iäkkään hepan opetus

Onko kokemuksia iäkkään hevosen opettamisesta vetämään kärryjä tai rekeä?
2265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

opetin 10 v suokkini rekeen, ex-ravuri joten kässyjä veti jo hyvin. meillä ei ollut mitään ongelmaa, laitoin vain reen perään ja ajoin aluksi talutksessa suoraan kunnes tottui reen ääneen ja painoon, sitten loivia käännöksiä(muista että aisat koskevat kintereisiin käännökesisssä joten varovasti) jollei ole ollut ajossa aloita ohjas ajolla, sitten kärryt perään ja taluttaja, käynnissä kunnes luottaa itseensä ja kärryihin. sitten ravia ja sen jälkeen reki. itse mieluummin opettaisin ensin kärryyn ja sitten vasta rekeen mutta kai se toista päinkin onnistuu. :D

Äänestä

Mulla kokemusta 21-vuotiaan risteytysruunan opetuksesta kärryille. Ei ollut ennen ollut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marjukka kirjoitti:

Onko kokemuksia iäkkään hevosen opettamisesta vetämään kärryjä tai rekeä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu