miten saisi aikaan samanlaisen "vingutuksen" kuin zakk wylde.kun kuuntelee zakkin biisejä niin joka kohdasa tulee se sama vingutus, mutta miten se tehdään?haluaisin tietää ja kiitos niille jotka vastaa
zakk wyldemäinen vingutus
vinguttaja
71239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
pinch harmonics.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=124&conference=4500000000000499&posting=22000000012861435
http://www.freelicks.net/Bilder/plektrum_valley.jpg
kuvittelet että kieli menee peukalon reunan ja plekun kärjen suuntaisesti.pleku osuu eka kieleen ja sit paukalon reuna hipasee kieltä perässä. mutta melkein yhtä aikaa.
hurjat säröt päälle vaan eka ja sit vedat kieliin vibratoa nopeella bendillä.
soitan siten että peukalo oikeastaan koskettaa koko ajan kieltä, ennenkuin edes pikkaan. Silläkin on vielä merkitystä mistä kohtaa kieltä pikkaa.
oikeastaan pelkällä peukalollakin saa tuon äänen ilman plekua, mutta melko vaimeana, pleku tuo vaan voimaa siihen äänen tuottamiseen. paulakoa pitää eka vaan painaa aika palkon niin että kieli taittuu peukalon alla.
Kämmensyrjällä on huiluääniä myös tullut vingutettua. Eli kieltä näpäyttäessä hipaisee kämmenellä (plektrakädellä) kieltä kevyesti jne.
heti kun pleku on räpsähtäny kielessä niin oitis kuoletat osan kielen värinästä peukalon syrjällä.se on oikee tyyli ja hyvältä saundaa.