Vaimo ilmoitti yllättäen haluavansa eron, kolmaskin on mukana mutten tiedä kuinka vakavasti. Joka tapauksessa tarvitsen ammattilaisen keskusteluapua saadakseni itseni kasaan. Onko kellään hyviä vinkkejä Helsingissä?
Mistä ammattiapua
stadissa
61112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse asun Vantaalla, mutta jo seuraavana aamuna äkillisen eron aiheuttamasta ahdistuksesta ja paniikista johtuen lähdin hakemaan kriisiapua perheneuvolasta (jonne mies oli luvannut lähteä mukaan minun vuokseni eli että ymmärtäisin mitä tapahtui). Samoin soitin myös ihan omalääkärille, joka minun tapauksessani on fiksu tyyppi. Hänen luonaan olenkin jo kolmasti käynyt, ja neljäs käyntikin sovittu, eli hän haluaa varmistaa, että olen saanut jotain "jatkoa" kriisini läpikäymiselle. Tämä varsinainen jatko on nyt sitten psykiatrisen sairaanhoitajan luona, eli ilmeisesti ensi alkuun kriisiterapian nimellä. Soitin myös työterveyshuoltooni, josta tarjottiin maksimi 5 kertaa psykologin keskusteluapua.
Välillä tunnen jo itseni hulluksi näiden kaikkien tahojen kanssa, pelottavaa. Ystäväni sanoi minulle kuitenkin, että eivät hullut osaa hakea apua, vaan kulkevat pystypäin ja luulevat kaiken olevan itselleen kunnossa.
Voimia sinulle. Yksi taho on aina 24 h auki uudellamaalla ainakin ja se on kriisikeskus. Voit soittaa sinne milloin tahansa, kun maailma romahtaa.
Selja-Annelli Mansnerus
Seurakunnat ja parheneuvolat antavat joka paikkakunnilla apua ja apu on ilmaista heidän tahoiltaan
Seurakuntien perheasiain neuvottelukeskuksissa on perheterapeutteja joille voi varata ajan myös eroasioissa yksinkin, ei tarvi mennä parina. Ao keskukset myös järjestävät eroryhmiä, jotka ovat aivan upea juttu ! Niillä ei ole mitään tekemistä seurakunnan tai uskonnon kanssa, ei kysytä edes oletko srk:n jäsen. Terapeutit ovat koulutettuja ja kokeneita eikä apu maksa mitään.
Myös www.eroperhe.net sivusto ja sen keskustelupalsta ovat hyviä joista saa tietoa sekä jonne voi purkaa tuntojaan.
Muista ettet ole yksin, meitä on paljon jotka olemme jo kokeneet saman ja selvinneet kaikesta hengissä! Hae apua äläkä jää hautomaan asioita yksinäsi.
Voimia elämääsi, joka jatkuu kaikesta huolimatta !
Saman pommin sain lahjaksi hannun päivänä.Olemme menossa perheneuvolaan joka on maksuton . seurakunnan järjestämä mutta ei sitä pidä hätkähtää ei kuulemma ole mikään käännytyslaitos, yrittävät vain saada asiat kohdalleen.Mutta juuri nyt en oikein ymmärrä vaimoani. mikä saa rikkomaan kaksi perhettä ?!?
Ensi ja turvakodissa on 24 tuntia kriisiapua saatavilla myös juuri tällaisiin tilanteisiin liittyen. Mutta terveyskeskuksen perheneuvola ja seurakunnan perheneuvonta myös toimivia ratkaisuita. Yksityispuolella myös terapeutteja. ks. netistä googlesta.