hanki kylmempi

lumikylpijä

Lumihanki on paljon kylmenpi kuin avanto! Lumi on pakkasella aina nollan alapuolella ja lumi ei lähde iholta niin kuin vesi - se jää ihoon kiinni. Parhain hanki lumikylpyyn on pehmoinen puuterilumi...

8

3107

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nasukasa

      ...vaan,asiassa on hieman perää...

    • avantosaukko

      Puuterilumihan on ilmavaa, täynnä ilmaa joten se toimii eristeenä.

      Vesi vie sinusta pois lämpöenergiaa HUOMATTAVASTI tehokkaammin kuin lumi.

      Ps. Merivesi on usein nolla-asteen alapuolella.

      • makaki

        mitä järkeä tapella siitä, kummassa on kylmempää, lumessa vai avannossa=).. ite ei oo tullu tilaisuutta avannossa käydä, lumessa kyllä oon pyörinyt monta kertaa. Monet on sanonut että lumessa käynti on kylmempää mutta ite en kyllä usko..


      • avantosaukko
        makaki kirjoitti:

        mitä järkeä tapella siitä, kummassa on kylmempää, lumessa vai avannossa=).. ite ei oo tullu tilaisuutta avannossa käydä, lumessa kyllä oon pyörinyt monta kertaa. Monet on sanonut että lumessa käynti on kylmempää mutta ite en kyllä usko..

        Ei siitä tarvi tapella. Lumi on niin ilmavaa, ettei lumi jäähdytä tehokkaasti ihoa. Kun lumi muuttuu vedeksi, alkaa se jäähdyttämään ihoa paljon tehokkaammin. Mutta tätä samaa vettä on HUOMATTAVASTI enemmän avannossa.


    • kokemusta molemmista

      Totta kai lumi on kylmempää kuin vesi. Tiedättekö mistä sen tietää? No lumihan on nollan alapuolella, mutta vesi ei. Jos vesi on nollan alapuolella, se on jäässä! Joten: merivesikään ei voi olla nollan alapuolella. Paisi jäänä... Avantovesi missä tahansa on yleensä noin 4 asteista.

      Sekä avanto että pehmeä lumi ovat minusta ihania molemmat, mutta omilla tavoillaan. Lumi on kivaa, kun seon kylmää ja jää iholle, mutta siihen ei voi uppoutua kokonaisvaltaisesti 20-30 sekunniksi tai pitemmäksi aikaa.

      Oman kokemukseni mukaan avantouinnilla on parantavia vaikutuksia. Flunssat, migreenikohtaukset ja nivelkivut ovat jääneet pois,olo on pirteämpi eikä pinna ole niin kireällä. Siinä muutamia vaikutuksia, mutta kokemukset ja vaikutukset saattavat vaihdella eri ihmisillä. Joillekin avantouinti sopii,toisille taas ei, ja jotkut siitä pitävät, jotkut taas eivät!

      • avantosaukko

        Tässä merkittävänä tekijänä ei ole lumen lämpötila, vaan se kuinka paljon lumi/vesi ottaa sinusta lämpöä. Vesi tekee sen huomattavasti tehokkaammin.

        Asiasta toiseen; oletko koskaan miettinyt miksi tiet "suolataan" talvella ? Ps. kannattaa googlettaa vaikkapa 'meriveden jäätymispiste'


      • Kylmä Kalle

        Kyllä meidän uimapaikassamme kirkkonummen Syväjär-
        vellä vedenlämpötila on avannon vieressä alle 4
        astetta, mittaustarkkuudesta riippuen 0-1 astetta.
        Veden jäätyminen estetään pumppaamisella.

        Arktisilla alueilla veden suolapitoisuus on usein
        3-5% luokkaa. Tuolloin veden jäätymispiste laskee
        alle 0 asteen. Kylmimmillään se on Etelämantereen
        rannikon tuntumassa suolaisessa vedessä aaltojen estäessä jäätymisen. Ennätys on muistaakseni -3 C.

        Suomessa on päästy alle 0 asteen pumppaamalla il-
        maa johonkin pohjois-Suomessa sijainneeseen pu-
        roon, siinä olevassa suvannossa on kiva lillua,
        paikalla on sauna ja se on jonkin sortin nähtä-
        vyys.

        Olen kieriskellyt lumessa 32 asteen pakkasessa.
        Kyllä avanto on mielestäni vilpoisempi, vesi on
        tiiviimpää kuin lumi.


    • lumikylpyyn

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      92
      4493
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      208
      3607
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      141
      3428
    4. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      229
      2703
    5. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      21
      2341
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      43
      2338
    7. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      83
      2191
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      52
      2123
    9. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2076
    10. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1983
    Aihe