tätäkö avoliitto on?

ally mcbealissa äsken osuvasti sanottiin että nainen yrittää avioliitossa muuttaa miestään mieleisekseen,lopulta kun nainen siinä onnistuu hän valittaa ettei mies ole enää sama johon hän rakastui.
7676
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse en ainakaan voi samaistua tuohon. Ainut asia, jossa vaadin miestäni muuttumaan, on että ei sotkisi niin paljon ja jos hän siinä asiassa muuttuu, tuskin alan kaiholla ajatella aikoja jolloin hän vielä sottasi!!?

Äänestä

Oletko tutustunut kyseisen elokuvan tarjoamaan malliin avioliiton saloista?

Äänestä

ainakaan ole ollut mitaan tarvetta yrittaa muuttaa miestani joksikin mita han ei ole, koska TUNSIN hanet ENNENKUIN menimme naimisiin. olemme molemmat aivan yhta tyytyvaisia toisiimme, (myos vikoihimme) kuin seurusteluaikana.
ja kysehan toisen muuttamis-yrittamisessa on siita, ettei halua hyvaksya toisen huonoja puolia, eli halutaan sen toisen olevan taydellinen, tai sellainen kuin itse on, mita siis kukaan ei ole.

Äänestä

Enpä viitsi Allyn sekoiluja katsella. Häne kommenttinsa oli tyhmä. Ei parisuhde toimi siten, että yrittää toista muuttaa. Se on itsensä hyväksyminen vikoineen ja hyveineen. Sama myös toisinpäin. Se on toisen hyväksymistä sellaisena kuin hän on. Plussat ja miinukset on nähtävä todellisina, eikä toista voi muuttaa.

Vain omia käsityksiään voi yrittää muuttaa. Sitten koko suhteen toimiminen edellyttää kummankin jokapäiväistä suhteen hoitamista. Yksi hyvä ajatus on, että se pitää luoda joka aamu uudelleen. Ei se ole mitään illuusiota aina toimivasta ihanuudesta, vaan siinä on arkipäivää, jota pitää osata paloitella myös ihaniin hetkiin, jotta suhde pysyy tuoreena. Jos sitä ei osaa hoitaa, käy huonosti, kuten minullakin ensimmäisellä kerralla. Koko juttu lakastuu, ja päästään tilanteeseen, jossa ei enää osata jutella, ja sitten ollaan eron partaalla.

Äänestä

kyllä ihminen pitää kelvata sellaisena kun siihen on aikoinaan tutustunut, tiedän kyllä tapauksia jossa vaimo on erolla uhannut jos mies ei lopeta tupakan polttoa ja että on otettu ylipainoinen mies ja käsketty laihduttaa, mutta minun mielestä miehet muuttuu ihan itse pikku hiljaa... ja yleensä huonompaan suuntaan koska he odottavat että nainen on heille kuin äiti joka huolehtii kaikesta. Ainakin meillä mies ei tee enää mitään itse oma alotteisesti, minulle riittäisi kun on kaksi lasta joitten suihkussa käynneistä ja vaatteiden vaihdosta saan huolehtia, mutta että vielä aikuisen miehenkin niin se on jo liikaa.

Äänestä
  • Pistä jätkä totuuden eteen ja kysy, oletko mies vai pikkupoika. Tiukka keskustelu, mihin tähtäsitte suhteen alussa, missä nyt olette ja mitä oikeasti haluatte toisistanne ja suhteesta. Pistäisin kundin kovan paikan eteen, koska en minä sinuna tuollaista viitsisi katsella.

    Äänestä

Avoliitto ja avioliitto ovat eriasioita ainakin
suomessa. Otsikko on avoliitto mutta sitten keskustelun aloittajan viesti käsittelee kuitenkin avioliittoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minna kirjoitti:

ally mcbealissa äsken osuvasti sanottiin että nainen yrittää avioliitossa muuttaa miestään mieleisekseen,lopulta kun nainen siinä onnistuu hän valittaa ettei mies ole enää sama johon hän rakastui.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu