Terien muotoilu? Mitä se on?

LondonHeathrow

Voisiko joku selittää maallikolle mitä se terien muotoilu tarkoittaa? Kun ostin syksyllä uudet hokkarit ja luistelen ulkojäillä kavereiden kanssa epäsäännöllisen säännöllisesti ja eräs jääkiekkoa harrastava kaverini sanoi, että terät pitää uutena teroituksen lisäksi myös muotoilla.

Noh, vein luistimet kaverini suosittelemaan urheiluvälineliikkeeseen ja siellä kyselivät miten luistelen ja missä ja tekivät sen mukaan muotoilun ja teroituksen. Nyt nämä kaverit, joiden kanssa käyn luistelemassa, sanovat etteivät ole ikinä kuulleetkaan mistään terien muotoilusta ja ettei sellaista olekaan ja että minua on vain kusetettu turhalla lisämaksulla kun olen muotoiluttanut terät... Miten on, onko tuota muotoilua edes olemassa ja mitä hyötyä siitä on jos sellaiset kerta pitäisi uusiin teriin tehdä?

13

24305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tom

      laitappa luistimesi kovalle alustalle (esim. pöydälle) terät alaspäin ja katso kuinka pitkä on se alue terästä joka koskettaa esim. juuri sitä pöytää. Jos tasaista aluetta on noin 5cm, ovat luistimesi terät muotoiltu. Hyöty tästä on se, koska jäällä liukuminen tapahtuu sillä terän alueella joka koskettaa jäätä,pääset nopeammin eteenpäin. Vertaa pikaluistinta, pitkä tasainen terä, nopeutta riittää, mutta kääntyminen ottaa aikaa. Siksi jääkiekkoluistimissa tasainen alue on lyhyt, käännökset onnistuu. Toivottavasti tuli ymmärrettävästi selitettyä.

    • Ex-teroittaja

      Terien muotoilu eli profilointi, tehdään luistelijan mukaan, esim. jääkiekkoilijalla vaikuttaa pelipaikka, hyökkääjä vai puolustaja, pelaajan paino (1cm suoraa/10kg) ja oma mieltymys.
      Ei sinua ole välttämättä kusetettu, mutta kaikki ei profilointia halua, mutta se parantaa luistelumukavuutta.

      Pika/retkiluistimiin ei tule suoraa lainkaan vaan ne profiloidaan niin suurella kaarella (säde 23-27m) että se näyttää suoralta

      • TJTT

        Ei sitä suoraa tule myöskään jääkiekkoluistimiin. Säteellä nekin muotoillaan. Esimerkiksi 2,37 metrin säteellä.


      • balderis
        TJTT kirjoitti:

        Ei sitä suoraa tule myöskään jääkiekkoluistimiin. Säteellä nekin muotoillaan. Esimerkiksi 2,37 metrin säteellä.

        Moi!
        Onko toi sädemuotoilu jokin uusi juttu,sillä aina kun olen vienyt luistimet muotoiltaviksi,teroittaja kysyy,että kuinka pitkän liukupinnan haluan.Miten säteen suuruus määritellään?
        T.Balderis


      • ex-pelaaja

        Tietysti mieltymyksen mukaan mutta aikamoiset putket tulee jos laittaa 1cm suoraa/10kg :)


    • jann_890

      Sinua ei ole kusetettu tässä asiassa. olen itse harrastanut kiekkoa 10 vuotta ja muotoiluttanut teräni. se helpottaa luistelua mutta aina kun teroitat putket niin ajan myötä muotoilu katoaa joten suosittelen tekemään sen uudestaan.

    • Ikämies

      no ei todentotta ole kusetettu, jos luistelusta haluaa nauttia niin kyllä se muoto on hyvä ottaa. On myös useampia tapoja muotoilla, liukupinta muotoilu, sädemuotoilu ja tuplasädemoutoilu, eli etu ja taka osassa terää on eri säteet. Mutta tässä mennään sitten aika pro leveleille. Sädemuotoilun etu on se että aina saman verran terästä osuu jäähän.

    • Kiekkopelaaja

      kyllä on totta että luistimen muotoilu pitää tehdä tai ei ole pakollista mutta terä ei pysy terävänä yhtä pitkään ja joudut viemään teroitukseen useammin.

    • kyllä
    • Multi-purpose

      Minulla on jääkiekkoluistimet mutta luistelen enimmäkseen retkiluistelua. Hyödynkö jos muotoilisi nuo terät lähes suoriksi? Tuntuvat nimittäin kiikkeriltä ja kaipaan retkiluistimia mutta en viitsi ostaa kun en mikään himoluistelija kumminkaan ole. Näinpä saisin sellaisen välimallin joka sopisi kahteen tarkoitukseen joten kuten.

    • Asioista perillä

      HÄVETTÄÄ.........,, kuunnellessani urheiluliikkeiden niinsanottuja ammattilaisia, jotka suoraan sanottuna kusettavat tietämättömyydellään teroituksessa käyviä asiakkaita, myydään asiakkaille profilointeja mistä ei itsekkään tiedetä mitään,
      esim. liukupinta muotoilu, automaattikone kyllä tekee sen, mutta mitä tapahtuu muodolle kun luistin teroitetaan sen jälkeen, osaako teroittaja tarkistaa työnsä tuloksen EI OSAA!
      Itse vein omat luistimet muotoiltavaksi ja sovittiin muodoksi 50/25, tarkistin työn tuloksen paikanpäällä, teroitus oli muutaman asteen vinossa ja liukupintaa oli 21mm, ei vastannut sitä mitä teroittaja oli luistimen pohjaan merkinnyt, keskustelun jälkeen teroittaja myönsi, etteivät saa mitään koulutusta ja repi hintalapun 11€,
      Luistimen liukupintamuotoilussa pitää tietää tosiasiat, eikä luottaaa olettamuksiin ja joihinkin 60-70 luvulta peräisin oleviin olettamuksiin, jotka ovat periytyneet isältä pojalle tyylillä.
      Sädemuotoilu on oikein tehty, jos se tehdää mahdolllisimman pitkälle matkalle terään, mutta siinäkin liikeiden teroitajat tekevä väärin, kun olettavat, että se tehdään vai lyhyelle matkalle terän keskelle.
      Tässä tälläinen pieni tunteenpurkaus, mutta ei ilman syyttä.
      Hyvää tulevaa talvea ja liukkaita jäitä.

    • malkinffff

      Nuo 1cm10kg voidaan jo 2016 unohtaa:) 3,5cm-4,5cm jäähän ottavaa pintaa ja homma toimii.

    • kahdenluistelijanäiti

      Varmaan kaikki teroittajat eivät osaa tarkistaa työnsä tuloksia, mutta esim. taitoluistinten terien valmistajat ovat antaneet omat profiilinsa ja säteenpituuden JOKA terämallille - hyppyterät ovat eri profiilia kuin tanssiterät, ja aloittelijan eri kuin edistyneen.

      Ja hyvillä teroittajilla on tarkistus-kaliiperit työhuoneessa jotta voidaan verrata sinun teriä vakiokaliipereihin.

      Esim.Erkki Asikainen Myyrmäen (Vantaa) jäähallilla on aika guru näissä asioissa - ja saat häneltä oikean vastauksen kun vain esität asiasi kohteliaasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe