irtisanomiseen, miten tulkinta menee ?
Sairaus on yxi
peruste
4549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on yksi peruste kuolemaankin.
Mitenhän sen tulkinta menee?
Työsopimuslaissa mainitaan:
”Asiallisena ja painavana irtisanomisperusteena ei voida pitää ainakaan työntekijän sairautta, vammaa tai tapaturmaa, ellei hänen työkykynsä ole näiden vuoksi vähentynyt olennaisesti ja niin pitkäaikaisesti, että työnantajalta ei voida kohtuudella edellyttää sopimussuhteen jatkamista.”
Sairaus yksinään ei ole mikään peruste irtisanomiselle, vaan sairauden aiheuttamaa työkyvyn alenema tai työkyvyttömyys. Yleisesti menetellään näin, että kun työntekijä on ollut työkyvytön niin kauan, että sairausvakuutuslain mukainen päivärahaoikeus lakkaa. Katsotaan, ettei työnantajan voi enää kohtuudella edellyttää työsuhteen jatkumista.
ihmettelee hän
Kyllä löytyy esimerkki. Jouduin keskeyttämään opiskelujen yhteydessä työharjoittelun pitkäaikaissairauden vuoksi. En siksi, että olisin työkyvytön, vaan työnantajan vuoksi. Ensin yritettiin terveydenhoitajan taholta houkutella, että et sinä tätä työtä voi tehdä ja sinun täytyy lopettaa itse työsuhde. En suostunut itse irtisanoutumaan, kun lääkäri ei ole todennut mitään työkyvyttömyyttä ja haluan työllä toimeentuloni ansaita. Joka tapauksessa lopettivat työsuhteen koeaikaan vedoten, vaikka todellinen syy oli sairaus. Olin yhteydessä liittoon asiasta ja sain kuitenkin jatkaa työharjoittelua toisessa paikassa. Loppupäätelmä kuitenkin on, että henkilö jolla jokin sairaus ei tule nykyisin pääsemään vakituiseen työhön. Väittääkö joku vastaan?