kertokaas mitä tehdä kun työpaikalla on eräs henkilö joka naputtaa joka asiasta ja meni vielä ilmoittamaan esimiehelle että en mukamas tee tarpeeksi töitä vaikka tilanne on se että teen töitä enemmän kuin laki sallii
häirikkö työpaikall
apuva
6690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Töypaikkakiusaamiseen /-häirintään on syytä suhtautua vakavasti, sillä se vaikuttaa oleellisesti työssä jaksamiseesi, sitä kautta myös jopa mahdollisiin sairaslomiisi. Eli toisin sanoen se voi tulla kalliiksi työnantajallesikin. Kerro asiasta rehellisesti esimiehellesi ja pyydä häntä puuttumaan asiaan. Jo kehityskeskustelu asian tiimoilta yhdessä kiusaajan/häiritsijän ja esimiehen kanssa voi poistaa ongelman.
Meidän yrityksessä on eräs nimeltä mainitsematon suunnittelutiiminvetäjä joka on erikoistunut työpaikkakiusaamiseen. Käy puhumassa ettei työ-oleminkään arvoista ja kannattaa hakea toiseen yritykseen töihin.Koska työ jota teen ei ole minkään arvoista hänen mielestään, tälläinen on sikamaista puhetta esimies-tasolla toimivalta henkilöltä,Varsinkaan kun ei itse selviä edes omista projekteistaan jotka on luvannut hoitaa ja kuuluu hänen tehtäviinsä.Eikä hän suostu neuvottelemaan mistään käytännön kysymyksistä vaan juoksee tupakka hampaissa karkuun.Onneksi on luvattu, että pääsen tämän kiusaajaesimiehen/tiiminvetäjän ryhmästä toiseen yksikköön.
Älä vaan missään nimessä ala hautoa asiaa hiljaa itseksesi, sillä äänekkäimpiä ihmisiä tuntuvat kaikki uskovan aina eniten! Huuda vaikka sille kusipäälle kaikkien kuullen mitä ajattelet hänen paskapuheistaan. Tee selväksi että hän on pirullinen ihminen jonka puheisiin ei voi luottaa.
Toimi nyt, ettei tarvitse itkeä vuosien päästä ja vuosikausia.
(Nimim. Itse Itkenyt)
Olen saanut vastaavan neuvon ja toteuttanutkin sitä. Tulos: tilanne vain paheni. Ainoa apu tuli siitä, että käännyin ylemmälle taholle ja pyysin siirtoa. Riitelemiseen ei kannata tuhlata energiaa ja aikaa.
Ei todellakaan kannata riidellä. Vaan tulee julistaa mitä mieltä on sen kiusanhengen toiminnasta, ja tuomita se.
Jos vain on hiljaa, vaikuttaa kuin hyväksyisi sen.
Toisaalta ja sitäpaitsi ehkä tiettyä yhtä ainoaa toimintatapaa ei ole olemassa.
Kuinka paljon kiusatun tulee ottaa vastaan, ja pitääkö kääntää toinenkin poski?
Aina neuvotaan kiusattuja, että kiusaaminen loppuu, kun siitä ei välitä. Ainakaan työpaikkakiusaamiseen tuo ei päde. Minä sinnittelin n. 10 vuotta samalla työpaikalla, vaikka alusta asti minulle näytettiin, etten ole tervetullut. (mitä laiskempi ja epärehellisempi oli uusi työntekijä, sitä mukavampana häntä pidettiin). Ongelmat työpaikalla kannattaa selvittää mahdollisimmat varhaisessa vaiheessa asiallisesti keskustelemalla. Häirikkö hommaa varmasti ja saakin tukijoukkoja itselleen ajan myötä. Sitten kiusatun on hyvin vaikea pitää puoliaan yksin. Kehoittaisin sinua kuitenkin hyvin tarkkaan miettimään etukäteen mitä sanot. Yleensä esimiehetkin alkavat vain puolustamaan kiusaajaa. Itse menisin ensin juttelemaan työterveyshuoltoon ja sitten vasta esimiehen kanssa.