Aerobic-kenkien kestoikä?

Omat aerobic-kengät ovat olleet jo useamman vuoden käytössä (varmaan 4 vuotta...). Niken tossut, kantapää- ja päkiävaimennuksella, malliston keskitasoa aikoinaan. Nyt on alkanut mietityttämään, kuinka kauan kengät kestävät hyvinä? Entä huomaako jostain, että kenkä alkaa olla elinkaarensa päässä? Toistaiseksi en ole huomannut niissä mitään vikaa, mutta aika aktiivisesti niitä on käytetty päässääntöisesti aerobicissa, mutta myös spinningissä, salilla, pumpissa, sählyssä jne. Käyttökertoja viime aikoina n. 3/vko.
2661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Esim. siitä, kuinka painava olet... 50 kiloisen ja 80 kiloisen kengät kuluvat aika eri tahtiin... Mutta kyllä nuo kengät varmaan alkavat olla jo eläkeiässä, paha kuitenkin ulkopuolisena sanoa. Jos pohjat ovat aivan lysyssä eikä iskunvaimennusta tunnu ollenkaan, kannattaisi hommata uudet ihan jo vammariskin pienentämiseksi.
Vanhat kengät kannattaa säästää esim. spinningiin ja salille ja käyttää uusia lattiatunneilla. Spinning-pyörän polkimet tuhoavat aika tehokkaasti aerobik-kenkien pohjat (spinning-kenkien pohjien pitäisi olla melko jäykät ja kovat) eikä siinä tarvita juuri iskunvaimennusta.

Äänestä

Hei, noilla sun käyttömäärillä suosittelen aerobic kenkien vaihtamista mieluusti jo noin vuoden käytön jälkeen. Vaimennus ja kiertojäykkyys on noin paljon pidetyissä kengissä on jo aika olematon. Parhaiten huomaat eron uusiin kenkiin kun otat vanhat kengät mukaan kauppaan ja kokeilet uutta kenkää toisessa jalassa ja toisessa pidät vanhaa kenkää. Uskallan väittää eron olevan todella selkeästi huomattavissa.
Sählyyn ja spinningiin kannattaa hankkia oma niihin lajeihin suunniteltu jalkine.

Noin 4 kertaa viikossa aerobikkaavana vaihdan kenkäni 0,5-1 vuoden välein riippuen niiden kunnosta (lähinnä vaimennus). Salille ja muuhun liikuntaa käytän eri kenkiä. Jalat hikoavat jumpassa todella paljon ja kengät alkavat haista jo puolenvuoden käytön jälkeen aika pahalle. En voisi kuvitella pitäväni vanhoja aerobic kenkiäni enään muussa käytössä. Vanhat haisevat ja loppuunkäytetyt urheilukenkäni heitän roskiin kun hankin uusia, muita kenkiä kyllä viellä kierrätän kirppareilla tai lahjoitan ne keräyspisteisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kasuri2 kirjoitti:

Omat aerobic-kengät ovat olleet jo useamman vuoden käytössä (varmaan 4 vuotta...). Niken tossut, kantapää- ja päkiävaimennuksella, malliston keskitasoa aikoinaan. Nyt on alkanut mietityttämään, kuinka kauan kengät kestävät hyvinä? Entä huomaako jostain, että kenkä alkaa olla elinkaarensa päässä? Toistaiseksi en ole huomannut niissä mitään vikaa, mutta aika aktiivisesti niitä on käytetty päässääntöisesti aerobicissa, mutta myös spinningissä, salilla, pumpissa, sählyssä jne. Käyttökertoja viime aikoina n. 3/vko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu