Löysin CNBC:n tekemän Tarja Halosen haastattelun vuodelta 2004. Haastattelussa Halonen yrittää selvittää toimittajalle Tansanian presidentin ja Halosen tekemän globalisaatioraportin keskeiset tulokset. Halosen englannin kielen heikkous ja erittäin mitäänsanomattomat ympäripyöreät lauseet eivät paljon tehtävässä auta. Toimittaja ja Halonen ovat ajoittain aivan eri aallonpituuksilla ja Halosella on selkeitä vaikeuksia vastatessa toimittajan kiperiin mutta perusteltuihin kysymyksiin. Halonen on läpi haastattelun vaivautuneen näköinen ja herää kysymys pärjääkö presidenttimme kun hänen ajatukset ja mietteet hieman kyseenalaistaan ja vieläkin vieraalla kielellä?
Kysymys kuuluu nyt kun vaalit lähestyy: Haluammeko että istuva presidentti hoitaa Suomen ulkomaansuhteita seuraavat kuusi vuotta? Onko hän hyvä ja edustava keulakuva maailmalle ?
Minulle vastaus on jo selvä.
Video 8 min pitkä mutta kannattaa katsoa.
http://audio.ilo.org/ramgen/ilo/dcomm/english/iloontv/h alonen.rm?usehostname
Halonen CNBC:n tentissä
5
216
Vastaukset
Avauksessasi korostuu kovin englannin kielen taito sen kustannuksella, mitä korvien välissä on. Olisiko näinollen Mr. Stubb mielestäsi parempi presidentiksemme?
vom- avaa_silmät
Hah!
- äpp
Nähdyn perusteella korvien välissä ei ole mitään. Puhetta tulee ensin paljon mutta niin mitään ei saa selvää haastattelijakaan. Kun haastattelija mainitsee Suomen ja alkaa änkytys niin voi saada vähän selvää. Halonen esittää että hyvät asiat jakautuvat epätasaisesti ja Suomi on voittajien puolella globalisaatiossa ja haastattelija sanoo Suomen työttömyyslukujen pysyttelevän varsin korkeina. Halonen osoittelee karttaa ja sanoo uusien EU-maiden olevan idässä ja niistä hyötyä Suomelle. ?????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721127
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37541Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä295533Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482- 49477