Mahtavaa

RogerM

Nyt olen muutaman kuukauden harjoittanut filosofiaa, josta on myös esimerkki elokuvassa office space suomalainen käännös konttorirotat eli teen töitä vaan sen verran etten saa potkuja. Se on tosi kivaa, ei enään stressiä ja turhaa panikointia. Päivät menee kahvia juodessa ja netissä surffailun lomassa, todellista työtä tulee tehtyä ehkä noin 15 - 30 minuuttia päivässä ja jos joku menee pieleen niin aina sen saa käännytettyä jonkun toisen niskoille jos tarve niin vaatii. Vielä reilu vuosi sitten ahkeroin ja tein kaikkeni firman tuloksen eteen mutta se alkoi kyllästyttää koska työn hedelmät näkyy aina jonkun muun takataskussa kuin niiden jotka kiitosta ansaitsisivat. Nyt kun ei ota mitään stressiä asioista on elämä paljon mukavampaa ja antoisampaa ja sama palkka joka kuukausi tulee teen sen 30 minuuttia töitä tai 7,5 tuntia. Sairaspoissaolotkin lisääntyneet 40 % joskus tekee vaan mieli nukkua pitkään töihin nousun sijaan =)

3

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otusolento

      Oletpa kunnioitettava paskahousu!

      • RogerM

        Kiitos, kiitos, täytyy vain löytää se elämän ydin työelämästäkin.


      • mielessä hetkittäin

        kun pomo ja yksi perseennuolija työkaveri ovat ottaneet pisteet kotiin minun tekemistäni aloitteista. Kuvio tämmönen: keksin uuden jutun, teen aloitteen. Asia hylätään. Kuluu aikaa. Sitten se vähin äänin tulee edellä mainitun kaksikon ideoimana tuotantoon. Ja kummankaan luovuus ei yllä minun tasolleni. No, tää loppuu vaihtaessani työpaikkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4388
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      150
      3187
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2502
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2435
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2115
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1632
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe