hohhoijaa... otin keväällä tavoitteeksi repäistä satanen penkistä ja tähdännyt siihen kaikella mahdollisella tavalla (keväällä nostin parhaimmillani 5x5x72kg). ainut virhe minkä tein tais olla se, että oletin sen olevan helppo nakki! käytin 5x5-systeemiä pari kuukautta kunnes ei tulokset enää kehittyneet, sitten siirryin 2x6 systeemiin... paras sarja koskaan minkä olen saanut on 2x6x80kg, joka kerta kun otan käsiini tangon jossa on 80 kiloa, tuntuu että se painaa niin maan perhanasti - paino ei ole keventynyt tippaakaan sitten kesän! tahkosin myös välillä pidempää sarjaa, 8 toiston sarjoja, tein kapeaa penkkiä ja vahvistin ojentajia parhaani mukaan... nyt kun palasin taas lyhyempiin sarjoihin, oletin vahvistuneeni, ja otin 80 kilon painot käsiini lämmittelyn jälkeen, ja ta-DAA: VIISI toistoa! ja perse nousi viimeisillä toistoilla! eli huonommin kuin loppukesästä. :( alkaa jo epätoivo vähitellen iskeä... olen bulkannut jatkuvasti, paino noussut viisi kiloa, syönyt proteiinipitoisia ruokia, nukkunut (teen aina max. 3 kertaa viikossa), pitänyt lepotaukoja ja kaikkea, mutta kun penkki EI VAIN NOUSE! mikä avuksi?!?
satanen rikki penkistä
ei onnistu:(
2513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pidä nyt vaikka viikon tauko ja sitte alkaat tekemään taas, kyllä se siitä nousee, joskus vaan on vähä hitaampaa. Kärsivällisyyttä. Ja muuten tees sitä penkkiä vaan kerran viikoss!
Joo, ehottomasti kannattaa kerran viikossa tehä penkkitreeni, eli rinta päivänä, eli jakaa päivät eri lihasryhmien mukaan, Esim. rinta, selkä ja jalat, ja niihin laittaa pienemmät lihas ryhmät mukaan. Mikä penkissä on tahottoman tärkee lihas ojentajan ohessa , niin olkapää, Siihen kannattaa panostaa, jos haluu penkiitulosta ylös. Ka jos satasella haluat ykösen, niin kannatta harjotella ykkösiä, se on vaikeaa saada kaikki voima yhteen suoritukseen, jos normaalisti tekee 5-8 sarjoja!