono uimaan, mutta haluisin kokeilla tätä uutta liikuntamuotoa, kun sitä suositellaan selkä- nivelvammoista kärsiville. Onko uimahallissa eri rata ja jääkö hitaasti etevä muiden potkittavaksi? Entä pitääkö tämä "vyö" kunnolla pinnalla, kun en pidä siitä että vettä menee nenään.
vesijuoksu
kuinka
65150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
En tiedä, missä asut mutta olettaisin uimahallin sijaitsevan ulottuvillasi. Sieltä kannattaa kysellä vesijuoksukursseista - useissa halleissa niitä järjestetään. (Tosin viimeksi eilen kuulin eräältä lajin harrastajalta, ettei vesijuoksun makuun päästäkseen tarvitse tyyriitä kursseja käydä...)
Useissa uimahalleissa on varattu omat radat vesijuoksijoille. Pieneissä halleissa tätä mahdollisuutta ei liene - silloin vesijuoksija voi koettaa pysytellä hitaimmin etenevien uimareitten joukossa ja ns. paksuntaa nahkansa ynnä tukkia korvansa narinoilta, joita hitaasti eteenpäin vievin tavoin liikkuva vesipeto ehkä kuulee ahdaskatseisemmilta allaskumppaneiltaan. (Muistan, että tälläkin keskustelupalstalla vajaa vuosi sitten vesijuoksijoita nimitettiin allasvarkaiksi...)
Sopivankokoinen ja oikein kiinnitetty vesivyö pitää juoksijan pinnalla niin, ettei esim. vettä mene nenään. Se huolehtii myös juoksijan oikeasta - pystysuorasta, merihevosmaisesta - asennosta liikuntasuorituksen aikana.
Vöitä on siis erikokoisia, käyttäjän painon mukaan mitoitettuja. Usein halleissa on lainattavana vaihteleva valikoima näitä(kin) apuvälineitä. Uinninvalvoja osaa yleensä valistaa aloittelijaa oikeankokoisen vyön valinnassa ja kiinnittämisessä. Muut vesijuoksijat opastavat myös yleensä mielellään.
Vesijuoksuharrastus eroaa edukseen uinnista siinäkin, että hitaasti edetessään harrastajat voivat keskustella keskenään. Veden vastus huolehtii siitä, että kiireestä on muutenkin vähän hyötyä tällä tavoin edeten matkaaville. Sekuntikellon seuraamisen voi siis surutta jättää pikauimareille ja heidän valmentajilleen.
tai pari myös minulla tuosta vesijuoksusta.. minulla ongelmakohtina kropassa takamus ja reidet, että vaikuttaako kuinka hyvin näille alueille? ja onko laji hyvä lisä laihduttajalle joka on tehnyt täydellisen ruokaremontin?
mitä lihasryhmiä vesijuoksu harjoittaa. Mahdollisimman laajat liikeradat harjoittavat useampia lihasryhmiä. Liiku kuin yrittäisit kiivetä pyramidin portaita ylös äläkä unohda kunnon ojennusta takana. Hikeä pintaan vesijuoksulla ei saa edes otsalle, mutta hyvä liikuntamuoto se on silti. Energiaa palaa tehokkaasti jo lämpimänä pysymiseen viilentävässä vedessä.
Kävin pari viikkoa sitten ystäväni kanssa tutustumassa vesijuoksuun. Matalassa vedessä totuttelin vyöhön kunnes opin luottamaan siihen että se todellakin kannattelee. tunne oli ihana. Nyt ostin oman vyön ja haluaisin käydä joka päivä juoksemassa.
Maksan uimahallimaksun ja olen oikeutettu etenemään omaa vauhtiani. En välitä siitä vaikka joku hikeentyisi takanani.
asia koskien vesijuoksuvyötä ja uimataitoa.
Mitä teet jos vyön lukko pettää ja et osaa uida?
Lukot pettävät ja jos luottaa vyöhön mutta ei uimataitoa on todella vaaratekijä olemassa.
Kokeilkaa miten jos aukaisette lukon vedessä ja matalassa päädyssä mitä tapahtuu?
Ja tarkkana seuratkaa mitä todella tapahtuu ja miettikää miten jos sama tapahtuu syvässä ja ei uimataitoa.
Tarkoitus ei ole ns pilata vaan todella vain varoittaa ettei vyöhön saa luottaa ja varsinkaan jos ei uimataitoa.
Olen täysin hurahtanut vesijuoksuun. Osaan toki uida, mutta en uimalla pystyisi kuntoilemaan. Paikkakuntani uimahallissa on sekä vyöt, että rata varattuna vesijuoksuun. Liivi kannatta sopivasti, ei tarvitse pelätä että vettä menee nenään. Voi edetä omaa vauhtia, tärkeää ei ole matka vaan käytetty aika.Mukään paikka ei kipeydy, mutta koko varatalossa on tunne, että kaikki lihakset ovat olleet työssä. Vesijuoksu kiinteyttää vaikka paino ei putoaisi, eihän kaikilla ole siihen edes tavetta, sentit hupenee. Mene ihmeessä kokeilemaan. Otin itse kaverin mukaan. Kaksin on mukavampi aloitella uutta juttua.