uiminen

tyttö_90_nr2

Ajattelin aloittaa uimisen aluksi näin liikunnan kannalta (jos innostun niin ehkä myöhemmin myös kilpauintia) ja mietin kuinka pitkiä jaksoja kannattaa uida?

kuinka monta kertaa hyväkuntoinen jaksaa uida altaan päästä päähän (tietysti altaan koosta riippuen)..

2

311

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annu

      Uiminen on mukava harrastus. Suosittelen että etsit jostain tekniikkakurssin harrastuksesi aluksi/lomassa. Uimaseuroilta löytyy, ja niistä saa kummasti iloa ja vinkkejä uintiin! Pienetkin tekniikan parannukset tuovat paljon vauhtia.

      Itse uin yleensä ajan mukaan, 40-60 min, matkaa minulle tulee tuossa ajassa n. 1,5-2km, joskus ylikin. Vaihtelen uintityyliä vapaan, rintauinnin ja selkäuinnin välillä. Lisäksi sitten potkuja laudan kanssa ja käsivetoja pullareilla (se jalkojen väliin laitettava kelluke). Tämä siksi että vaihtelu virkistää. Välillä pitkiä pätkiä yhtä lajia, välillä vaikka 200m kaikkia, välillä yhtä lajia eri tehoilla jne.

    • Anonyymi

      Kyllä on aiheellista uimarannoilla kieltää kännykät lapsia hukkuu kun puhelin on niin tärkeä. Järkyttävää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2543
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1725
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1592
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1460
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1242
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe